AKVÁRIUM – jak na to ?
Akvárium – průhledná kostka, nebo krychle plná vody…
Může být maličká s drobnými rybkami, nebo krevetami. Větší, třeba se svítícími neonkami, nebo pestrobarevnými živorodkami, až po ty velké s majestátnými skaláry, nebo terčovci, či africkými cichlidami. Každé akvárium má své kouzlo a Ti, kteří mu podlehnou si dříve, nebo později začnou klást otázku : “Jak na to?”
Nejdříve je nutné si uvědomit, o jak velké akvárium budeme mít zájem. U akvaristiky patří celkem jednoduché pravidlo, čím větší, tím lepší…
Při pořízení malé nádrže je její ekosystém velmi křehký. Malý objem vody nedokáže udržet biologickou rovnováhu a každá začátečnická chyba, jako je překrmení, opomenutí výměny vody, nebo třeba technická závada, bývá nemilosrdně potrestána. Minimální velikostí při pořízení našeho prvního akvária by měla být alespoň 50 – 60 litrů, ale jak jsme uvedli výše, čím větší, tím lepší.
Před samotným založením akvária je nutné vybrat místo, kde bude naše budoucí akvarijní chlouba stát. Místo musí být rovné, bez intenzivního dopadu slunečního svitu a v relativním klidu.
Každé akvárium by mělo mít technické vybavení, jakými jsou filtrace a osvětlení. Filtrace je naprosto nezbytná pro drtivou většinu běžných akvárií, výrazně ovlivňuje to nejzásadnější a tím je kvalita vody v akváriu.
Filtrace probíhá na třech základních principech.
Tím prvním je mechanická filtrace. Nejčastěji se k ní používá filtrační molitan různých hrubostí. Tato filtrace zachytává z akvária volné, mechanické nečistoty.
Druhým způsobem filtrace vody v akváriu je chemická filtrace. Tato dokáže pomocí sorbentů (aktivní uhlí, polymery…) vyvázat z vody různé nežádoucí látky, jakými jsou např. zákaly vody, nebo zbytky léčiv…
Třetím a zřejmě nejdůležitějším způsobem filtrace je biologická filtrace. Užitečné bakterie, které se usadí v dostatečném množství vysoceporézního filtračního média odbourávají z akvarijní vody nečistoty (NO2, NO3) a voda se tak stává naprosto čistá, prostě není vidět-:)
Volba osvětlení je vždy v souvislosti s plánovaným osazením rostlinami. Čím náročnější rostliny budeme chtít v akváriu pěstovat, tím intenzivnější osvětlení musíme zvolit. Pozor však na přesvětlení a na nerovnováhu mezi intenzitou osvětlení a dodávanými živinami, se skutečnými potřebami rostlin. Pokud toto nebude v rovnováze, může docházet k růstu řas… Pro běžné druhy rostlin však není třeba příliš intenzivní osvětlení.
Použití dalšího technického vybavení, jako je topení a vzduchování (neplést s filtrací) nemusí být nutně použito u každého typu akvária.
Zejména topítko je v úzké návaznosti na druhy chovaných ryb. Rybám chladnomilným určitě nebude třeba zajišťovat vyšší teplotu, naopak rybám s většími nároky na teplotu, musíme vodu v akváriu vyhřívat topítkem s regulací výkonu.
Pokud máme zajištěné akvárium a technické vybavení, můžeme přistoupit k samotnému založení akvária.
Nejdříve zvolíme vhodné dno. Použijeme křemičitý písek adekvátní hrubosti. Příliš velké oblázky nepoužíváme z důvodu špatného zakořenění rostlin. Vyhýbáme se i všem drtím, z důvodu ostrých hran a s tím spojeným rizikem poranění ryb. Nevhodné jsou i štěrky s příměsí vápence, nebo mramoru, které by mohly mít negativní vliv na chemismus vody v akváriu. Jako další díl do mozaiky našeho akvária, zvolíme dekorace. Můžeme použít kameny, kořeny, nebo různé větve, které by ovšem neměly pocházet z jehličnanů. Lépe je použít již upravené a připravené přírodní dekorace k použití do akvária, které můžeme zakoupit ve specializovaných prodejnách akvaristiky.
V případě, že si u kamenů nejsme jisti složením, můžeme provézt jednoduchý test s pomocí octa. Na zkoumaný kus kamene, nebo akvarijního dna nakapeme ocet a v případě šumění víme, že do akvária nepatří…
Na dno akvária nasypeme akvarijní písek s tím, že vrstva u přední stěny bude nižší, cca 2 – 3 cm a směrem k zadní stěně se bude vrstva písku zvyšovat na 5 – 6 cm. Umístíme dekorace, napustíme vodu do 1/3 objemu akvária a nasázíme rostliny. Při sázení rostlin dbáme na to, aby vyšší rostliny byly v pozadí a nižší v předních partiích akvária. Po kompletním osázení rostlinami, dopustíme akvárium vodou a spustíme technické vybavení. Nyní nastává fáze zabíhání akvária, která by při použití přípravku Start Plus měla trvat alespoň 5 – 7 dní.
Po této době můžeme začít s vypouštěním prvních obyvatel akvária. Nejdříve volíme převážně druhy ryb, které nám mohou pomoci s případným výskytem řas u nezaběhlého akvária. Mezi nejlepší řasožrouty patří rybky rodu Ancistrus, Ottocinclus, Crossocheilus, Garra… Po dalších několika dnech můžeme dokoupit další část rybek, dbáme však na to, abychom vybírali raději méně druhů, ale větší počet kusů, protože se většina ryb v hejnech cítí lépe. Pozor! S množstvím ryb opatrně a s konkrétním výběrem se raději poraďte s dobrým a zkušeným prodejcem akvarijních ryb.
Při následné péči o naše akvárium nezapomínáme na pravidelnou údržbu a s ní spojené odkalování dna a výměny vody. Mezi běžnou praxi při kontrole akvária by měla patřit jak kontrola teploty vody, tak i kontrola základních hodnot, jako je pH, kH, gH, kterou provedeme velmi jednoduše pomocí testů, například testem Dajana 3 in 1.
Nezapomínáme na výživu pro rostliny a pravidelnou údržbu filtru. Filtrační náplně čistíme vodou z akvária a po každém vyčištění nezapomínáme použít nitrifikační bakterie přípravkem Biofiltr.
0 komentáøù