0
0

Dobrý večer pane Filipe.

Potřebovala bych od Vás radu jak se definitivně zbavit nemoci oodinium.
Přečetla jsem snad veškeré diskuze jak tady na Dajaně tak jinde, jak se jde lehce onemocnění zbavit, ale stále se mi to nedaří a začínám být z toho nešťastná.

Aby jsme se dostali k věci. Mám 60 l akvárium plně osázené rostlinami s kořeny, v něm základní osádka byla 1x Betta, 2x Mečovka a 4x Ancistrus. Po nějaké době, jsem se rozhodla dokoupit pár pavích oček a endlerek. První týden bylo vše v pořádku a pak se to rozjelo ( bohužel jsem si to donesla s novými rybami..což bylo moje velké pochybení, že nešly nejdřív do karantény). Teď už těžko bycha honit ale nicméně ihned po zjištění u jedné nové ryby jsem začala léčit, prve jsem myslela, že je to krupička, tak jsem nasadila esha exit (tam se teda píše, že je to i na to oodinium) ale bez úspěchu, po pár dnech se situace jen zhoršovala, už to měla na sobě další nová ryba, tak jsem přešla na acryflavin od dajany, tam byl bohužel výsledek taktéž nulový, každým dnem to bylo horší, už uhynula první ryba. Tak jsem objednala přípravek od dajany oidimol, který by měl být speciálně na toto onemocnění. Dala jsem do akvária, po léčbě nic moc žádná změna, tak jsem ty nemocné ryby předělala do 10 litrové nádrže a tam jim aplikovala 2,5 ml oidimolu od Dajany. Do rána to z jedné rybky odpadlo, ale z druhé snad vůbec, už ji odpadávaly kousky ploutev a do druhého dne uhynula. Taky jsem zkoušela zvlášť v nádrži léčbu FMC ale ryba se nelepšila a zhruba za 2 dny uhynula…Také jsem vyzkoušela týden zvýšenou teplotu plus sůl( u tohoto léčení se mi zdálo, že se nemoc trochu zastavila ale jak jsem sůl dávat přestala, tak se to zase rozjelo) a tak bych mohla pokračovat dál. Vždycky jednu rybu vyléčím(jen endlerky) ale druhá uhyne(paví očka). Z těch nově nakoupených už paví očka nemám žádné jen poslední 3 endlerky. Teď byl pár dní klid a preventivně jsem zase aplikovala cca po 4 dnech znovu na cca 36 hodin oidimol od Dajany(kvůli zarodkům se to doporučuje aplikovat alespoň prý třikrát, do dnešního dne jsem aplikovala už 4x) ryby v době aplikace na sobě neměly nic ale nevěřil by jste, že po těch 36 hodinách kdy jsem rozvítila, že vyměním půlku vody, tak jedna endlerka zase osypaný čumák, takže jsem ji dala zase do 10 litrové nádrže a aplikovala 2,5ml oidimol přes noc a do rána ryba čistá. Ráda bych znala Váš názor, jak je možné, že aplikace léku oidimol do akvária jaksi nepůsobí a to jsem dávala 15 ml, což má být asi na 75l vody a já mám tak čistý objem vody max 50litrů a když rybu dám zvlášť, tak to z ní odpadne ( ale u pavích oček to zase neplatilo).

Omlouvám se, za tak dlouhý dotaz ale jsem momentálně ve stádiu, že akvárium zruším, kytky vyhodím, písek vyvařím a začnu znova..( to mám ale trochu strach, že to tam zase přenesou třeba ti ancistrusi). Už vážně nevím co dělám špatně. Jen bych chtěla dodat, že na původní osádce se do dneška nic neobjevilo, jen mečovky začínají mít trošku rozpadlé konce ocasů ale to už bude asi těma všema lékama, kterýma jsem jim určitě snížila imunitu. Jinak ancistrusi úplně v pohodě (riskla jsem to léčení oidimolem i za případ, že by je to stálo život) no a Betta, taky do dnes v pořádku. S touto nemocí bojuju od 13.prosince, kdy jsem zjistila první příznaky. Ráda bych od Vás radu co použít a kolik abych to zničila nadobro a už se to nevrátilo. Četla jsem, že píšete i o síranu měďnatém (kde se dá popřípadě sehnat?), to ale má obsahovat i ten oidimol a stejně významně nepomohl.

Předem vám strašně moc děkuji za Vaši odpověď!
Jitka.

  • Jitka položil(a) dotaz před 1 rokem
  • poslední úprava 1 rokem
0
0

Dobrý den.

Paní / slečno Jitko , můžete mít bohužel pravdu : NEDALA JSEM JE DO KARANTÉNY = “ těžko bycha honiti “ .

Ale k problému a léčivům : správně , v Ooodimolu je skutečně zakomp. těžký kov – měď. Naši dědové ji dodávali do akva pomocí měděných destiček a plochých baterií. Tzn , že těžko odhadovali uvolněná množství – pravd. pod . intuitivně a podle chování ryb – DLE DRUHU. VŠECHNY NEREAGUJÍ NA TĚŽKÉ KOVY STEJNĚ.
……../ je to zajímavé , protože nejhůře by ve Vašem složení ryb měli reagovat ANCISTŘI ……. /

Podívejte – už si přesně nepamatuji CO V KTERÉ eSHe je . V jedné je maličké množství mědi , ve druhé se předpokládá léčivý účinek anorgan. barvivem = obdoba acriflavinu. Podle Vašeho sdělení / domnívám se , že jste použila ten s mědí – EXIT ? / byl neúčinný. Ale abych byl objektivní – ani náš Oodimol .

