Draví­ korýši z rodu Acanthocyclops

4.07.2007 | Žádné komentáře

V předešlém článku jsem se zmiňoval o nebezpečí­, které na naše ryby v akvárií­ch čí­há, když se tam z jakýchkoliv důvodů objeví­ Argulus, čili kapřivec.
Dnes bych rád upozornil na ještě větší­ problém a to na dravé korýše z rodu Acanthocyclops. A proč je napadení­ Acanthocyclopsem ještě větší­ nebezpečí­? Tato buchanka může totiž v několika málo okamžicí­ch zlikvidovat veškerý potěr, který se snaží­me odchovat. Zejména, jedná-li se o váčkový plůdek. Masivně napadený plůdek je okusován a mechanicky tak poškozen, že dojde k jeho úhynu. Pozor ale, tyto buchanky nenapadají­ pouze plůdek váčkový, dokáží­ způsobit velké škody i na plůdku již odrostlém.

Dravé buchanky rodu Acanthocyclops napadají­ rybí­ potěr ve stádií­ch dospělců, nauplií­ i kopepoditových(vývojová stadia buchanek).
To znamená, že se dostanou do akvária s potěrem i v pří­padě, že bude krmivo roztří­děné. Budete-li lovit potravu v pří­rodě, pak zvláště zjara je dobré si dát pozor.

Zají­mavostí­ je, že se našly populace stejného druhu dravých buchanek, které ale potěru neškodily. Prostě plůdek ignorovaly a chovaly se mí­rumilovně. Vysvětlení­ je zřejmě v tom, že v době, kdy dravé buchanky na plůdek neútočily, měly v pří­rodě dostatek jiné potravy. Po přelovení­ do akvária se toto ale může v několika minutách změnit.

To se nedá předví­dat a ještě hůř by se identifikovaly jedinci tohoto korýška. Jak tedy na to?
Zkušení­ akvaristé, jakož i rybáři, znají­ pro tento účel poměrně jednoduchý trik. Je to test, který Vás zbaví­ pochybností­, a po kterém můžete s klidem prachové krmivo potěru bez rizika podat.
Provádí­ se takto: Do elementky či jiné vhodné nádoby vpustí­te vytří­děnou prachovou potravu a k ní­ umí­stí­te několik kusů právě rozplavaného potěru. V průběhu několika málo minut se jasně ukáže, zda je vytří­děná potrava závadná či ne. V tom horší­m pří­padě i okem spatří­te, jak buchanky plůdek atakují­ a doslova se do něj zakousnou. Malé rybky potom vypadají­ jakoby poseté malými kuličkami.
Takto můžete přijí­t o několik jedinců, ale je to vždy lepší­, než ztratit celou snůšku.

Pamatuji si, jak se dří­ve předávaly zprávy mezi akvaristy o tom, kde se vyskytuje „kousavý prach“. Ostatně akvaristé, kteří­ loví­ stále pro své ryby pří­rodní­ potravu, dobře vědí­ co to je tzv. „žravý prach“.
V mých začátcí­ch, kdy jsem tyto nástrahy ještě neznal, jsem takto přišel o jednu z první­ch snůšek jiker. Tenkrát to byly myslí­m danie. Měl jsem nesmí­rnou radost vůbec z toho, že se mi poprvé vytřely a udělal bych pro potěr neví­m co. Dobře jsem již věděl, že je nejlepší­ potrava živá a tak přišla na svět moje první­ lovicí­ sí­ť. Tenkrát ještě ze silonek mojí­ mámy. Když se potěr rozplaval, byl jsem připraven. Dojel jsem tramvají­ k rybní­ku a nalovil mnoho různé potravy. Doma se mi podařilo dí­ky sí­tku na čaj ji jakžtakž roztří­dit. No a právě to byla moje první­ tragická zkušenost. Právě rozplavaný plůdek byl téměř v okamžiku obalen dravými naupliemi buchanek. Úhyn byl téměř okamžitý a z potěru nezbylo nic.

Buchanky patří­ přesto stále do kategorie nejhodnotnější­ho krmiva pro akvarijní­ ryby a potěr, který je nezávadnou buchankou odkrmen je zdravý a silný. Rychle roste a chovné ryby odkrmené od narození­ buchankami jsou ty nejkvalitnější­.

Proto stojí­ za trochu té námahy i tento jednoduchý test, který dodá jistotu a zbaví­ Vás pochybností­.

Pozor ale, u potěru platí­ dvakrát to stále dokola opakované: Nepřekrmovat!

Ještě bych se rád zmí­nil o opravě prasklého skla akvária. Já tento postup popisoval již v článku o lepení­ akvárií­ a Ing. Filip zrovna nedávno psal též o tom samém. Stačí­ se tedy podí­vat do historie článků, nebo do fíłra a myslí­m, že najdete přesně to, co potřebujete.

A nakonec jednu perličku: Milá paní­ Jitko, musí­m se přiznat, že Vámi popsaný pří­běh je zcela zřetelně klasický pří­klad toho, že nakupované ryby jsou mnohdy vybí­rány pouze podle toho jak vypadají­. Je to chyba, ale ve Vašem pří­padě nejde bohudí­k o katastrofu.

Paní­ Jitka si zakoupila v akvaristice několik druhů teter a dokonce i živorodky. Vše bylo zabaleno do jednoho sáčku a doma vlito do akvária. Až druhý den si při podrobné prohlí­dce paní­ Jitka všimla, že několik rybek je slepých a přisuzuje to jakési záhadné nemoci, při které rybám zarostou oči.

Vše je jinak. Jak jsem tak pročí­tal onen dotaz, postupně mě napadlo, že se jedná o ryby z čeledi Characidae a to Anopthichthys jordani. Její­ české pojmenování­ je tetra slepá. Tato zají­mavá rybka žije v jeskynní­ch systémech v Mexiku a ke svému životu nepotřebuje oči.

No a co bych Vám poradil? Dohodněte se s některým prodejcem či známým a s vysvětlení­m ryby věnujte zpět. O co jde? Tyto tetry jsou v dospělosti poměrně velké. Měří­ až 13cm a za- nedlouho sama poznáte, že se začnou zají­mat o rostliny v akváriu. Nebudou je ale studovat, budou je okusovat a to až do úplného zničení­. A tak se Vaše nádherně zarostlé akvárium změní­ v poušť pod vodou! Mám ale také takovou zkušenost, že v dospělosti napadají­ menší­ mí­rumilovné rybky. Je to zkrátka ryba spí­še pro odborní­ka a specialistu, než do společného akvária. Je dobré je umí­stit do akvária větší­ch rozměrů s pí­sčitým dnem s položenými větší­mi kameny. Možné je též dno pokrýt pouze větší­mi oblázky. Výkonné filtrování­ vody je podmí­nkou. Když jsem kdysi choval několik těchto rybek, byly spokojeny vždy v čiré vodě.
Při pří­padném výtěru musí­ mí­t vodu tvrdší­, jinak se jikry vyvinou pouze do určitého stádia a posléze plůdek hyne. Děje se tak vinou konstituční­ vodnatelnosti. Plůdek zkrátka před rozplavání­m není­, dí­ky měkké vodě, schopen naplnit plynový měchýř a hyne.

Při lí­hnutí­ potěru bych rozhodně doporučil teplotu od 26 °C.
Když jsou ryby v dobré kondici, můžete čekat až přes 1000 jiker od jednoho páru.
Jejich odkrm není­ složitý, protože přijí­mají­ téměř všechnu předloženou potravu. Pozor ale, jde zase o to, že to musí­ být potrava živá a kvalitně vytří­děná. Potěru se podává prachové krmení­ a jak jsem výše již napsal, pochopitelně až po náležitém testu.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červenec 2007
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...