Akvaristika dnes

3.06.2023 | Žádné komentáře

Téměř vše máme nalajnované, téměř vše změřené, a dokonce i dosažitelné. Jinými slovy, nemusíte ani moc myslet, vše je vymyšleno, jen poslouchejte a bude vše v pořádku…

Nepřipomínají vám tato slova něco? I když věřím, že mnohým ano, tedy hlavně těm dříve narozeným, myslím tím ale jiné odvětví lidského žití a tím je právě akvaristika.

 

Jen bych rád upozornil na to, že dnes popisuji moje dojmy a zkušenosti, ostatně jako vždy, a tak pokud někdo bude mít jiný názor, rozhodně mu ho neberu. Už v minulosti jsem řešil poměrně dost telefonátů právě z důvodu vyříkání si některých problematik s našimi čtenáři a téměř vždy došlo k velmi zajímavým hovorům. No, když už si někdo řekne, že z důvodu vyjasnění některých napsaných skutečností zatelefonuje, to už tedy musí mít značnou pohnutku. No, a právě s jedním takovým člověkem jsem si telefonoval minulý měsíc a šlo o nejmodernější techniku a její použití.

 

Jsou mezi námi akvaristé, kteří se drží jaksi zpět, jaksi mimo vyjeté koleje a razí svoji cestu, svoji teorii i praxi. To vše uznávám a to velmi, bez takových lidí by asi neexistoval žádný pokrok, žádné vylepšování stávajících praktik. Ale pozor! Některé ty praktiky takových lidí naopak to vylepšování brzdí a nejdůležitější na tom je, že v našem oboru nejde o technické vylepšování soustruhu či o lepší recept na pečivo, nebo cokoliv jiného. V našem oboru jde o živé tvory a o to, že s nimi zacházíme podle našich představ a možností a mnohdy, většinou u začínajících akvaristů, končí tyto představy špatně.

 

Nemělo by tedy docházet k tomu, že si něco myslíme bez předchozích zkušeností a vědomostí a podle toho se zařizujeme v naší další činnosti. Všechny tyto kroky by měly být uskutečněny na základě získaných vědomostí, a hlavně těch ověřených. Můžete si říci, no a jak to dělali ti, kteří začínali s akvaristikou v předminulém století? No jasně, zpochybnit se dá vše, ale právě ti začínali s mnoha chybami a neověřenými kroky, které jsou ale dnes již dávno za námi a tedy, máme se s čím porovnávat. Nežijeme už v devatenáctém století!

 

Dnešní článek vznikl právě na základě onoho telefonátu s člověkem, který si myslel, že začne s akvaristikou podle jeho představ, a že tedy vytvoří něco nového. Dobrá teorie, potažmo hrozná praxe. No, a právě o to šlo. Začínat s tím, že vymyslím něco nového může člověk, který je obeznámen s tím s čím pracuje, ale nikoliv začínat na úplně čistém stole, bez základních vědomostí. Jde mi pochopitelně o práci se zvířaty všeobecně.

 

Je tomu asi rok, co jsem byl osloven dokonce skupinou lidí, akvaristů, kteří mě doslova nařkli z toho, že nabádám k nepravostem v tom smyslu, že doporučuji nejrůznější techniku, a že je možné chovat ryby bez ní. Napsal jsem pak několik článků o tom, jak právě ta již odzkoušená technika vylepšuje akvarijním živočichům jejich pobyt v alternativních podmínkách a jak je dobře, že vývoj té techniky stále pokračuje. Začal jsem s tím, že jsem se chtěl ujistit o tom, zda si onen člověk uvědomuje, že ti živočichové nežijí ve své domovině, že umístění v akváriích je jejich náhradní domov, i když se bohužel ne vždy snažíme o to, aby jim bylo co možná nejlépe. Na tom jsme se shodli.

 

Je totiž možné chovat ryby v akváriích bez techniky, ale to jen některé a v téměř výjimečných případech. Většina ryb nežije v teplých klidných vodách s malým obsahem kyslíku. Mnohé druhy dokonce vyžadují pohyb vody a některé se bez pohybu vody ani nemohou reprodukovat. Ale hlavně, že žijí. Někdy mi dá dost práce objasnit i to, že musím porovnat například neonky, které žijí skutečně v poměrně teplé a stojaté vodě s rybami z řek či potoků, kde je prostředí zcela odlišné.

 

Na tomto místě se můžeme bavit třeba i o rybách, které žijí ve velkých hloubkách, které v akváriích prostě nemůžeme vytvořit. Tam hraje svoji roli tlak i světelné podmínky. A přitom se tyto druhy ryb v akváriích rozmnožují a plavou v nich po celém světě. Neříkám, že se tyto ryby v akváriích trápí, ale žijí v nich jen díky nejmodernější technice.

 

Pokud tedy mluvíme o akvaristice, musíme mluvit o akvaristice kompletně! Nelze přisuzovat jednu zkušenost s několika málo druhy ryb k ostatním všeobecně. Tím bychom nadělali mnoho zla a zmařili mnoho rybích životů, než by ti, kteří se takto chovají přišli stejně na to, že je třeba vytvořit takové podmínky, ve kterých se budou ryby cítit přijatelně. Dokonce jsem zažil mnoho velmi zajímavých debat o tom, zda některé druhy ryb se mají v akváriích lépe, než ve své domovině. Ano, i tak je možné uvažovat a myslím, že u mnoha druhů ryb tomu tak asi je, ale pouze z pohledu našeho, lidského. Jde i o potravní řetězce a tak podobně…

 

Představme si například druhy ryb, které žijí trvale v kalných a bahnitých vodách. No, takové druhy ryb bychom v akváriu těžko chovali v podobných podmínkách. Takže vytváříme prostředí odlišné už jen proto, abychom mohli tyto tvory pozorovat. Žije se v takovém prostředí těmto rybám špatně? Asi ne, ale tyto ryby se po mnoho tisíciletí přizpůsobovaly kalnému prostředí a dokonce si vytvářely orgány, které jim v takovém prostředí dokázaly život umožnit.

 

V každém případě je obeznámení s etologií rybích druhů a maximálního možného připodobnění podmínek v akváriích s jejich domovinou je nutností a každý, kdo takto uvažuje dělá jen dobře.

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červen 2023
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...