0
0

Co se týče kvality vody – ten zaměstnanec pana Papíka, který mi dělal ten stěr na kůži té nemocné ryby, pojal také na dálku podezření, že nebylo něco s kvalitou vody v pořádku. Může na tom něco být. Každých 14 dní odsaju ze dna odsávačkou kaly a s tím asi 30 litrů vody. (Akvárko má 240Litrů) Tu doplním studenou vodou z vodovodu, protože teplá teče velmi často nahnědlá a to do akvárka nechci dát. Studená je krásně čirá. Proto jí nedávám víc, nechci tu vodu v akvárku moc podchladit. Pravda však je, že se pomalu ale jistě přestávalo dařit rostlinám. Některým uhnívaly krajní listy. Svítím zářivkami dvakrát denně asi 10 hodin. Jsou tam už 2 roky.
Co se týče Sava – V jedné akvaristice mi řekli, že se Savo může trochu vstřebat do silikonu, kterým je akvárko slepené a po naplnění, že to z něj vstupuje zpátky do vody. Nevím, co si o tom mám myslet.
Co se týče rostlin – ty mám v 10l kbelíku a zatím nevím co s nimi udělám. Napsal jste mi možný druh dezinfekce rostlin dvěma možnými přípravky, tak to zkusím, ale bojím se, že je to nejpravděpodobnější možný druh přenosu zpětné infekce.
Co se týče filtru, hadiček atd. – to všechno jsem dal do velkého hrnce, ohřál vodu asi na 90 stupňů a nechal s tím vychladnout. Tam by nemělo přežít snad nic. Pokud to podle Vás nestačí, mohu použít ještě to FMC.
To je zatím vše, co mne napadlo.
Beran Aleš

  • Aleš Beran položil(a) dotaz před 1 rokem
0
0

Dobrý den.

Pane Beran , po dnešním telefonátu Vám snad bude vše jasné. Je to mnohem lepší , obsáhlejší a konkret. , než psanou formou.
Jak jsem řekl , Savo / chlornan sodný / , v neředěném stavu, tak , jak je v drogerce koupíte , je ! agresívní.
Ale pokud to v rukavicích hubkou vypulírujete a vlažnou vodou dobře vypláchnete , NEMŮŽETE nic poškodit.
………… / jak jsem Vám napsal – i Savem by šlo = za velmi přísných podmínek i “ léčit “ , ale byla by to “ hra s ohněm “ .Píšu to jen pro porovnání , aby jste viděl , že případný minimini zbyteček , který by snad zůstal po vypláchnutí ve slepech skel – VŮBEC NIC NEZNAMENÁ. / …… I savo v bazénu za cca 1/2 hodiny vyprchá zhruba o polovinu a ve finále zůstane v prostředí maličko soli… / .
Ale jinak , co se akvaristiky týká – bych na Savo urychleně zapom. / pouze na dezinfekci BEZ RYB ! / . Ostatně tak , jak to máte v úmyslu Vy.

Jen Vám ještě jednou připomínám : kytky – obrat mrtvé kořínky , kořenové baly zkrátit / ukroutit / o cca 2/3 , a dezinfikovat hypermanganem ======= BARVY cca ČAJE , ne , aby jste do toho roztoku neviděl ! = spálil by jste je . Opláchnout vlažnou vodou , akva napustit do 1/2 vodou , zasadit kytky , nadekorovat kořen / pěkné – navázat na něj ANUBIAS BARTERI BARTERI = SPODEK A STŘED , DO VRCHU pak ANUB. BARTERI – varianta NANA.
NEBO – trs Microsorium pteropus / mírňunce okyseluje vodu / . Obě do kořínku prokoření a při čištění to v celku vytáhnete , přehodíte igelitem , aby neoschly ……. no , a po odsátí dna v pohodě komplet vrátíte.

A ještě jednou : nově osazené akva se VŽDY zakalí. Proto dejte nově se zabíhajícímu biotopku ČAS , dejte čas NEZABĚHLÉMU FILTRU !!!!!!! ………… a teprve po DNY ! trvajícím DOKONALÉM *** VYČIŘENÍ *** vody uvažujte o vpuštění ryb.
Nové ryby ======== VŽDY ! po karanténě = a “ srajdičky “ do ní přidané jsem Vám popsal v minulé odpovědi.
UZNÁVÁM , že mnoha akvaristům to může vypadat “ hypochondricky “ – máchat ryby v tolika látkách , ale
******* NIC !! NENÍ NA VŠECHNO ******* / VÝJIMKU bych snad uvedl – TRICHLORFONÁTY – viz . net – SOLDEP , NEGUVON a MASOTEN = 25% , 100% a 80% úč. látky ……. , ale jak jsem uvedl minule – léčba “ na břitu břitvy “
……… jen pro představu : jednou jsem karantenoval divoké disky, velikosti talíře , modré …… a při dávkování Soldepu = pouze 25% ú.l. jsem udělal o celý řád větší chybu . DO VTEŘINY ZBĚLELI JAK PAPÍR a neviděl jste chlapa , který tak URYCHLENĚ vyměnil vodu. 5/4 “ hadicí , srdce až v krku. Přežili to , ale jak jsem si nadal , to se abs. nedá publikovat ……. , tak trichlorfonáty snad vybijí všechno – venkovní i vnitřní parazity.
Opakuji – co druh , to jiná citlivost na chemii !!!!!!! V měkké a souč. kyselé vodě = agresiv. působení !!!
HODNĚ ORGANIKY v nádrži – naopak látky váže , degraduje.

