Výběr ryb je důležitým krokem každého akvária. Špatný výběr ryb ovlivní chod celého akvária a často může skončit katastrofou.
V současné době je v nabídkách chovatelů, nebo specializovaných obchodů široká škála ryb z různých koutů světa, různých barev, velikostí, tvarů a hlavně s různými požadavky pro život. Správně zvolená kombinace živočichů v akváriu nám zaručí spokojenost našich chovanců a nám radost z pohledu do něj.
Při nákupu ryb do akvária musíme zohlednit několik hlavních aspektů, které našim budoucím mazlíčkům nabídneme. Jedním z nejdůležitějších je velikost našeho akvária. Musíme si uvědomit, že ne každá ryba která nám v nepřeberné škále možností padne do oka, může být zodpovědně a zdárně chována v každém akváriu. Pokud vlastníme menší akvárium, nemůžeme začít chovat velikostně nevyhovující ryby. Je důležité vědět, že ryby se obvykle prodávají v mladém věku a tudíž ještě nemusí být plně vzrostlé. Krásně vybarvené, mladé Vrubozobce paví (Astronotus ocellatus), kteří jsou v mládí prodáváni ve velikosti několika centimetrů, nemůžeme pořídit do malého akvária, i když jeho současná velikost k tomu svádí. Tyto ryby dorůstají v dospělosti délky více než 30 cm a vyžadují akvárium o obsahu několika set litrů. Musíme tedy před samotnou koupí ryb, znát jejich velikost v dospělosti.
Stejně důležité jako velikost akvária, jsou i parametry vody, které rybám poskytneme. Nejjednodušší variantou je chovat takové druhy ryb, kterým vyhovuje voda, která nám teče z kohoutku. Je nutné znát alespoň základní hodnoty vody, jako celková tvrdost (gH), uhličitanová tvrdost (kH) a hodnota pH. Pokud se rozhodneme, že zvolíme ryby s jinými požadavky na vodu než máme k dispozici, je nutné jim tuto vodu upravit tak, aby vyhovovala jejich životním potřebám.
Další důležitou hodnotou je teplota vody v akváriu. Požadavky některých druhů ryb na teplotu vody jsou velmi rozličné. Jsou druhy, které nemají rády vysoké teploty a naopak jiné druhy ryb ji vyžadují. Například oblíbené Kardinálky čínské (Tanichtys albonubes), dobře prosperují i v teplotách pod 20 stupňů Celsia, což může být pro jiné ryby naprosto nedostatečné. Protikladem jsou např. Terčovci (Symphysodon), kteří vyžadují teploty až okolo 30 stupňů Celsia. Jak vidíme, tak rozdíl teplot u chovaných ryb může být značný.
Při finálním výběru našich ryb musíme mít na zřeteli i snášenlivost vůči ostatním rybám a jejich nároky na počty kusů. Může se stát, že ryby, které jsou v hejnu mírumilovné a bezproblémové, se v menších počtech chovají diametrálně odlišně. Jedním z příkladů jsou Parmičky čtyřpruhé (Puntius tetrazona), které v menších počtech mohou okusovat ploutve ostatním rybám a být celkově nesnášenlivé. Jakmile jich ale budeme chovat větší hejno, čítající alespoň 8-10 kusů, tak z nervózních a provokujících ryb jsou najednou pohodoví akvarijní společníci, kteří si svou hašteřivost vyřeší uvnitř vlastního hejna a k ostatním rybám již nejsou nikterak nepříjemní.
Při akvarijním chovu je dobré též zohlednit původ ryb. Pokud se ryby v přírodě vyskytují ve stojatých vodách, tak je v akváriu určitě nepotěší silný proud, který naopak bude vyhovovat rybám původem z vod proudících.
Stejně tak nelze kombinovat ryby s různými potravními nároky. Masožravé ryby nebudeme chovat společně s čistě býložravými. V tomto případě ale máme výhodu, neboť větší část ryb jsou všežravci.
Sestavit správnou osádku akvária vyžaduje zamyšlení a znalost alespoň základních životních podmínek námi chovaných ryb. Pokud toto zvládneme, tak se nám akvarijní živočichové odmění životem v souladu a harmonii.
0 komentáøù