Článek našeho experta Františka Brabce

ČELEDI AKVARIJNÍCH RYB

31.05.2025 | 0 komentářů

 

Stejně tak, jak je důležité znát parametry vody a vědět jak správně založit a starat se o akvárium, tak je důležité se orientovat v základních znalostech čeledí akvarijních ryb.

O tom, že existují ryby mořské, ryby žijící v brakických vodách, ryby studenovodní a další druhy ryb, víme. Dnes si však budeme snažit přiblížit rozdělení akvarijních ryb.

Běžně chované druhy akvarijních ryb bychom mohli rozdělit do následujících čeledí:

 

– CICHLIDY

– GAVÚNCI

– KAPROVITÉ

– LABYRINTKY

– SUMCOVITÉ

– TETROVITÉ

– ŽIVORODÉ

– OSTATNÍ

 

Cichlidy

 

Do čeledi Cichlid patří velká spousta ryb, které pocházejí z různých koutů světa a mají tím pádem i rozdílné požadavky na život v akváriu. Najdeme zde ryby z afrických jezer, které vyžadují zásaditou vodu a potravu s vyšším podílem rostlinné složky. Stejně tak sem patří i větší Cichlidy původem ze střední Ameriky, které naopak vyžadují potravu s vyšším obsahem složky živočišné, dále jihoamerické Cichlidky, Skaláry, nebo Terčovci, kteří vyžadují vodu spíše kyselejší a stravu velmi pestrou.  Zástupce Cichlid najdeme i na Madagaskaru a v některých částech Asie.

 

Gavúnci

 

Tato skupina ryb je v mých očích nejvíce nedoceněna. Jsou to ryby, které se vyznačují pomalým růstem a s tím spojeným pozdějším dospíváním, kde své nádherné vybarvení získávají až později. V porovnání s ostatními akvarijními rybami zůstávají dlouho nevýrazné, což je v očích neznalých znevýhodňuje. Je to obrovská škoda, protože Duhovky, jak se těmto netuctovým rybám též říká, si zaslouží větší šanci a více naší pozornosti.

Charakteristickým znakem Duhovek jsou dvě hřbetní ploutve, kde přední ploutev je výrazně menší, než ploutev zadní. Jsou to všežravci, neměla by však chybět strava pestrá, ať už živá, nebo mražená. Ideálně Buchanky (Cyklop), Perloočky (Dafnie), Žábronožky (Artemia). Vyžadují vodu neutrální, až lehce zásaditou. Jsou to ryby převážně klidné, mírumilovné, vhodné do společenských nádrží. Nejběžněji chovanými Duhovkami jsou rybky rodů : Bedotia, Melanotaenia, Glossolepis, Pseudomugil…

 

Kaprovité

 

Většina kaprovitých ryb má svoji původní domovinu v Asii. Jsou to ryby převážně méně náročné, nevyžadující vysoké teploty, všežravci, preferující pH vody okolo neutrální reakce.

Mezi kaprovité patří Parmičky (Barbus, Puntius…), Dania (Danio…), Rasbory (Rasbora, Microrasbora…), Kardinálky (Tanichtys…), ale i Závojnatky (Carassius…), které můžeme s úspěchem chovat i v zahradním jezírku.

 

Labyrintky

 

Labyrintní ryby, jejichž typickým znakem je pomocný dýchací orgán –  labyrint, díky němuž mohou dýchat atmosférický kyslík z vodní hladiny.

Jsou to všežravci, kteří s oblibou přijímají plankton (buchanky, perloočky).

Labyrintky pocházejí převážně z Jižní a Jihovýchodní Asie a patří mezi ně :

Čichavci (Trichopodus, Helostoma, Colisa…), Bojovnice (Betta), Rájovci (Macropodus…). Vyžadují vodu s neutrální hodnotou pH.

 

Sumcovité

 

Sumcovitých ryb najdeme na světě nepřeberné množství. Pro chov akváriu jsou však vhodnější spíše menší druhy sumečků a sice Krunýřovcovití (Loricariidae) a Pancéřníčkovití (Callichtidae).

Krunýřovcovití se vyznačují zejména plochým tělem a tlamkou ve tvaru “přísavky”, která jim umožňuje přichycení i v proudící vodě. Nejznámějšími představiteli jsou ryby rodu Ancistrus, Loricaria, Otocinclus…

Pancéřníčci jsou hejnové a mírumilovné ryby, žijící u dna. Svým neustálým hledáním potravy a pořád dobrou náladou si rychle získají srdce každého akvaristy. Jsou to vynikající pomocníci při údržbě akvarijního dna. Zástupci pancéřníčkovitých jsou např. druhy

Corydoras, Megalechis, Brochis…

Přestože u většiny krunýřovců, díky tvaru těla a úst převládá strava rostlinná, tak nesmíme zapomenout, že jsou to ryby všežravé a musíme jim tedy předkládat i stravu živočišnou.

Stejně tak u pancéřníčků podáváme stravu pestrou, plnou živočišné i rostlinné složky.

 

Tetrovité

 

Pocházejí převážně z Jižní Ameriky, ale jejich zástupce najdeme i v Africe.

Tetry, nebo též Characidy patří k nejoblíbenějším rybkám vůbec. Jedná se většinou o menší, výrazněji zbarvené, hejnové rybky, které si do akvária pořídíme vždy ve větším počtu (alespoň 6 – 8 ks). Jsou to převážně se všežravci, vyžadující vodu s pH okolo neutrálu, nebo lehce kyselou. Představitelé jsou rybky rodu : Cheirodon, Hyphessobrycon, Hemigrammus, Moenkhausia, Nannostomus…

Mezi characidy však patří i Piraně (Pygocentrus).

 

Živorodé

 

Živorodky, jak nám už jejich název vypovídá, jsou rybky rodící plně životaschopná, živá mláďata. Je to skupina ryb, která, přestože je značně rozsáhlá, je známá i mezi neakvaristickou veřejností. Paví očka, nebo Mečovky jsou rybky o kterých slyšel snad opravdu každý.

Živorodky jsou ryby převážně všežravé s vyšším nárokem na rostlinnou složku. S oblibou přijímají plankton, ale i kvalitní průmyslově vyráběná krmiva. Preferují pH ve většině případech neutrální, nebo lehce zásadité. Nejznámějšími představiteli živorodých ryb jsou paví očka (Poecilia reticulata), Platy (Xiphophorus maculatus, Xiphophorus variatus…), Mečovky ( Xiphophorus helleri, Xipoporus montezumae…),oblíbené Molly – Živorodky ostrotlamé (Poecilia sphenops…), Živorodky širokoploutvé (Poecilia latipinna), Živorodky vysokoploutvé (Poecilia velifera).

Mezi živorodky patří například i dravé štičky (Belonesox belizanus, Nomoramphhus liemi, Dermogenys pusillus…), nebo i sladkovodní rejnoci rodu Potamotrygon.

 

Ostatní

 

Mimo uvedených čeledí existuje ještě řada dalších ryb, které bychom neměli opomenout, např. Čtverzubci (Tetraodon…), Nožovky (Apteronotus…), Arowany (Osteoglassus…), Hlavačky (Tateurdina…) a určitě se najde spousta dalších, které si najdou svého obdivovatele.

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (4)

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kalendář příspěvků

Květen 2025
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...