0
0

Dobrý den. Prosím, chtěl bych se zeptat na účinnost přípravku Molucid na vajíčka okružáka ploského.
Děkuji za odpověď a přeji Pěkný den. Roman Bednář

  • Roman Bednář položil(a) dotaz před 2 roky
  • poslední úprava 2 roky
0
0

Dobrý den.

Pane Romane , na vajíčka mnoha parazitů dosažitelnými přípravky “ nemůžeme “ . Jejich postupné hynutí spočívá až v líhnutí , kdy se ranná , u některých tzv. rejdivá stadia dostanou do chemicky / léčebně / SPRÁVNĚ !!! ošetřeného prostředí. Potom hynou nejen čerstvě nalíhnutí , ale i různě staří , včetně dospělců.
U cyst parazitů , které profitují z tělních tekutin hostitelů a současně do nich vypouštějí svá metabolika / hostitele tzv. intoxikují / – tam si lze pomoci např. prokrmením ryb krmivy , obsahujícími léčiva.
Jistě není třeba zdůrazňovat , že léčivé látky MUSÍ ! být zvoleny správně – na tu kterou nemoc či parazita , v opačném případě se nestane vůbec nic , maximálně daný problém sice mírně “ přibrzdíte “ , ale zdaleka neodstraníte.
A CO JE ROVNĚŽ VELMI DŮLEŽITÉ – u mnoha problémů , zvl. u parazitů *** VAJÍČKA KLADOUCÍCH *** je NUTNÉ !!! léčbu opakovat / i vícekrát / ! , aby vyhynuly i POSLEDNÍ vylíhlé larvičky.

Tolik OBECNĚ , ale podobně to platí i pro Vaše okružáky.
Molucid je měďnatý přípravek , nahrazující různé měděné plíšky , napojené na baterie a nekontrolovatelně odkapávající do nádrží našich dědečků ………..
Má to ale jeden háček : mnoho druhů , hlavně druhy dna / ancistrus , sturisoma , lorina , farlowella, corydoras , sekavci ……atd…atd… / , ale také např. labea ….ale i např. tanichtis albon. ………… MĚĎ nesnáší.

Přiznám , že vědom si tohoto , sám jsem Molucid občas používal , ALE pouze v akváriích BEZ RYB , nebo v tak nízkých koncentracích , abych zlikvidoval např. oodinium , nezmary …….. , ale nemíval jsem okrasné nádrže , jen elementky , rozplavky a velké odchovné , takže případné šneky jsem odstraňoval pouhým odsáváním – při výměnách vody.
VY : pokud nemáte s měď. přípravky zkušenosti , máte tam nějaké ryby dna – nebo obojí = nedoporučuji Vám
práci s Molucidem – anebo pouze s odlovením ryb .

Dále vystavujete nebezpečí , že pokud tam máte šneků hodně , dospělci a vylíhnutí sice uhynou , ale zkuste představit tu hrstku jejich rozkládajícího se masa = která zničí vodu.

NAVRHUJI VÁM MNOHEM !!!! ELEGANTNĚJŠÍ ŘEŠENÍ ,navíc nikoli chemické , ale to nejkrásnější – BIOLOGICKÉ :
==============================================

Nenapsal jste nic bližšího , tedy pro Vaši představu : pro firemní okrasné akvárečko , cca 160 litrů , krásně zarostlé drahýma kytkama a se vzácnějšími druhy ryb / chemii bych nepřipustil / a s hojně rozmnoženými okružáky jsem zvolil 10 ks “ šnekožravých “ , maličkých , a pěkných / oranž. , černá / šnečků CLEA HELENA –
viz. net ……. a po nějaká době bylo TOTÁLNĚ !!!! po okružácích. Jen prázdné ulitky .
,,,,,,,,,,,,,, potom ale se vytratily i Heleny.

Pokud na mne dáte , budete max. spokojen = 100 % ní.

Jinak – v archivu Poradny najdete např. metodu odstraňování šnečků , ploštěnek ….. pomocí naškrabaného hovězího srdíčka , jater ….. ve fáčovině na niti – do temného místa kousek nade dno = a následné spaření uzlíčku s masem horkou vodou . ALE POUZE NA ŠNEKY – Heleny = bez práce !!!!

S pozdravem

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip