Vzkazy 2023/10

20.05.2023 | Žádné komentáře

Pozdrav chovatelům i do akvárií! Hned na začátku se musím v dobrém opakovat. DAJANA nemá své prodejny a hlavně, neprodává ryby. To, že píšu o konkrétních rybách, které odchovávám, neznamená, že je touto formou prodávám. Předávám tak některé ze svých zkušeností a hlavně plním přání majitelů DAJANY, abychom pomáhali hlavně začínajícím akvaristům. DAJANA své výrobky prodává do velkoobchodu a tak se tyto následně dostávají do maloobchodu. Je to klasický postup téměř všech výrobců. Tak se děje i z toho důvodu, že výrobci mají většinou sami dost práce s výrobou a tedy, využívají velkoobchodní síť, aby se postarala o prodej produkce do maloobchodní sítě. Děkuji tedy za pochopení.

 

Dnes bych rád odpověděl na jeden zapeklitý dotaz. V obchodech se prodávají velmi dobré výrobky, které vylepšují živočichům v akváriích prostředí. K těmto patří ta malá čerpadla, většinou se směšným příkonem, která umí mnoho věcí, a o kterých jsem již mnohokrát psal. Jejich cena je oproti minulosti dosti směšná a za pár stovek koupíte dosti slušnou výbavu. Kdysi jsme platili za taková zařízení svoji měsíční výplatu a to ještě velmi vzácně, protože na trhu prostě tato zařízení nebyla. Před rokem 1989 se tyto „mašinky“ pašovaly ze západního světa.

 

Ale k dopisu našeho čtenáře. Před časem si zakoupil v obchodu čerpadlo a bez problémů mu fungovalo řadu let. No, stane se… Čerpadlo zkrátka přestalo čerpat bez jakýchkoliv zjevných důvodů. Mám to též za sebou několikrát a je to prostě tím, že se jedná, i když o poměrně jednoduché zařízení, o spotřební techniku. Z hlediska ceny za tato čerpadla je to i pochopitelné. Nejedná se tedy o žádné „super“ zpracované zařízení, které by mělo sloužit bez poruchy řadu let.

 

Mimochodem, právě jsem měl v opravě vzduchovací mašinku japonské výroby, která nepřetržitě do mé líhně dodávala kvanta vzduchu 21 let!!! Vypnuta byla pouze tehdy, když u nás vypli z nějakých důvodů proud a to jen na chvíli, než jsem zprovoznil el.centrálu.

Onen chovatel se ptá, zda jsem někdy takové čerpadýlko opravoval a jak by měl postupovat. POZOR tedy!!! Tato čerpadla jsou určena k tomu použití, ke kterému jsou určena a to pod vodu. To je velmi důležitý vzkaz, protože každý, kdo má alespoň základní znalost ví, že voda a el. proud jsou velmi dobří kamarádi, ale společně jsou při neopatrné manipulaci velmi nebezpeční, protože voda je dobrý vodič! Už tato informace by měla varovat!

 

Čerpadla určená k tomuto účelu jsou podle výrobců neopravitelná a po ukončení své funkční kariéry patří do el. odpadu. Celá elektrická vybavení jsou zalita speciální hmotou a umožňují provoz pod vodou. Pokud se tato izolační hmota poruší, neměl by kdokoliv dále čerpadlo používat. Onen pisatel se ptal dokonce na konkrétní věc a tedy, čím by měl ten vnitřní prostor zalít, až čerpadlo opraví. Nevím, zda by se mu to vůbec povedlo, ale protože se chtěl pustit do opravy soudím, že má alespoň základní pojetí o těchto čerpadlech, ale pak mi tedy není jasné, proč by tak riskoval.

 

Pamatuji si, jak jsme vyráběli v časech, kdy ještě ve specializovaných obchodech, kterých bylo pouze několik, nebyla žádná technická vybavení a šlo tehdy koupit tak síťku na lovení ryb. I když si mnozí z nás tyto síťky tak jako tak vyráběli sami doma. Tak v těch časech jsme si vyráběli též akvarijní čerpadla z asynchronních motorků z gramofonů. Hrůza mě dodnes jímá z toho co si pamatuji, ale fungovalo to! Čerpadla čerpala a to bylo pro nás velmi důležité.

 

Tak nakonec, žádné opravy, krom triviálních výměn například zástrčky, nedoporučuji!!! V žádném případě se nesnažte opravit to, co je podle výrobce neopravitelné. Já plně chápu a sám dokonce vím, že jsme všeobecně mazaní, že jsme se naučili v dobách, kdy se nedalo nic z toho koupit vše nahradit, nebo vyrobit. Ale dnes jsou tato vybavení akvárií prodávaná skutečně za minimální ceny a tak by bylo velmi nemoudré riskovat malér z důvodu ušetření jedné krabičky cigaret. Takové jsou totiž ceny těchto čerpadel pro akvaristiku.

 

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Květen 2023
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/11

Vzkazy 2023/11

Pozdrav pro všechny do krásného dne. V nočních hodinách se teploty pohybují tady u nás na severu sice kolem pěti stupňů, ale přes den se jaro snaží převládnout nad nízkými teplotami a tak se snad už dočkáme toho oteplování. Pozor, nemyslím tím tolik zdůrazňovaného...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

Zdánlivě snadná otázka, ale… Jde o to, jak a kdy nejlépe třídit ryby z venkovních nádrží. No, pokud se vytřou v přírodním rybníčku jakékoliv ryby, těžko je budeme třídit. Jejich odchyt je nadmíru problematický a pokud nemáme takový tvar a vybavení nádrže, nikdy se...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

V týdnu jsem měl rozhovor s paní, která měla problém se zákaly a po dořešení toho problému se mě ptala ještě na některé maličkosti z chovatelského prostředí, jako například jak často peru filtr, jak svítím, krmím atd., atd., jo, a že její dcerka se často máchá v...

Hodně věcí bylo jinak

Hodně věcí bylo jinak

Oč jde? Konkrétně v akvaristice je toho moc, co dělí začátky v akvaristice od doby jejího raketového vzrůstu do doby dnešní. Vezmu-li v úvahu téměř padesát let nazpět, kdy moje snažení v tomto oboru bylo už aktivní, musím si přiznat, že ten rozdíl je skutečně...