Abych Vás víc navedl – moje úvaha : ani po jednom z uvedeného Vám ANCISTŘI nejevili neklid , příp. až “ chození “ si pro vzduch k hladině . Tak by se projevovala kritická dávka / i pro hodně druhů ryb dna /.
Léčila jste v prostředí s VELKÝM MNOŽSTVÍM organické hmoty = na tu se mohla chemikálie navazovat a tím ztrácet už tak slabou účinnost / ve Vašich popsaných dávkách a SOUČASNĚ s “ nezájmem “ ancistrů.
Je možné / ale jen dohad / , že kdyby jste s *** VELKÝM CITEM *** a velmi postupně přidávala – ať eSHu nebo Oodimol , SLEDOVALA PŘITOM CHOVÁNÍ ANCISTRŮ / ale mohlo by to být na hraně !!! / , oodinko by splasklo jako bublina. POKUD TO TEDY OPRAVDU OODINKO JE !!!!! . Mně se dařilo opakovaně odstranit velmi slabým roztokem síranu měďnatého / Cu SO4 X 5 H2O = pentahydrát . Opakovaně a i u tak choulost. ryb jako byli okounci sklovití , Chanda ranga . BEZ PROBLÉMŮ , RYCHLE a BEZE ZTRÁT. ********* ALE ! v HOLÝCH *******
odchovných nádržích = rovná se prostředí karantének = jen sklo a výkonná technika.

NEVÍM jaké jsou Vaše možnosti, je samozřejmě vhodné léčit odděleně = dle snášenlivosti jedn. druhů na zvolené chemikálie , na moment. stav pacienů , na hodnotách Vaší vstupní vody !!!!! , na její chem. čistotě , teplotě …….
Je jednoduché , napsat Vám “ Co jste zasela , to sklízíte “ , každý NEMÁ VŠE , CO JE K CHOVU POTŘEBA , ale ať chceme nebo nechceme , když se něco po ……… , toto je potom přirozená daň.

NEMOHU , NESMÍM Vám poradit např. rozpusťte si 2 g Cu SO4 X 5H2O v 1 l vody a dávkujte XY ml / 10 l akva vody. Ano , to byla moje praxe + acriflavin , amazon , methylenka A POKUD BY TO DOPROVÁZEL Vámi posaný
BAKTERIÁLNÍ ROZPAD PLOUTVÍ u určitého druhu = OKAMŽITĚ !!!! BYCH SAHAL PO ANTIBIOTIKU .
To jsem si mohl dovolit sám , ve SVÉ VODĚ / chemicky / , se SVÝMI RYBAMI a se svou zodpovědností.
Ať už Sera nebo Dajana – jsme KONTROLOVANÍ / a jak !!!! / výrobci a vývozci do desítek zemí světa a musíme se řídit velmi přísnými UNIJNÍMI / bohužel / pravidly = a ta nám UŽ TAK VELMI OMEZENÉ MOŽNOSTI LÉČEB VELMI CHOULOSTIVÝCH AKVA ŽIVOČICHŮ tak “ ořezala “ , že ………….. / ….. zabalil jsem to v pravý čas -a nelituji / .
Kdybych u toho mohl být , jsem si jist , že bychom to rychle zvládli . U gupek a endlerek by to neměl být problém , protže ty snesou bez problémů 34°C , při níž parazit vymírá. Horší by to bylo s kytkama / i proto HOLÉ ! karanténky /.
Tak přemýšlím , JAK Vám poradit – s loajalitou k firmě , k eSHe a k unijním pravidlům ………. , no, moc mně toho nenapadá………… TAK SE ASI PŘIDRŽTE VÁMI ZAKOUPENÝCH PŘÍPRAVKŮ A VELMI POMALU A S VELKÝM CITEM ZKUSTE ZVYŠOVAT DÁVKY ===== ALE POZOR !!!!! mám na mysli do NAPROSTO !!!!! CHEMICKY ČISTÉ vody , aby ryby zatěžoval **** P O U Z E **** ! účinek léčiv.
***************** HODNĚ VZDUCHUJTE ********* !!!!!
==========================================

A neustále sledujte chování ryb. U Vás by to měli být ancistři . Kdyby se Vám zdálo , že jste to přepískla , OKAMŽITĚ VYMĚŇTE cca 1/3 vody za čerstvou a STEJNĚ TEPLOU ! ====== tím to naředíte ……a potom uvidíte jak dál.

Váš problém trvá dlouho ! Parazit to “ načne “ a bakterka to “ dorazí “ . ZVAŽTE *** současnou *** léčbu ATB .

Tolik moje rádoby rada. Víc bych si neměl dovolit. Místo širokospektr. ATB se snažte získat třeba NITROFURANTOIN . / ……… bude Vám barvit vodu , nelekněte se……. / . Velmi účinný – něco mezi antibiotikem a chemoterapeutikem .

Ani v jednom si nemáchejte ruce a nedpusťte styk s domácími zvířaty.

Držím Vám palce , je velmi pravd. , že zvítězíte ……… a i pokud ne , i prohra je výsledek snahy.

Mějte se fajn!

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip