Jehla malá a predátor s tváří­ anděla (2)

22.05.2007 | Žádné komentáře

Po několika zdařilých výtěrech jsem si ponechal velkou skupinu a čekal, až jehly malé dorostou a budou schopny reprodukce.
Zaří­dil jsem speciální­ nádrž, aby měli tito vzácní­ chovanci klid a také proto, abych měl přehled o jejich růstu a všech podrobnostech chovu.

Jehly rostly a v akváriu jich bylo ví­ce než sto jedinců. Krmil jsem Artemií­ a když se naskytla možnost nalovit jemný Cyclops, zpestřil jsem jim jí­delní­ček. Všiml jsem si ale také, že jehly pravidelně „ozobávaly“ okraje listů rostlin. Ne snad z toho důvodu, že by je okusovaly, ale je docela možné, že poží­raly řasu.

Zanedlouho, asi tak v půl roce, jsem pozoroval první­ samce s jikrami ve vaku. Protože se mi jejich projev v hejnu velmi lí­bil, zůstali nějací­ samci pohromadě s hejnem, ale pro některé jsem slepil dvacetilitrové elementky. Tyto jsem naplnil vodou stejné hodnoty jako v chovném akváriu, vložil malé trsy rostlin a do každé vložil jednoho samce s plným vakem. Do každé elementky jsem vpustil dva malé Ancistrusy.
Samečkové, kteří­ zůstali ve společné nádrži svoje mimina v klidu vypustili z vaku a ta se potom zabydlela v trsu Microsoria. Bylo dobře, že někteří­ ze samců byli odděleni do elementek, protože evidence potěru by ve společné a zarostlé nádrži nebyla možná.

Musí­m předem napsat, že několik ještě malých Ancistrusů jsem vkládal k potěru běžně. Osvědčili se z několika důvodů. Ten hlavní­ byl v tom, že pozřely zbytky nespotřebované potravy, která je v akvárií­ch s malým potěrem opravdu závadou. A další­ důležitý důvod byl, že neustále rozrušovali přisedlou vrstvu usazenin.

Po krátkém čase začalo samečkům v elementkách tmavnout bří­ško a to byl pro mně signál, abych ve dne v noci hlí­dal s fotoaparátem v ruce první­ „ří­zený“ porod.
Hned první­ noc jsem se ale dočkal nemilého překvapení­. Na dně jedné elementky jsem našel mrtvého samečka s poškozeným vakem. Záhadou bylo i to, že v akváriu nebyl žádný potěr, i když byl ve vaku jistě již „zralý“.
Toto jsem si nedovedl vysvětlit, a proto se moje pozornost k ostatní­m samečkům ještě znásobila. V mí­stnosti s akvárii jsem měl staré křeslo a to se stalo na nějaký čas mým domovem. V podstatě neustále jsem měl před očima elementky s jehličkami a již se nemohlo stát, abych nějaké dění­ přehlédl.
To jsem si ale pouze myslel.

Hned druhou noc se stalo totéž v jiné elementce. Byla to záhada a já, ač jsem si již tenkrát nepřipadal jako úplný začáteční­k, jsem si nevěděl rady. Elementka byla zcela v pořádku, termostaty fungovaly přesně a já byl z toho všeho bezradný. Muselo to přece mí­t nějakou pří­činu!?
Jediné co mohlo být pří­činou úhynů byli Ancistrusi. Sice jsem nedovedl odhadnout co se skutečně stalo, ale nic jiného mě prostě nenapadlo.

Rozuzlení­ této záhady na mne čekalo za několik málo dní­. Bylo to v noci. Ráno jsem z většiny elementek odstranil Ancistrusy. Tu noc jsem poprvé pozoroval nádherné zrození­ malých jehel. Kdybych se neučil akvaristice již několik let, nikdy bych nevěřil, že se dí­vám na potěr ryb! „Porod“ proběhl bez problémů a já z toho měl ohromnou radost. Ne už tak po chví­li, kdy jsem se podí­val do vedlejší­ nádrže. Byl jsem svědkem neskutečně brutální­ho útoku ještě ne tří­centimetrového Ancistrusa na samce jehličky s plným vakem. To vše jsem ale mohl sledovat pouze dí­ky náhodě. Na „rodí­cí­ho“ samce jsem si sví­til baterkou a prudký pohyb vedle v elementce mě upozornil na něco podezřelého.
Malý Ancistrus byl doslova přisát na plodovém vaku samce jehličky a bylo vidět, jak prudkými pohyby ostré tlamky doslova vyží­rá potěr z jeho dutiny. Stalo se to velmi rychle, a i když jsem v podstatě okamžitě zasáhl, bylo již pozdě.

Ahátě, potvůrko! Záhada byla vyřešena. A co je na tom tak zají­mavého?
Ancistrus, jako obyvatel vod Jižní­ Ameriky se s jehlami malými nemohl za své existence setkat. Jehly malé obývají­ západ kontinentu afrického a ještě ke všemu vody brakické. A právě to, že si potěr Ancistrusů nezávisle na sobě našel zrovna plodový vak samců jehel ke svému hodování­, byla ta zají­mavost. Stalo se tak vždy, když byli samci jehel těsně před „vrhem“. Vtom je také zřejmě vysvětlení­.
Tato nečekaná zkušenost opravila můj pohled na potěr Ancistrusů. Do té doby jsem si o nich totiž myslel, že jsou to mí­rumilovní­ andí­lci, kteří­ tak maximálně hodují­ na uhynulých živočiší­ch.

š lo o jednu z mnoha zkušeností­ v nesmí­rném labyrintu záhad akvaristiky, ale právě z těchto stří­pků se potom skládá ta krásná mozaika znalostí­ o tají­ch a životní­ch projevech akvarijní­ch živočichů.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Květen 2007
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...