Článek našeho experta Františka Brabce

Vybíráme rybí osádku

31.03.2025 | 0 komentářů

Výběr ryb je důležitým krokem každého akvária. Špatný výběr ryb ovlivní chod celého akvária a často může skončit katastrofou.

 

V současné době je v nabídkách chovatelů, nebo specializovaných obchodů široká škála ryb z různých koutů světa, různých barev, velikostí, tvarů a hlavně s různými požadavky pro život. Správně zvolená kombinace živočichů v akváriu nám zaručí spokojenost našich chovanců a nám radost z pohledu do něj.

 

Při nákupu ryb do akvária musíme zohlednit několik hlavních aspektů, které našim budoucím mazlíčkům nabídneme. Jedním z nejdůležitějších je velikost našeho akvária. Musíme si uvědomit, že ne každá ryba která nám v nepřeberné škále možností padne do oka, může být zodpovědně a zdárně chována v každém akváriu. Pokud vlastníme menší akvárium, nemůžeme začít chovat velikostně nevyhovující ryby. Je důležité vědět, že ryby se obvykle prodávají v mladém věku a tudíž ještě nemusí být plně vzrostlé. Krásně vybarvené, mladé Vrubozobce paví (Astronotus ocellatus), kteří jsou v mládí prodáváni ve velikosti několika centimetrů, nemůžeme pořídit do malého akvária, i když jeho současná velikost k tomu svádí. Tyto ryby dorůstají v dospělosti délky více než 30 cm a vyžadují akvárium o obsahu několika set litrů. Musíme tedy před samotnou koupí ryb, znát jejich velikost v dospělosti.

 

Stejně důležité jako velikost akvária, jsou i parametry vody, které rybám poskytneme. Nejjednodušší variantou je chovat takové druhy ryb, kterým vyhovuje voda, která nám teče z kohoutku. Je nutné znát alespoň základní hodnoty vody, jako celková tvrdost (gH), uhličitanová tvrdost (kH) a hodnota pH. Pokud se rozhodneme, že zvolíme ryby s jinými požadavky na vodu než máme k dispozici, je nutné jim tuto vodu upravit tak, aby vyhovovala jejich životním potřebám.

 

Další důležitou hodnotou je teplota vody v akváriu. Požadavky některých druhů ryb na teplotu vody jsou velmi rozličné. Jsou druhy, které nemají rády vysoké teploty a naopak jiné druhy ryb ji vyžadují. Například oblíbené Kardinálky čínské (Tanichtys albonubes), dobře prosperují i v  teplotách pod 20 stupňů Celsia, což může být pro jiné ryby naprosto nedostatečné. Protikladem jsou např. Terčovci (Symphysodon), kteří vyžadují teploty až okolo 30 stupňů Celsia. Jak vidíme, tak rozdíl teplot u chovaných ryb může být značný.

 

Při finálním výběru našich ryb musíme mít na zřeteli i snášenlivost vůči ostatním rybám a jejich nároky na počty kusů. Může se stát, že ryby, které jsou v hejnu mírumilovné a bezproblémové, se v menších počtech chovají diametrálně odlišně. Jedním z příkladů jsou Parmičky čtyřpruhé (Puntius tetrazona), které v menších počtech mohou okusovat ploutve ostatním rybám a být celkově nesnášenlivé. Jakmile jich ale budeme chovat větší hejno, čítající alespoň 8-10 kusů, tak z nervózních a provokujících ryb jsou najednou pohodoví akvarijní společníci, kteří si svou hašteřivost vyřeší uvnitř vlastního hejna a k ostatním rybám již nejsou nikterak nepříjemní.

 

Při akvarijním chovu je dobré též zohlednit původ ryb. Pokud se ryby v přírodě vyskytují ve stojatých vodách, tak je v akváriu určitě nepotěší silný proud, který naopak bude vyhovovat rybám původem z vod proudících.

 

Stejně tak nelze kombinovat ryby s různými potravními nároky. Masožravé ryby nebudeme chovat společně s čistě býložravými. V tomto případě ale máme výhodu, neboť větší část ryb jsou všežravci.

 

Sestavit správnou osádku akvária vyžaduje zamyšlení a znalost alespoň základních životních podmínek námi chovaných ryb. Pokud toto zvládneme, tak se nám akvarijní živočichové odmění životem v souladu a harmonii.

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (11)

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Novinky

Kalendář příspěvků

Březen 2025
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...