0
0

Dobrý den, pane Filipe.
Prosím Vás o radu ohledně dezinfekce akvária. Před několika měsíci jsem objevil u živorodek hlístice (kolegyně zmikroskopovala, snad správně), asi jsem přivezl se živým krmením. To, co uvádíte tady v poradně se mi sehnat nepodařilo, co jsem sehnal, nezabralo, pouze to na nějakou dobu utlumilo. Nyní jsem se dostal k přípravku s obsahem praziquantelu (přímo do vody), ale málo (jen zbytek), proto jsem pořídil 50l karanténku a chci zkusit léčit tam (i se šneky-okružáci).
Chtěl bych předělat a vydezinfikovat původní 360 litrovou nádrž. Poradíte mi prosím jak? Prázdné akvárko, krycí skla – savo. Jak dál? Písek (4 – 10 mm), vyprat a naložit do sava? Na jak dlouho? Neředěné nebo mohu naředit a v jakém poměru? Rostlinky (hypermangan, slabý roztok sava ?) – jdou vůbec dostatečně vydesinfikovat, abych je nezničil? Hadice, kartáč na čištění, filtr, síťka,… také savo (ředěné, neředěné)? Předem Vám moc děkuji za rady a přeji krásné léto.
Honza

  • Honza položil(a) dotaz před 1 rokem
  • poslední úprava 1 rokem
0
0

Dobrý den.

Pokud to kolegyně správně zařadila a jedná se o nematoda , u živorodek se bude jednat velmi pravd. o Camallanus , mohla by objevit jak dospělce , tak vajíčka / tvaru podlouhlé elipsy / . Střevní červy hubíme antihelmintiky , mám zkušenosti pouze s Praziquantelem , Niclosamidem , 5% Flubendazolem , ale podle reakcí ostatních akvaristů tuším , že se sem většina nedováží a právě Praziquantel bývá obsažen např. v léčivech pro psy a kočky / Drontal a Droncit , tuším od Bayer . Obě ale obsahují ještě jinou složku / Pyrantel a Fenbendazol = A TO O CELÝ ŘÁD VYŠŠÍ, proti Praziquantelu – např. 40 mg Prazi a 400mg Fenbend. – nepamatuji se už přesně …….. , každopádně v těchto kombinacích mi to ryby nedobře snášely a odpudivá je i cena ……. S čitým Praziq. jsem měl výborné zkušenosti , ale stejně bych doporučil po cca 14 dnech znovu zopakovat – dle teploty vody .

Pokud nemáte na mysli okrasné !!! okružáky / např. Marisa rotulla / , potom nechápu , proč ty nežádoucí okružáky nezlikvidujete.

Dezinfekce : nádrž a technika = ředěné / klidně / Savo , jen rukavice a potom vše dobře opláchnout vlažnou vodou.
Písek – stačí vřelou vodou , ale i ředěným Savem. / dobře propláchnout /.
Kytky – ANO , JDOU – a docela úspěšně – manganistanem draselným / KmNO4 , HYPERMANGAN / – je silně oxydační činidlo . Lázeň zabarvit POUZE do světle fialkové , ve vyšší konc. by jste mohl kytky spálit / při léčbě ryb popálit žábry / . Odstraňte tmavé kořeny a kořenové střapce zkraťte o polovinu až 2/3 .
Případný dekor. kořen – vyvařit ze všech stran – pokud se naráz nevleze do hrnce. Pokud část přesto zůstane nevyvařená , opakovaně polít vařící vodou z var. konvice.

Než vrátíte ryby z karanténky , nechte znovu zmikrosk. výkaly a hledejte vajíčka. Pokud nalezne , nevracet , 2x dávku znovu opakovat po cca 10 dnech.

Při práci se Savem , ředěným i neředěným / na nádrž a techniku je to jedno / – VŽDY SE CHRAŇTE RUKAVICEMI ! a ještě jednou – vše opláchněte teplou vodou.

A zkuste pročíst ostatní poradny , informujte se u veterináře , ať Vám poradí , protože nepochybuji , že dnes existují i jiné přípravky obsahující Praziquantel , jen se mohou OBCHODNICKY jinak jmenovat ……… , nebo může doporučit jiné antihelmintikum , rybám nevadící. Nemohu 100% poradit s odstupem cca 20 let , i když vím , že kluci odkáží sehnat čistý Praziq. dodnes , jen 5% Flubenol od belgic. fi. Jansen se snad už nedováží , nebo je pro veter. drahý …….. , nebo všechytrá EU zakázala , jako spoustu dosud užívaných chemikálií v akvaristice – a funkčních . / …….. za chvíli budete léčit rybky jedině záchodem , jsem rád , že už jsem z toho venku / .

Přeji štěstí s léčbou , při preciznosti budete jistě úspěšný / tedy pokud jste to zachytil VČAS a rybky nejsou “ 5 minut před smrtí “ / .
Jinak tento druh léčby / správně zvolené / , u cichlid obdoba = Capillárie – bývá velmi úspěšný. Jen to opakujte! .

Za přání DĚKUJI , nápodobně , nespalte se , ani se v Hurgádě nenechte sežrat žralokem.

S pozdravem

Slávek Filip.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip