Vzkazy 2023/5 – Dešťová voda a výtěry ryb

25.02.2023 | 1 komentář

Zdravím do světa akvaristiky a hned zčerstva se pustím do odpovědi na otázku, která mě potěšila. Sám jsem se s tím nějaký čas zabýval a tak tedy ven s tím.

 

Každý, kdo se kdy zabýval výtěrem ryb v přírodní vodě a hlavně ji používal jako vodu vývojovou ví, že taková voda, která je odpovídající pro ten který druh ryb, je zkrátka nejlepší. Nejde pouze o ty ukazatele základní, které jsou velmi důležité, ale je jasné, že v té přírodní vodě jsou zkrátka obsaženy prvky, které nikdy neměříme a přesto jsou důležité. No, je to můj letitý poznatek a k tomu, abych mohl toto rozvinout mi scházela více vybavená laboratoř a určitě i některé znalosti k tomuto vázané. Jsem si ale jist, že i když se v uměle vytvořené vodě k výtěrům potěr vylíhne, není to tak úplně ono. Je ale pravda, že dnes se ryby ponejvíce vytírají téměř vždy ve vodě upravené z vody vodovodní. Konec konců, máme k tomu několik možných druhů přístrojů a zařízení…

 

Voda dešťová je ale tak trochu jiné kafe. Velmi záleží na tom, kde a z jakých zdrojů ji jímáme. Déšť stéká po střechách, po okapech a nejrůznějších plochách, které můžou být závadné. Déšť též není vždy čistý, jak chemicky tak fyzicky. Když jsem kdysi, asi tak před padesáti lety odebral první dešťovou vodu v Praze do kýblu pod okapem, vlastně jsem se zhrozil. A pokoušel jsem se ji všemožně přefiltrovat a čistit, nepomohlo to. Byla stále jaksi podivně zakalená. Ale v Praze bych asi vodu nepoužil, ani kdyby byla křišťálová. Asi by to také šlo, ale až po důkladném prověření…

 

Dešťová voda je ale neskutečně vzácný „materiál“ a pokud bychom se naučili s ní nakládat, bude vyhráno. Je ale pravda, že se musíme naučit ji následně upravit do potřebných hodnot, protože skutečně kvalitní dešťovka je velmi měkká a potřebné hodnoty musíme doslova vyrobit. Ideální je pořízená jímka na dešťovou vodu a to z větší plachty ukotvené v rozích na kůlech a uprostřed proděravět. Pod onen otvor pak umístit jakoukoliv nádobu, která neovlivní kvalitu vody.  Postačí kanystr z plastu, nerezu či jiného inertního materiálu. Již je tomu dávno co jsem měl kolegu, který měl na zahradě skálu, kde byla prohlubeň tak jeden kubický metr. Z té odebíral k výtěrům vodu pocházející z dešťových srážek. Neuvěřitelná voda, které říkal kouzelná. On v ní bez jakýchkoliv úprav vytíral s velkým úspěchem tetry červenohlavé…

 

Rád se svěřím s technikou, kterou jsem používal já při této praxi. Nejprve jsem vodu odebral z plastového bazénu, k těmto účelům pořízenému, vodu do akvária, bylo to dvousetlitrové akvárium, a vodu jsem několik dní filtroval. Měla 21 µS. Po velmi důkladném pročištění jsem umístil vedle shodně objemnou nádrž a přes UV lampu jsem vodu několikrát přečerpal. Po týdnu prokysličení jsem vodu k výtěrům používal. Takto upravená dešťová voda je skutečně kvalitní a k našim účelům vhodná.

 

Ještě bych dnes rád odpověděl na dotaz od paní Věry. Kolikrát denně krmit ryby vločkovým krmivem. Paní Věra krmí vločkami od DAJANY a také proto se na nás obrátila. Nekrmí ale pouze základní, univerzální formulí, ale velmi dobře střídá i jiná krmiva. Popsala mi její téměř stolitrovou nádrž i druhy ryb. V akváriu má sedm druhů ryb a poměrně dobře druhově vyvážených. Jen bych asi ubral počet, ale to už je na každém z nás. Pokud máme v akváriu více ryb, než by mohlo pojmout bez větších problémů, musíme jen častěji udržovat filtr a třeba i obměňovat část vody za čerstvou. Ještě uvedu, že ono akváriu slouží pouze jako dekorace a majitelka neuvažuje o odchovu. Pouze se jednou za čas objeví v akváriu mladé black molly a některé z nich dorostou, ale ty zase postupně nahradí stářím uhynulé jedince.

 

Moje doporučení je v tomto případě krmit dvakrát denně. Ráno potřebnou dávku a po příchodu z práce, tedy odpoledne ještě skutečně malou dávku, ale jiným druhem. A jedou v týdnu krmení úplně vynechat. To střídání druhů potravy je velmi důležité a mnoho akvaristů ho podceňuje, ale i proto výrobci dodávají na trh mnoho druhů nejrůznějších krmiv. U nás v DAJANĚ přikládáme tomuto velkou důležitost a jistě si každý akvarista pro své chovance vybere co jeho miláškové potřebují.

 

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

1 komentář

  1. Bohuslav Filip

    Pěkné , Jirko .

    Ještě jim příště popiš jak vodu upravovat CaCl2 + MgSo4 , a zmiň se o velmi výhodném použití Vincentky . Je přírodně vyvážená , dpbře pufruje, nemusí se nic navažovat , chemikálie jsou hygroskopické / váží vzdušnou vlhkost / – tzn. , že následně v chem. navážkách vážíme i “ jalovou “ / nacucanou / vodu , která nám skresluje váhu použitých surovin / oněch CaCl2 a MgSo4 . ……………… / osobně jsem používal vážení VYŽÍHANÝCH chemikálií = tzn. BEZVODÝCH.

    A k udržení namíchaných hodnot pro ten který druh jsem používal
    *** SO“RENSENŮV pufr ***
    .
    Mohu li se přimluvit , připomínej jim , že JAKÉKOLI !!!! – i drobné ! chem. zásahy dokáží tyto VÝVOJOVÍÉ = VELMI MÁLO VODIVÉ vody totálně chemicky změnitř.
    A NEUSTÁLE HLÍDAT pH !!!!!

    Měj se fajn a ať se Ti daří !!!!

    Slávek Filip

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Únor 2023
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...