Hodláte si slepit svoje vlastní­ akvárium? (1)

7.01.2007 | 4 komentáře(ů)

Během minulého roku jsem odpoví­dal na mnoho různorodých dotazů, které se týkaly ví­ce či méně akvaristiky. Je pravda, že akvaristika je obor složený z mnoha jednotlivých odborností­, zdánlivě spolu nesouvisejí­cí­ch.
Nejde zdaleka jen o znalosti živočichů a rostlin, které chceme chovat či pěstovat. Budete-li se snažit proniknout ví­ce do hloubky akvaristiky, velmi brzy zjistí­te, že je nutné znát též alespoň základy z chemie, elektrotechniky, fyziky, zeměpisu, biologie a zároveň použí­t i něco zručnosti a důvtipu.
Žijeme ale v době, kdy se mnoho potřeb a dokonce i celých kompletů pro akvaristiku prodává v odborných prodejnách. To v minulosti nebylo a každý akvarista si i ty nejzákladnější­ potřeby vyráběl či obstarával sám. Možná právě proto akvaristika lákala mnoho zájemců. Nechci lamentovat a vyčinit výrobcům za to, že tyto výrobky vyrábějí­. Právě naopak! Jsou ale lidé, kteří­ si přesto i v této době rádi své akvárium slepí­ sami. Dnes asi těžko někdo sám vyrábí­ čerpadla z motorků od starých gramofonů, jako dří­ve, ale napří­klad vnitřní­ dekoraci akvária rád vymýšlí­ s vlastní­m důvtipem kde kdo.

Tí­mto článkem reaguji na několik dotazů, které se právě této problematiky týkají­.
Musí­m se ale přiznat, že mě k tomuto kroku přivedl dotaz, po jehož přečtení­ mi přeběhl mráz po zádech.
Zněl přibližně takto: „Chtěli bychom vědět, čí­m nejlépe zabrousit sklo před lepení­m akvária?“
I když jsem vzhledem ke katastrofě, která mohla nastat odpověděl ihned mailem, napadlo mě, že by bylo dobré alespoň základy lepení­ akvárií­ zopakovat a pří­padně tak pomoci těm, kteří­ mají­ v plánu si své akvárium slepit sami.

