Vzkazy 2022/15

Krmení pouze alternativní sušenou potravou je možné a taky se tak děje. Ale pozor! Věta napsaná v úvodu článku je svým významem velmi důležitá a vlastně všeobecně nepravdivá. U většiny druhů ryb je možné podávat výhradně sušenou potravu a to jak vločky, granule lisované, extrudované či sušené krmivo v jiné podobě. Existují však druhy ryb, není jich mnoho, kterým právě výhradní podávání této potravy způsobuje střevní potíže. Pokud tedy budete chtít přidat do obsádky akvária nový rybí druh, raději si o něm zjistěte co možná nejvíce informací. Je to velmi důležité, protože právě střevní potíže můžou způsobit vážné zdravotní problémy, které je někdy velmi složité diagnostikovat.
Jestliže jsem napsal „A“, musím tedy napsat i „B“. Potíže jsou věc jedna, ale většinou pak hledáme, jak tyto potíže odstranit. Existují nejrůznější cesty, jak si poradit. Kdysi jsem hledal pro jednoho našeho čtenáře název ryby, kterou si přinesl do akvária a to poměrně vzácné ryby, kterých se po světových akvárií nevyskytuje mnoho, spíše bych měl napsat, že velmi málo. Ta ryba pocházela z Kuby a byla to živorodka. Nakonec jsem ji skutečně našel v nějaké literatuře a zjistil, že právě tento druh nemá rád výhradní podávání alternativní sušené potravy.
Ten člověk mi tehdy napsal právě proto, že měl s těmito rybami problémy a nevěděl si rady. Tímto jsme tedy odhalili zřejmé příčiny a tehdy mě napadlo, aby přidával do skladby potravy „obyčejné“ sušené dafnie. Bylo to snad první krmení, se kterým jsem se jako kluk, který sál rozumy z dědy akvaristy, setkal. S dědou jsme lovili na žižkovském Olšanském rybníku dafnie a část si jich vždy na novinách sušil. On mi už tehdy, bylo to před více než šedesáti lety, vysvětloval, že právě ty dafnie jsou pro ryby velmi důležité z důvodu dobrého trávení. Já se od něj nikdy nedověděl proč vlastně, taky asi proto, že mě to vysvětlení tehdy stačilo. Zjistil jsem to až později, kdy jsem se začal o akvaristiku zajímat jaksi z gruntu, ale to už děda se mnou nebyl.
Dafnie všeobecně jsou chráněné chitinovým krunýřem, který je sice nestravitelný, ale slouží jako téměř dokonalý balastní element. Zkrátka, střeva ryb se vyčistí, když jimi projde. Jde o střevní stěnu, která je zanesena jemnými usazeninami. Tyto se shlukují na střevních stěnách a tím je vlastně ucpávají, dilatují. Tady je potom ta příčina potíží. O co jde? Nejde tedy o složení látek potřebných k výživě, ale spíše o charakteristiku podoby krmiva samotného. Je tedy na místě se zamyslet nad tím, zda bychom neměli sušené dafnie používat běžně jako součást potravy pro všechny druhy ryb. No měli a velmi to doporučuji. Jde přeci jen o přírodní produkt pouze v suché podobě, který nepředá rybám sice mnoho výživy, ale je potřebný z výše uvedených skutečností.
Tehdy to vše i právě z tohoto důvodu dopadlo dobře a živorodky z Kuby po krátkém čase ozdravily. Sušené dafnie používám již dlouho a pamatuji, že to byla vlastně kdysi jedna z mála sušených potrav pro akvarijní ryby vůbec. Akvaristé si dafnie sušili sami a přes léto, kdy byl výskyt těchto korýšků na vrcholu, jich usušili ohromné množství. Pamatuji si, že děda vyráběl ještě jiná krmiva, ale bohužel složení již ne. Jen jedno vím, že bylo složeno z dětské krupičky a vajec, ale jakým způsobem bylo vyrobeno si nepamatuji. Vím jen, že bylo uloženo na skříni v plechové dóze od melty a mělo podobu jemných granulí. Ryby ho velmi rády přijímaly. No a pamatuju si to proto, že děda loupil babičce tu krupičku ve špajzce…
Pozor na ukvapené závěry
Krupička, abych navázal, tedy velmi známá a snad nejčastěji se vyskytující infekce u ryb je sice poměrně snadno diagnostikovaná, ale pozor, začínající akvarista si může tuto parazitickou infekci splést se začínající plísní a dokonce i s bakteriální infekcí a potom tento omyl nesprávně napravit neodpovídající léčbou. Tedy pozor na diagnózu a to vždy! Potom se dopustíme snadno omylu při volbě léčby a způsobíme třeba i úhyn. Musím ale napsat, že správně diagnostikovat infekce, zvláště bez odpovídajícího rozboru, je v akvaristice snad to nejsložitější.
Jiří Růžička