Vzkazy 2023/6 – alternativní podsušená potrava

1.04.2023 | Žádné komentáře

V minulých článcích jsem několikrát upozorňoval na to, že podávání náhradní, tedy alternativní potravy rybám v akváriích má svá poměrně přísná pravidla a pokud se s nimi zavčas seznámíme, vyhneme se mnoha nemilým následkům při případném překrmení. Tato krmiva jsou v mnoha variantách a podobách. Vyrábí se pro mnoho skupin ryb i jiných živočichů a mají jedno společné, tím je podsušenost.

 

Slovo podsušenost není až tak obvyklé a tak bych ho rád objasnil. Jde čistě o konzervační techniku z důvodu zachování co možná nejdéle v originálním balení jeho použitelnost. Výrobce tedy garantuje, že tyto vločky je možné po zachování originálního balení zkrmit i například po třech letech. Z toho důvodu jsou před zabalením upravené vysušením na určitá procenta vlhkosti, při kterých je zaručeno, že se nebudou po dobu záruky kazit, tedy že například nepropadnou plísni či nebudou infikované bakteriemi, které by je znehodnotily. Pozor ale!!!, po otevření originálního obalu je nutné dodržovat důležitá pravidla a nevystavovat tato krmení vlhkosti. Jednoduchý příklad, necháme otevřené balení potravy na akváriu…

 

Nejde ale pouze o vločky, v nabídce velké palety krmiv jsou dnes mnohé podoby, jako například granule nejrůznějších velikostí, vločky, pelety, prachové provedení speciálních potrav pro potěry, tablety lepivé či nelepivé, tzv. prázdninové bloky a asi bych se sám divil, kolik nejrůznějších podob těchto krmiv se ve světě ještě vyrábí. Všechna tato krmiva jsou většinou formována svým tvarem pro dané druhy ryb. Vločky jsou určené pro ryby plovoucí ve volné vodě, ale požírají je s chutí i ryby dna. Granule mají také několik vlastností a to například – potápivé, plovoucí, vznášející se ve volné vodě… Podobně je tomu i u jiných druhů krmiv.

 

Vyrábějí se ale například krmiva, která jsou záměrně vystavená tak, že se po vhození do vody ihned potopí a klesnou na dno. Taková krmiva používáme například pro ryby dna. Tedy sumce, některé druhy parem, mřenky a podobně.

No a nakonec mohu uvést takové druhy krmiv, které svoji povahou zůstávají co možná nejdéle na hladině. Z logiky věci jsou určené zrovna takovým druhům živočichů, kteří přijímají co možná nejvíce potravu z hladiny. Je tu ale jedna velmi důležitá věc, kterou nesmíme podcenit. Téměř všechny nespotřebované druhy potravy skončí dříve či později na dně akvária a co hůř, zapadnou mezi kamínky a nejrůznější dekoraci a jsou nepřístupné. A jsme u jadérka věci!

 

Tato nespotřebovaná potrava podléhá rychlé zkáze a v teplé akvarijní vodě nadělá brzy hodně neplechy. Jako první to poznáme podle zprvu nepatrných, šedých zákalů vody. Později, a to poměrně brzy, se voda zakalí více a stane se téměř neprůhlednou. Ryby v takové vodě začnou „troubit“ (lapat vzduch) na hladině, znamená to, že ve vodě ubylo kyslíku a začne se zvyšovat obsah dusíkatých látek. To už je pokročilé nebezpečí a jsme blízko velkých problémů.

 

Toto se tedy děje při trvalém překrmování a jen z důvodů naší neznalosti s podáváním potravy nám začnou trable. Nejvíc ale toto nebezpečí postihne obyvatele akvária. Pokud tento stav necháme jak je, s největší pravděpodobností skončí úhynem tvorů v něm. Je ale docela dobře možné, že se nám podobné následky objeví i při krmení takovém, kdy ryby všechnu potravu pozřou, ale krmíme nadbytečně. Znamená to tedy, pokud opět překrmujeme, i když ryby všechnu potravu dokážou pozřít. Stane se tak, že jejich nadměrně vyprodukované exkrementy tvoří ve vodě to samé nebezpečí, jako v prvním případě. Jde tedy vždy o překrmování a s tím spojenými problémy. Čím dříve se naučíme podávat alternativní potravu, tím dříve se těmto problémům vyhneme.

Tato nebezpečí zvláště hrozí u čerstvě zařízených akvárií. Tedy, kde ještě není vytvořen ochranný biologický systém bakterií. Tedy velký pozor na krmení v právě zařízených nádržích. U nich je velmi důležité postupně doplňovat obsádkou ryb a postupným přidáváním potravy. Zprvu jednou denně a hlavně velmi malé množství. Až po měsíci i déle, kdy už můžeme spoléhat na biologickou funkci filtru, můžeme plnit krmný režim podle potřeby.

 

Překrmování se praktikují například v odchovných nádržích, kde odkrmujeme velká množství potěru bez zařízeného dna s objemnými filtry, nebo, a to je nejlepší systém, v průtočných nádržích, kam neustále přitéká čerstvá vytemperovaná voda a pochopitelně též ve stejném množství odtéká. V takových nádržích se nebezpečné dusíkaté látky drží v únosné míře a ryby neohrožují. A mimochodem, tam, kde jsou tyto látky v nízkých hodnotách, ryby rostou podstatně rychleji a hlavně jsou vitální a lépe vybarvené.

 

Nepodceňujte tedy množství alternativní potravy, které sypete do akvárií! Je nutné si uvědomit, že akvárium je zcela umělé prostředí vytvořené člověkem a jeho biologický systém je velmi křehký. Neznalým zacházením ho dokážeme během několika málo hodin přivést do problémů. A zrovna jedno z nejdůležitějších a nejčastějších problémů je neznalé podávání alternativní potravy. Platí zde ale jedno docela prosté pravidlo, že méně je téměř vždy více!!!

 

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Duben 2023
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...