A na závěr raději ještě jednou : venkovní paraziti …………. anorgan. barviva / malachit , metylenka, s formolem tvoří FMC , acriflavin , hypermangan …….

Vnitřní paraziti : bičíkovci ………. metronidazol = obchod . název např. ENTIZOL = Polfarma , Polsko. Nejdostupnější, velmi dobře snášen.

Oblí červi / viz. net , atˇnemusím vypisovat / …………….. ANTIHELMINTIKA / za mé éry PRAZIQUANTEL , NICLOSAMID , 5% FLUBENOL od dánské JANSEN ……./ .

BAKTERIÁLNÍ PROBLÉMY / protože většinou to “ parazit načne a bakterka to dorazí “ /…………… širokospektrá
antibiotika.

******** A JAK PROBLÉM ŠPATNĚ ! ZATŘÍDÍTE , ZVOLÍTE NEVHODNÉ LÉČIVO ČI NEDOLÉČÍTE ********

NEUDĚLAL JSTE VŮBEC NIC , vystavil ryby zbytečnému chemic. “ tlaku “ , navíc může dojít k REZISTENCI a až jednou lék nasadíte OPRÁVNĚNĚ – nemusí vůbec zabrat.

*************** NIC !!! NENÍ NA VŠECHNO ******** , každý problém chce své a ZAHÁJIT IHNED !!!! PO PRVNÍCH !!!! PŘÍZNACÍCH. Akva rybky jsou choulostivé “ titěry “ . ……………… A ZÁSADNĚ DOLÉČIT !!!!!!

NEJEN LAIK , ZAČÁTEČNÍK ……… , když dojde na konec knihy o akvaristice / pokud se vůbec OBTĚŽUJE se alespoň MINIMÁLNĚ VZDĚLAT – když už vlastní ŽIVÉ / , narazí na poslední kapitolu – NEMOCI RYB .
A co NESPATŘÍ ????? – dech beroucí názvy jako ichthiophthirius mutifiliis , přerody cerkárií na metacerkárie – motolice dvourodé , nematoda , tasemnice atd…atd….. = NO , CO UDĚLÁ ??????
Vím přesně , co 99% udělá – SEKNE S KNIHOU / no, snad se mi nic nestane / a pak to vede stylem
****** POKUS / OMYL *****.

Víte , ono je to nakonec DOCELA SNADNÉ a při profi akvaristice stále se opakující / jako u psů a koček – odčervit , odblešit ………./ , jen se lidem do toho jaksi nechce. Možná , kdyby ryby stály taky desítky tisíc korun, je možné , že by jich velká část změnila PRUDCE názor.
…………………….. naučíte se dávkovat látky podle toho , co Vám dovolí Vaše vstupní voda / chemicky / a Vaše druhy ryb a jejich MOMENTÁLNÍ stav. Naučíte se čučet do okuláru mikroskopu a hledat dospělce a vajíčka parazitů ………. , musel jsem se naučit pitvat uhynulé ryby / i studenovodní – těch bylo nejvíc , musel jsem známým ošetřovat i okrasné zahradní rybníky ……. / ……… atd….atd……

CHCETE LI !!!!!! , JDE VŠECHNO. Achcete li akvaristikou živit rodinu , cestovat a mít se fajn – MUSÍTE !!! CHTÍT.

Jasně , MUSEL jsem , ale celých 40 let intenzívní komerční akvaristiky jsem strávil “ v adrenalinu “ , poplácával si ego ……… a NIKDY JSEM NELITOVAL opuštění dobře placeného místa stavaře.
Do doby , než naši rádoby “ exportéři “ platili za měsíc, dva , za půl roku , sráželi ceny , prostě Češi……. hnus.

PROTO jsem strávil zbytek prac. života na mojí milé DAJANĚ , měl jsem práci KONÍČKEM ….. prostě štěstí v životě.

********** A TAKY PROTO VÁM DODNES MŮŽU NAPSAT TYTO ŘÁDKY ******* / ale troška nostalgie , na kterou jste se vůbec neptal……. / .

Tak se mějte , bude li třeba , brnkněte , narovnáme to.

S pozdravem

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip