Zkušenosti poučeného akvaristy

8.07.2017 | Žádné komentáře

Příští měsíc začínáme tady na stránkách DAJANY již dvanáctý rok Článků a poradenské služby. S těmi jsou spojené různé zážitky našich čtenářů, kteří nám následně napíšou, nebo jinak reagují. Začátek prázdnin je ale specifický a téměř vždy je poznamenán slábnoucí frekvencí korespondence. Tehdy využívám starších dopisů či dotazů, které nebyly akutní či aktuální a beru si inspiraci k dalším článkům. Dnes tedy zkušenosti z mého dosavadního akvaristického života.

 

Zjednodušování v akvaristice

 

Zjednodušování je obraz dnešní společnosti a života vůbec. Mám tím na mysli zjednodušování, jako všeobecný jev a to nejen situací a životního postoje, ale jako něco, co vychází z doby, kdy moc a majetek je víc než čest a etika. Tento jev provází další špatné prostředí a to prostředí lži. No a co přijde dál…?

Zjednodušení není špatné, ale rozhodně ne na úkor funkce, například když je možné mladšího kolegu jednoduše poučit, že to nejde jednoduše…

 

Zjednodušování se pochopitelně zahnízdilo i v akvaristice a tak je dobré z pozice již poučeného praktika před ním varovat. Psal jsem zde mnohokrát o tom, že lidé, kteří si v dnešní době pořizují akvárium, a třeba i pro své mladé potomky, hledají tu nejsnadnější cestu, jak na to. Samozřejmě, že všeobjímající finanční prostředky umožní jednoduše si akvárium objednat u firmy za hříšný peníz, ale v tom je právě ta „bota“.

 

Pokud nevychází touha po akváriu přímo z našeho nitra, asi skutečně nemá význam se o tuto kratochvíli ucházet. Právě to „pachtění“, ty představy něčeho co stvořím, jsou krásné a vedou k další aktivitě a hlavně k používání naší šedé kůry mozkové. Pokud ale toužím pouze po výsledku, který jsem kdesi spatřil a kterým se chci pochlubit známým, brzy dojde k vystřízlivění a naše nemalé prostředky se propadnou do stoupy a ještě navíc budeme mít z té kratochvíle těžkou hlavu, kam s tím vším… Takové pokusy končí začasto u popelnice, nebo v inzertní nabídce s popisem: dám za odvoz, nebo prodám velmi levně. Nejen v akvaristice platí zlaté pravidlo: „Není důležité vědět pouze co a jak, ale hlavně PROČ!“

 

Znalost věci

 

Vezmeme to ale z druhé strany. Co takhle si od začátku prožít akvaristiku se vším všudy? A kde začít? Jasně že u knih a komunikací se zkušenými akvaristy, ale mám-li být konkrétní, začal bych s vědomostmi, kde vlastně akvárium v místnosti umístit a jak prostorné si mohu dovolit. To znamená, že musím podrobit své znalosti zkoušce, jak na to? Kde si sehnat informace o statice? Dnes jednoduše, no jasně že na internetu. Nosnosti železa, dřeva, umělých hmot… To vše lze nalézt a pozor!, již při těchto úvahách se otázky začnou rozdvojovat a odpovědi na ně se budou kupit.

 

Další úvaha bude na samotné akvárium, kde ho sehnat? A co takhle si ho zhotovit sám doma? A kolotoč otázek začíná od začátku. Sklo, lepidlo, odmašťovací prostředky, technika, styl lepení a nakonec příjemnější věc celé věci, zjištění, že v takovém případě ušetřím téměř polovinu nákladů!

 

Dále přijde osvětlení, vyhřívání, filtrační technika, technika založení akvária, u této problematiky najednou zjistíme, že neexistuje pouze jedna cesta, ale mnoho a dokonce by nám z těch možností některé vyhovovaly, ale kterou zvolit? Jaké že to ryby vlastně chci chovat? Hejna malých ryb? Velké dravce, nebo zajímavé halančíky svým projevem i zabarvením? Těch otázek je skutečně mnoho!

 

No a přijde doba, kdy se prokoušeme těmito počátečními peripetiemi, doba která nebude krátká, ale zato pro naši další činnost velmi, velmi užitečná. No a než napustíme ono první akvárium, které jsme si sami slepili a uložili na odpovídající místo a ještě jsme se o čudlu ani neotřeli, víme o akvaristice již poměrně mnoho, ale co je důležité, budou to samé potřebné věci pro naši další praxi.

 

Informujte se u zkušenějších kolegů, čtěte! Pokud Vás tato problematika skutečně zajímá, je to první a skvělý krok do našeho nebe. A pokud Vám některý ze zkušenějších kolegů, například na burze či v jiném „rybníku“ odpoví, že to nejde tak jednoduše, jak si to představujete, nezlobte se na něho a nezatracujte svůj nápad, myslí to skutečně vážně.

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červenec 2017
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...