0
0

Mám akvárium Rio – 240 litrů. Bez problémů jsem ho provozoval asi 7 let. Měl jsem tam 4 Parmičky žraločí, asi 15 cm dlouhé, 2 sumečky podobné délky, asi 15 čichavců, pak 4 líbající, nevím přesně název, o délce asi 8 cm. A 2 skaláry. Soužití pohoda, nic se nedělo. Řekl jsem si, že parmičky tu už asi dlouho nevydrží, tak jsem koupil 4 malé. Měl jsem je týden v malém akváriu a vypadaly zdravě. Přemístil jsem je tedy do velkého a po dalším týdnu, přesně v Sobotu se začaly všechny ryby obalovat slizem, chovaly se zvláštně, oždibovaly se, plavaly u hladiny, jako kdyby neměly dost kyslíku, další znak – červená žábra. Zaléčil jsem je už v sobotu Eschou, protože jsem nepoznal, že je to krupice a Escha na Krupici není. Mimo dvou čichavců mi všechno za výkend postupně pomřelo. V pondělí jsem zajel k Papíkovi do Dřítče, tam mi udělali z ryby stěr a pod mikroskopem zjistili tu Krupici. Dostal jsem od nich trochu FMC a to na ty dvě poslední ryby zabralo. Jsou v malém akvárku zvlášť a vypadají OK, tedy zdravě. Určitě tam měsíc ještě budou. Nevím však jednu věc. Jsou tam 4 dny a nevím, jestli to FMC mám dávkovat znovu, nebo jestli ta jedna dávka stačí. Akvárko má asi 35 až 40 litrů a dal jsem tam 0,5 ml FMC. Velké akvárko mám úplně prázdné a vyčištěné. Není v něm vůbec nic ani voda, ani písek, ani rostliny, prostě jak nové. Četl jsem Vaš příspěvek, kde byla znát Vaše doslovná alergie na Savo. U Papíka mi řekli, ať to Savem udělám. A nyní důležitá otázka. Bude Savo vadit i když je akvárko prázdné a po vyčištění Savem ho řádně vypláchnu a týden třeba nechám jen tak, než jej budu zase zakládat? Z příspěvku jsem nepochopil, kdy to Savo někteří akvaristi používají, jestli jej přikapávají k rybám, jako dezinfekci, nebo to dělají tak, jak mám v úmyslu já. Byl jsem upozorněn, že ta krupice je docela odolná a mohla by přežít, někde v nějakém záhybu akvária.
Prosím o radu. Je mi 60 let, rybičky v nějaké formě dělám celý život, ale toto se mi ještě nestalo. Beran Aleš

  • Aleš Beran položil(a) dotaz před 1 rokem
  • poslední úprava 1 rokem
0
0

Dobrý den.

Vždy je to jednou poprvé.

Ano , Savem klidně vydezinfikovat – jen dobře vypláchnout.
…./ viděl jsem u kolegy i léčení malými dávkami Sava , ale osobně bych to nikdy neprovozoval = je třeba DOKONALE znát svůj chemismus vstupní vody a hranici snášenlivosti konkret. chovaných druhů.
To , co pro jednoho může být ještě léčivé , pro jiného to může být poukázka na tragédii / .
Většina léčiv je i pro rybky více či méně škodlivá a naším úkolem je poznat hranici , kdy ještě vyhubí parazita a SOUČASNĚ / nejen nezahubí / NEPOŠKODÍ léčené druhy. TOTO SE TÝKÁ I SAVA.

Vámi popsaný průběh průůů …. se mi nelíbí , navádí mně to k myšlenkám o trvalejším zanedbání kvality vody , ani krupice se nešíří tak rychle = a zarudlá žábra svědčí o déletrvající nedostatečnosti . Tipovat nechci.

Osobně , pokud jsem kdykoli karantenoval dovezené ryby = VŽDY prošly 12 ti dny FMC / 4x plná dávka po 3 dnech = za PŘEDCHOZÍCH VÝMĚN AŽ 2/3 VODY za stejně / hodně / TEPLOU, Nitrofurantoinem a nějakým antihelmintikem. Teprve po 15 dnech byly zařazeny do chovu. NEPAMATUJI PROBLÉM ! – a pokud později , tak většinou dotaženo s přírodním krmivem / vč. nezmarů , ploštěnek , oodinka , krupice , kapřivců …….. , nikoli kvůli novému nákupu ryb / .

************** VEŠKERÉ LÉČBY MÁTE DETAILNĚ a OPAKOVANĚ ! POPSANÉ jak v mnoha předchozích odpovědích , tak u KAŽDÉHO našeho přípravku v +++ PODROBNÝ NÁVOD +++ = rozklikejte si to ! ***********

Dříve upoutávka * PODROBNÝ NÁVOD * červeně blikala , dnes po graf. úpravě stránek je to snad
* NÁVOD K POUŽITÍ * , nebo tak nějak – nevím přesně a hledat se mi to nechce. Určitě si poradíte.

Vaše rozhodnutí založit vše znovu Vám JEDNOZNAČNĚ SCHVALUJI !!!!
Jen – pokud by jste chtěl **** COKOLI PŮVODNÍHO **** použít / filtr + hadice , hadičky , přísavky , topítko , ev. kořen nebo kytky ……atd…====== VŠE DOKONALE DEZINFIKOVAT – NEORGANICKÉ např. v roztoku FMC / 1ml na 30 l vody / , organické v lehce fialovém zabarvení KMnO4 = manganistan draselný , jinak hypermangan – lékárna .
Nepředávkovat = silně oxidační činidlo / spálení kytek / .

Takže : po vyčištění savem / rukavice !!! / a DOBRÉM vypláchnutí vlažnou / teplou vodou MÚŽETE OKAMŽITĚ začít znovu zakládat.
Karantenované rybky bych po těch 12 – 15 dnech / onen 3 denní cyklus s plnou dávko FMC / a po řádné kontrole vpustil do nového , dokonale vyčiřeného !!!! prostředí . Jiné druhy ZATÍM nepřidával a pokud by se to NÁHODOU znovu objevilo = léčil bych ve velkém akva / ryby i okolí / . Jiné druhy až po jejich KARANTÉNĚ = chcete li , mnou popsané. JINAK JE TO ZNOVU “ LOTERIE “ !

Hodně štěstí a krásné , zdravé nové akvárko. / jinak – třeba 737522306 , kdykoli /

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip