Vzkazy 2023/11

26.05.2023 | Žádné komentáře

Pozdrav pro všechny do krásného dne. V nočních hodinách se teploty pohybují tady u nás na severu sice kolem pěti stupňů, ale přes den se jaro snaží převládnout nad nízkými teplotami a tak se snad už dočkáme toho oteplování. Pozor, nemyslím tím tolik zdůrazňovaného globálního!

 

V tomto týdnu jsem měl několik telefonátů a není až tak zajímavé, že se téměř vždy zatoulají hovory k cenám elektřiny a vůbec finanční náročnosti, které je ale znát ve všech zákoutích naší činnosti. Chovatelství nevyjímaje a tak je dobré to vzít v úvahu. V minulých článcích jsem popisoval tuto situaci přímo v akvaristice a po přezkoumání jsem zjistil, že pro všechny, kdo mají jedno či dvě akvária v domácnosti jako dekoraci či jako předmět zájmu tato zdražení nejsou až tak podstatná. Rodinu to v měsíčním průměru téměř nezasáhne. Přirovnával jsem náklad na takové akvárium k jedné či dvěma krabičkám cigaret za měsíc.  Horší už to bude ve větších líhních tam, kde je nutné vytápět místnosti s akvárii na vyšší stupně, protože se jednotlivá akvária nevyplácí vytápět lokálně.

 

Ale nerad bych se opakoval a tak k věci. Milý ženský hlas se ozval ze sluchátka mobilu a ptal se na „něco“, co se udělalo jejich závojnatce na boku, konkrétně na bulku, která se zvětšuje. Nehledě na tento problém, který jsem se snažil široce objasnit a který nelze téměř po telefonu řešit, se hovor ke konci ubíral cestou ceny za energie a o tom, co je dnes velmi často ohledně této problematiky cítit ve vzduchu. Ujistil jsem milou dámu o tom, že rodinný rozpočet jejich akváriem nezruinuje, nehledě na to, že závojnatce v bytě není nutno vodu přihřívat, ale v tom hovoru byl ještě jeden dotaz a ten mě zaujal.

 

Ona žena se mě ptala na ceny ryb s tím, že by si rádi koupili domů ještě nějaké ryby k jejich závojnatce, ale že jsou drahé, a tedy jestli neznám nějakého akvaristu, který by byl ochoten prodat nějakou tu rybu levněji. Už jsem mnohokrát toto komentoval a dokonce mě to mrzí, ale takové informace zde uvádět nemohu. Mohu pouze odkázat na některou z akvarijních burz a to je tak všechno. Pokud bych vedl ryze soukromý blog, bylo by to jinak, ale toto je oficiální stránka DAJANY, jako výrobce krmiv pro akvarijní živočichy a tak obchodování s rybami bohužel nemám v náplni práce a musím se řídit potřebami majitele. Měl bych k tomuto ještě napsat, že i takové informace je i pro soukromou osobu velmi citlivé poskytnout, protože by nejprve musela být probrána s oním akvaristou a to si nejsem jist, zda by takový vůbec souhlasil.

 

No a to je právě ten moment, kdy musím objasnit problematiku i ze strany větších chovatelů. Tam je právě možné hledat zvýšené náklady na chov a odchov akvarijních ryb. Z výše uvedených důvodů se musíme všichni snažit dělat taková opatření, která nám spotřebu našich líhní sníží na únosnou mez. Nehledě na to, že se všeobecně velmi s energiemi plýtvá a to velmi, naše líhně se v určitých bodech musí držet nad vodou. Jde například o centrální vytápění akvárií a třeba i o osvětlení. Filtrace je dnes řešena přístroji, které mají velmi malou spotřebu a tak ji ani nemá cenu brát v úvahu. Jde též o to, jakou techniku používáme a jak jsme daleko v poznání těchto přístrojů.

 

Jde většinou o to, jak starou techniku používáme a jak dokážeme tyto potřeby nahrazovat novými technologiemi. Dnes lze ušetřit částečně na osvětlení, ale hlavní důraz je nutné klást na vytápění a znalost, jak si poměrně snadno tyto náklady spočítat. Jde též o to, kde máme naše nádrže situované, zda jsou v bytě, či pro ně máme postavenou samostatnou místnost. Jak též máme nádrže izolované. Je též dobré spočítat, jestli je nutné vytápět celou místnost s akvárii, nebo jen samotná akvária. Nedávno jsem viděl několik akvárií napojených na centrální filtr, kde se voda přihřívala termostatickým topítkem přímo ve filtru. Kdysi jsem podobný problém řešil i tak, že jsem přitékající vodu, tedy čerstvou a ne temperovanou, předehříval vodou, která z nádrží odtékala, tedy vodou teplou. Tento systém sice nedokázal přitékající vodu vyhřát docela na potřebnou hodnotu, ale jistě pomohl.

 

Zmiňuji se o těchto věcech i z toho důvodu, že ceny ryb v prodejnách sice rostou, ale z více důvodů bych osobně byl nerad, kdyby tomu tak nebylo. Akvarijní ryby byly a dokonce jsou dodnes poměrně levné a mnohé z nich jsou brány, jako by byly doslova spotřební materiál a tak i jejich vyšší ceny by zřejmě dokázaly to, co žádný úředník. Myslím tím, že by si jich lidé po zakoupení více vážili a věnovali by i při nakupování pozornost, zda jsou alespoň po vizuální stránce v pořádku. Bohužel tomu tak v mnohých případech není. A když k tomu přidám i vyšší nároky na odchov akvarijních ryb, vychází mi snadná rovnice.

 

Toto je ale všeobecně velmi zapeklitá věc. Posuzovat, jakou cenu by měly mít akvarijní ryby. Jsou chovatelé, kteří ve stejných podmínkách odchovají dvoj i trojnásobek toho co jiní a tak vlastně velmi oproti jiným ušetří. Jen pro představu. Můžeme odchovat ve stolitrovém akváriu třeba sto neonek, anebo taky pět set. Jde o naši zručnost a hlavně znalost. Přitom krom potravy jsou ekonomické nároky v těchto dvou umístěních shodné. A pozor, to vše při dodržení Welfare (zachování přijatelného stavu etologie toho kterého druhu zvířete). Ono už samotné objasnění tohoto pojmu je problematické. Všeobecně se uvádí, že by mělo jít o pohodový stav zvířat v alternativních podmínkách. A tak se nezlobte, že nelze prakticky přesněji určit některé z problematických částí akvaristiky, záleží totiž na každém z nás, jak na věci pohlížíme a jaké znalosti o konkrétních věcech máme. Vždy je ale možné se o některých problematikách dovědět více, ale bude lépe, když zavoláte, nebo si napíšete o řešení konkrétních problémů. Ono, objasnit, proč ta která ryba stojí tolik na rozdíl od jiné vlastně ani vcelku nelze. Záleží na mnoha věcech, ale to je vždy lépe řešit konkrétně.

 

Jiří Růžička

 

Foto: Barclaya longifolia v „plné palbě“…

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Květen 2023
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/10

Vzkazy 2023/10

Pozdrav chovatelům i do akvárií! Hned na začátku se musím v dobrém opakovat. DAJANA nemá své prodejny a hlavně, neprodává ryby. To, že píšu o konkrétních rybách, které odchovávám, neznamená, že je touto formou prodávám. Předávám tak některé ze svých zkušeností a...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

Zdánlivě snadná otázka, ale… Jde o to, jak a kdy nejlépe třídit ryby z venkovních nádrží. No, pokud se vytřou v přírodním rybníčku jakékoliv ryby, těžko je budeme třídit. Jejich odchyt je nadmíru problematický a pokud nemáme takový tvar a vybavení nádrže, nikdy se...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

V týdnu jsem měl rozhovor s paní, která měla problém se zákaly a po dořešení toho problému se mě ptala ještě na některé maličkosti z chovatelského prostředí, jako například jak často peru filtr, jak svítím, krmím atd., atd., jo, a že její dcerka se často máchá v...

Hodně věcí bylo jinak

Hodně věcí bylo jinak

Oč jde? Konkrétně v akvaristice je toho moc, co dělí začátky v akvaristice od doby jejího raketového vzrůstu do doby dnešní. Vezmu-li v úvahu téměř padesát let nazpět, kdy moje snažení v tomto oboru bylo už aktivní, musím si přiznat, že ten rozdíl je skutečně...