Psal jsem již mnohokrát o tom, že Artemie jsou jedni z nejdůležitějších živočichů používaných nejen k odchovu akvarijních ryb. V posledním telefonátu jsem řešil právě podobný problém s kolegou, který se mi ptal na to, jakou velikost Artemie má zvolit pro odchov určitých druhů akvarijních ryb. A protože jsem ty články o Artemii psal již před dosti dlouhou dobou, rád dnes některé základy objasním.
To, že jsem napsal, že Artemie „jsou“ a nikoliv že „je“ znamená, že je těchto zázračných korýšků více druhů. Jsou bohužel i takové, které již prakticky v přírodě neexistují. Jejich lokality byly buďto lidskou činností zničeny, nebo zanikly přírodním procesem. Je ale docela dobře možné, že ještě žijí v alternativních podmínkách v některé z laboratoří. K tomuto bych rád napsal, že je docela dobře možné, že některé druhy ještě nebyly ani popsány, a tak je těžko posoudit, kolik vlastně druhů jich na naší Zemi existuje.
Dnes známe všeobecně sedm druhů Artemií, které se těží na plážích solných vod v podobě vajíček a distribuují pro chovatele všech možných druhů živočichů. Jejich „zázrak“ tkví v tom, že nauplie, tedy první vývojové stadium, jsou malého vzrůstu, a tedy, hodí se k odkrmu i malých druhů rybího plůdku, ale pozor, nikoliv toho nejmenšího. Nauplie Artemií jsou též velmi vhodné po stránce nutriční. Jejich vajíčka jsou dokonce téměř „nezničitelné“. Jinak řečeno, jejich skladování v originálních plechovkách může bez velké újmy vydržet i několik let. Akvaristé to dobře vědí, a tak si začasto dělají zásoby na horší časy.
A k té velikosti a vhodnosti k odkrmení plůdku. Ono je to tak, v úvahách na vhodnost nauplie pro určitý druh musíme posuzovat nejen jejich velikost, ale hlavně též jejich tvar. Některé nauplie jsou podlouhlé, některé kulovité. A v tom je ten problém. I menší druh nauplie některého druhu nemusí být zrovna ten vhodný. Pro představu musím napsat, že plůdek je podporován v prvních chvílích po vykulení přijímání potravy tzv. pohybovým reflexem a znamená to tedy, že se žene za téměř vším, co se pohybuje a dále ještě reflexivně preferuje jakési trhavé pohyby. A přesně tak se pohybuje nauplie Artemie.
Jenže. Pokud se nepatrný plůdek vrhne na svoji kořist, je důležité, aby ho byl schopný vůbec uchopit a polknout. Některé druhy rybího plůdku jsou v prvních chvílích přijímání exogenní potravy vybaveny až překvapivě objemnou tlamkou s porovnáním s tělem. Ne všechny druhy jsou však takto vybaveny. Je tedy nutné jim v prvních dnech podávat skutečně přiměřenou a odpovídající potravu.
A v tom je ten problém. I zdánlivě malá potrava nemusí být vhodná vzhledem k jejímu tvaru. Můžu z vlastní zkušenosti napsat, že toto jsou některé druhy plůdku schopné vyřešit tak, že si prostě z kořisti „ukousnou“. Ten termín je pouze pro představu, jinak to slovo ukousnout není tak zcela na místě. Lépe bych asi mohl napsat utrhnout. No a v tom je právě ten háček. Aby mohl tak malý organismus toto provést, musí nejprve tu kořist uchopit, no a v tom je ten problém. Jestliže byť delší a užší druh nauplie Artemie je okem posouzen jako větší, plůdek ho může uchopit a trhnout, tedy si, jak jsem již psal, ukousnout. U kulovitého druhu Artemií to prostě nemůže dokázat už z toho důvodu, že ho neuchopí…
Bohužel nejsem zplnomocněn radit, kde Artemii nakoupit, protože druhy Artemií se i u obchodníků střídají a je pouze na nich, aby doporučili jaký zrovna prodávaný druh se hodí pro ty které druhy. Můžu ale poradit snadný systém. Vyhledejte si prodejce Artemií na internetu a zavolejte jim. Tak se jistě dovíte, co potřebujete vědět. Někteří prodejci i právě z těchto důvodů nabízejí dva i tři druhy, a tak vám jistě doporučí. Vy jen potřebujete vědět, jakou velikost a tvar potřebujete. Velikost nebude problém, tvar asi jo, protože jsem toto musel sám za pomocí mikroskopu během své praxe zjistit.
V obchodech asi všeobecně radu nenajdete, ale pokud budete mít podobný problém, zavolejte, nebo napište k nám do DAJANY, jistě najdeme řešení.
Jiří Růžička
Foto: S nauplií Artemie odkrmíte zcela bez problémů například i potěr Papiliochromis ramirezi
0 komentáøù