Vzkazy 2022/7 – Krásné a pokud možno veselé VELIKONOCE

9.04.2023 | Žádné komentáře

V jednom z posledních článků jsem popisoval to, čím se zabývá firma DAJANA PET a tím je produkce a vývoj stále nových a podle nejnovějších poznatků stále lepších druhů alternativních krmiv nejen pro akvarijní živočichy. Je to logické, vždyť již sedmnáctým rokem popisuji, používám a doporučuji tato krmiva a nejrůznějšími způsoby se snažím pomáhat začínajícím akvaristům k tomu, aby se dopracovali právě tam, kde chtějí být se svými vědomostmi a hlavně se svým začasto právě založeným akváriem.

 

V Článcích se snažím hlavně upozorňovat na to, jaké jsou ty největší chyby při zakládání akvária a také na to, jaká jsou úskalí při jeho provozování. To, že akvárium je pouze výtvor naší fantazie a umělé prostředí, ve kterém ale hlavně chováme živé tvory, ponejvíce ryby. Tak i právě proto bychom měli mít na mysli alespoň základní pravidla, přičemž místo spojení „bychom měli“, bych nejraději měl napsat „musíme“.

 

V souvislosti s oním článkem jsem měl rozhovor s našim čtenářem, shrnuto v tomto významu: Jak mám asi poznat, že překrmuju?! Kolik tedy mám sypat do toho akvária?

Tento pán neustále bojuje s nejrůznějšími problémy, které ale, podle mého, právě pramení z toho, že překrmuje. Ptal se, kolik sypat? No však právě ty problémy mu napovídají. Zákaly a dokonce už i nedávný kolaps celého akvária. Přitom má dojem, že jsou jeho ryby neustále hladové. Jen tak žertem jsem se zmínil, že kdybych jedl vždy, když dostanu na něco chuť, byl bych asi tak dvojnásobně těžký, než jsem…

 

Ona je to tak trochu sama o sobě dobrá nápověda, když ryby v akváriu mají stále apetit a přihlásí ze vždy, když jdete kolem a tzv. loudí. Je to jedna ze známek jejich dobrého zdraví a vitality. Ale pozor na to! Velmi brzy se při vyhovění těmto prosbám přihlásí nejprve slabé zákaly a netrvá dlouho, kdy se voda zakalí tak, že není téměř vidět zadní strana akvária. A začíná velký problém. Tedy alespoň, když akvarista neví, co s tím a začne zběsile obměňovat vodu za čerstvou. Bude se divit, že zákal nemizí a v mnoha případech se ještě prohlubuje. Tedy, je nutné nastavit skutečně striktní režim krmení alternativními krmivy a hlavně ho dodržovat. Už ani nevím kolikrát jsem toto popisoval, ale protože je to velmi důležité odvětví chovu ryb, upozorňuji na toto průběžně.

 

Pochopitelně neexistuje přesný popis množství podávané potravy i z toho důvodu, že každé akvárium je svým pojetím jiné a hlavně, žádné akvárium není stejné jako to vedle něj a to, i když se budeme sebevíc snažit. Je nutné si tedy uvědomit, že každé akvárium je nenapodobitelný originál a v každém se vývoj biologie a fyziky řídí množstvím faktorů, které celý tento svět ovlivňují. Jde o umístění akvária, teplotu, rybí obsádku, krmení, majitele, osvětlení a jasně i další okolnosti, kterých se musíme držet při jeho zařizování a pozdějším provozu. Zdá se to být moc věcí najednou? Není, jen si stále uvědomovat, že ten systém je velmi křehký.

 

Případné zákaly jsou přeci jen projevem přírodních zákonů, které ale my v akváriu zrovna nepotřebujeme, a protože je to biologický systém, který jsme stvořili sami, tak právě proto musíme dodržovat ta pravidla. Nic ve zlém, ale právě ta příroda se nám do toho neustále jaksi plete. Není na tom až tak moc, tedy při touze po prvotním objevování akvaristiky, jiné to je, když nás ta tajemná paní zachvátí se vším všudy. Ale to je už pokročilá chovatelská abeceda.

 

Takže mohu klidně doporučit krmit alternativní potravou šestkrát denně, ale též pouze jednou! To je nutné si uvědomit a mít to neustále na paměti. Napište, zavolejte! Doporučím přímo pro vaše akvárium režim, který bude fungovat. Budu potřebovat jen některé důležité údaje právě o tom vašem akváriu. A nebojte, rodné číslo určitě nepožadujeme!!!

 

A nakonec nemohu pominout přání všem za kolektiv DAJANY k Velikonocům a hlavně pohodu. Konec konců i vajíčka jsou důležitou složkou potravy pro mnohá zvířata a pro ryby jakbysmet.

Doporučení akvaristům pro jejich milášky. Uvařte v lázni rozklepnuté a promíchané vajíčko a po vychladnutí nastrouhejte jemně na nudličky. Ryby vám jistě poděkují. Pozor, zkrmujte velmi opatrně, mohlo by dojít k zákalu vody.

 

Jiří Růžička

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Duben 2023
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/11

Vzkazy 2023/11

Pozdrav pro všechny do krásného dne. V nočních hodinách se teploty pohybují tady u nás na severu sice kolem pěti stupňů, ale přes den se jaro snaží převládnout nad nízkými teplotami a tak se snad už dočkáme toho oteplování. Pozor, nemyslím tím tolik zdůrazňovaného...

Vzkazy 2023/10

Vzkazy 2023/10

Pozdrav chovatelům i do akvárií! Hned na začátku se musím v dobrém opakovat. DAJANA nemá své prodejny a hlavně, neprodává ryby. To, že píšu o konkrétních rybách, které odchovávám, neznamená, že je touto formou prodávám. Předávám tak některé ze svých zkušeností a...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

Zdánlivě snadná otázka, ale… Jde o to, jak a kdy nejlépe třídit ryby z venkovních nádrží. No, pokud se vytřou v přírodním rybníčku jakékoliv ryby, těžko je budeme třídit. Jejich odchyt je nadmíru problematický a pokud nemáme takový tvar a vybavení nádrže, nikdy se...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

V týdnu jsem měl rozhovor s paní, která měla problém se zákaly a po dořešení toho problému se mě ptala ještě na některé maličkosti z chovatelského prostředí, jako například jak často peru filtr, jak svítím, krmím atd., atd., jo, a že její dcerka se často máchá v...

Hodně věcí bylo jinak

Hodně věcí bylo jinak

Oč jde? Konkrétně v akvaristice je toho moc, co dělí začátky v akvaristice od doby jejího raketového vzrůstu do doby dnešní. Vezmu-li v úvahu téměř padesát let nazpět, kdy moje snažení v tomto oboru bylo už aktivní, musím si přiznat, že ten rozdíl je skutečně...