Hodně věcí bylo jinak

15.04.2023 | Žádné komentáře

Oč jde? Konkrétně v akvaristice je toho moc, co dělí začátky v akvaristice od doby jejího raketového vzrůstu do doby dnešní. Vezmu-li v úvahu téměř padesát let nazpět, kdy moje snažení v tomto oboru bylo už aktivní, musím si přiznat, že ten rozdíl je skutečně velký. A to ať to vezmu z jakékoliv stránky. Myslím tím chov živočichů v akváriích, množství obchodů, burzy, potravu, potřeby pro akvaristiku a vůbec celé prostředí, ve kterém se akvaristé pohybovali. Téměř vše je jinak a my, jako ti dříve narození, jsme se museli postupně přizpůsobovat novotám, které chovatelské prostředí v čase měnily.

 

Dnes bych rád upozornil na akvaristické burzy, které byly zpočátku doménou pouze skutečných chovatelů a tím, co dokázali odchovat, nebo vyrobit. Dělo se tak v najatých prostorách právě pro tento účel a to pravidelně, většinou každý týden v sobotu, nebo v neděli. Pořádaly je spolky a bylo na co koukat. Tyto burzy byly vždy nejen prodejní šance pro všechny, kdo něco odchovali, ale bylo to všeobecně setkání akvaristů mezi sebou a co jsem vždy považoval za velmi dobré, setkávali se tam i začínající akvaristé s těmi zkušenějšími, od kterých něco nakupovali. Ale nejen ti, když se kdokoliv potřeboval poradit o čemkoliv, našel při těchto setkáních vždy doporučení či odpovědi na své otázky od zkušenějších.

 

V těchto burzách bylo možné sehnat nejen živé ryby i rostliny, ale i výrobky, které tehdy v obchodech nebyly a akvaristé si je vyráběli sami. Šlo o samotná akvária, topná tělíska, vzduchovací motorky nejrůznějších výkonů, osvětlení, krmítka a mnohé vychytávky, které byly potřeba. V obchodech se sice postupně objevovaly potřeby vyráběné velmi opatrně a skromně firmami, které si byly vědomy toho, že je o ně na trhu zájem, ale mnohdy nebyly platné poptávce.  A tak se objevovala topítka nejprve vyráběná různými družstvy a to za pomocí odporů. Zkrátka, do skleněné trubice se za sebou naletovaly odpovídající odpory a zasypaly jemným pískem. Tyto výrobky nebyly vybaveny termostaty a používaly se podle spotřeby a podle objemu akvária.

 

Vzduchovací motorky byly zprvu velmi poruchové a málo výkonné. Kdo potřeboval větší množství vzduchu, musel se dát na cestu konstruktéra a vyrobit si vlastní, nebo sehnat složitě z dovozu. K těmto účelům se používaly nejrůznější přístroje dokonce určené k úplně jiným účelům, například vývěvy použité jako kompresory. Problém byl v tom, že tyto „mašinky“ byly udržovány v chodu za pomocí oleje, který při obráceném použití vývěvy unikal do akvárií. Vyráběly se tedy odlučovací filtry, které alespoň částečně pomohly.

 

Osvětlení bylo z pohledu výroby asi to nejjednodušší, ale taky asi nejnebezpečnější. Používaly se zprvu žárovky, jiné zdroje světla ani nebyly k dispozici. Později pochopitelně i zářivky, které byly ale o něco složitější k uvedení do provozu. Pro kryty a směrování světelného toku do akvária se používal nejčastěji plech a to nejrůznější formy, které byly k dostání na trhu jako formy na pečení. A v tom také spočívalo ono nebezpečí. Kdo má alespoň základní předpoklady to posoudit, musí se mnou souhlasit. Voda, plech, 220 V…

Ve vlhkém prostředí nad akváriem byly umístěny obnažené dráty připojených žárovek či zářivek a mnozí akvaristé si s tím ani nelámali hlavy. Zajímavé je, že jsem vlastně nikdy neslyšel o tom, že by se stalo z těchto důvodů nějaké zranění proudem. Pozor ale, ran od proudu jsme dostávali nepočítaně, vzpomínám i z vlastní zkušenosti… No a vzpomenu-li na některé dřívější praktiky, kdy do vody přímo byly ponořeny napůl žárovky, které sice zároveň topily, ale to nebezpečí.

 

Samotná akvária byla spojena s návštěvou zámečníka, který uměl vyrobit přesný rám a do toho se potom za účasti sklenářského kytu a suříku umístila opět přesně nařezaná skla. Bylo to složité a museli jsme všichni shánět zámečníky, kteří by takové přání uměli zhotovit. A legálně to nešlo, nebo velmi složitě…

Jakmile se ale objevil silikonkaučuk, tedy lepidla, která dokázala spojit sklo, bylo vyhráno. Zprvu k těmto praktikám byla velká nedůvěra, ale časem povolila. Dodnes to funguje, a to velmi dobře.

 

Nakonec musím popsat dnešní situaci, kdy je téměř vše možné snadno uskutečnit za pomocí peněz, jen to skutečně nejdůležitější ne a tím jsou vědomosti. To zůstalo. Vědomosti, které musíme každý sám nabýt vlastními silami, i když dnes k nim máme díky daleko přístupnějším cestám přístup o mnoho snadnější. Dříve se ale bylo možné setkat v klubech a na burzách přímo s akvaristy, kteří dokázali velmi dobře poradit, tedy někdy sice za zdlouhavých přemlouvání, ale šlo to. Bylo to i z toho důvodu, že právě pro zkušenosti si museli téměř všichni odmakat mnoho času i trápení z častých neúspěchů.

 

Doufám ale, že akvaristika i přes své neduhy a okolní problémy s ekonomikou zůstane tím velmi krásným a tajemným oborem, kdy objevujeme ještě to, co nikdo neobjevil. Bude toho ještě hodně a troufám si říci, že právě díky akvaristice bylo objeveno mnoho nových druhů ryb i jejich potřeb a nároků na život. Tím zároveň ovlivňujeme i přínos k podrobnějšímu poznání naší Země.

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Duben 2023
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...