V první­ řadě tedy: STYČNÉ PLOCHY SKLA SE PňI LEPENÍ SILIKONOVíťMI LEPIDLY NEZABRUš UJÍ!
Naopak, je potřeba je dokonale vyčistit a odmastit. Ale začnu od začátku.
Všechna lepidla silikonového typu drží­ svoji přilnavostí­. Jakékoliv znečistění­, zabroušení­ či mastnota zmenšuje přilnavost a hrozí­, že akvárium po slepení­ nebude vodotěsné či dokonce soudržné. Zrádné na tom je to, že akvárium může nějakou dobu dobře sloužit, ale po čase, třeba za měsí­c či dva, nastane pří­livová vlna…Stane se tak proto, že neustálý tlak vody zevnitř akvária postupně, ale vytrvale, narušuje nesprávně provedené slepy a ty nakonec povolí­.
Ta samá situace nastane, když použijete nesprávné lepidlo.
Může Vás varovat to, že většinou několik dnů před totální­m rozlepení­m akvária najdete krůpěje vody, průsaky, v mí­stě začí­nají­cí­ netěsnosti.
Výrobci silikonových tmelů a lepidel použí­vají­ k označení­ svých výrobků různá označení­. Bývá to většinou čí­selná řada, ale mnohdy se setkáte se symboly i s popisem použití­. Pozor! Obaly těchto výrobků jsou si mnohdy podobné, je lépe se tedy přesvědčit pročtení­m návodu na obalu a zjistit tak, k čemu je ten onen výrobek určen.
Dá se zjednodušeně ří­ci, že výrobci tyto výrobky dělí­ na dvě základní­ skupiny. Jsou to tmely a lepidla. Zatí­mco tmely se použí­vají­ na utěsnění­ všeho možného od stavebnictví­ až po automobilový průmysl, lepidla jsou použí­vána k lepení­ a jejich použití­ je zrovna tak velmi všestranné. Když se budeme dále zají­mat pouze o lepidla, musí­m upozornit na skutečnost, že i v těch je rozdí­l. Existují­ lepidla tzv. měkká a lepidla tvrdá. Ta první­ se použí­vají­ na menší­ akvária, panty a všude tam, kde je zapotřebí­ pružnost slepu. Tvrdší­ lepidla se použí­vají­ na tzv. pevné spoje, velká akvária, stavebnictví­ atd. A je to opět stejné, každé lepidlo by mělo být označeno popisem, který nám tyto údaje prozradí­.
Pevnost a vytrvalost slepu je velmi vysoká. Když si uvědomí­me, že tato lepidla drží­ pohromadě i obytné budovy, jistě se naše pochyby o soudržnosti slepeného akvária rozplynou.
Pochybuji, že by kdy došlo k rozlepení­ akvária chybou lepidla. Stane se to vždy buď špatně zvoleným lepidlem, nebo chybně provedenou technologií­ slepu. Důležité je též použité sklo, ale o tom až v kapitole o skle.
Vždyť ne nadarmo se ří­ká, že dobře slepené akvárium spí­še praskne, než se rozlepí­.
Je dobré si dát pozor již při výběru lepidla a dbát na firemní­ popis na obalu. Ještě jednu zkušenost si Vám dovolí­m předat. Nedbejte na rady prodavačů. Neří­kám, že všichni Vám poradí­ nesprávně, ale těžko se to zrovna v tu chví­li pozná. No a když je v bytě několik centimetrů vody, je Vám toto poznání­ již k ničemu.
Lepidlo, na kterém chybí­ návod k použití­ od výrobce, též nekupujte. Je skutečností­, že dlaždice v koupelně můžete vyspárovat lepidlem na akvária. Budete-li ale chtí­t použí­t spárovací­ hmotu na lepení­ akvária, bude to špatně!
Všeobecně platí­, že kvalitní­ lepidla jsou dražší­ než tmely.
Existuje ještě několik možností­, jak porušit dobře slepené akvárium a způsobit tak jeho netěsnost.
Pozor na odstraňování­ řas v akváriu žiletkou. Již se stalo, že se při této činnosti žiletka dostala do spáru a slep se stal netěsným. Je dobré si uvědomit, že při lepení­ akvária se sklo nedotýká! Mezi skly vznikne tedy vrstva lepidla, která je sice velmi pevná na střih a tah, ale pochopitelně dí­ky své měkkosti neodolá proří­znutí­. Dí­ky této vlastnosti je také akvárium velmi dobře demontovatelné.
Další­ nebezpečí­ hrozí­ od řas. Některé druhy řas dokáží­ časem silikonovou hmotu prorůst tak, že ji naruší­. Akvárium může tak po určitém čase začí­t ronit a posléze se může i rozpadnout.
Dnes ale existují­ lepidla, která jsou vůči prorůstání­ řas odolná a tak toto nebezpečí­, při správném zvolení­ druhu lepidla již nehrozí­.
Silikonová lepidla se vyrábějí­ v mnoha barvách. Na pevnost slepu nemají­ tyto barvy vliv a tak záleží­ jen na Vás, kterou barvu si pro slepení­ akvária vyberete.

V další­m dí­lu se budu věnovat skle a technice slepu.

Jiří­ Růžička

Foto: Arnoldychthys spilopterus

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (10)

4 Komentáře

 1. Morty

  Článek je to pěkný a má pro mě velkou informační hodnotu. Jen by mi pomohlo kdyby se tam objevil typ a výrobce něčeho pověřeného a vyzkoušeného.

  Odpovědět
  • Jiří Růžička

   Zdravím, nevím jaká doporučení byste rád, abych napsal. Prosím o specifikaci dotazu.
   J.Růžička

   Odpovědět
 2. Václav

  Dobrý den, souhlasím s uživatelem Mortym. A k upřesnění dotazů. Zajímá nás , zda máte vyzkoušeného výrobce či konkrétní značku akvarijního lepidla. V mém případě jde o úpravu terária vodních želv.

  Odpovědět
  • Jiří Růžička

   Zdravím, Morty?, ale s těmi výrobci. Dnes je to snadná volba, jen dejte pozor na popisek od firmy. Vždy deklaruje použití a tedy, vybírejte takové lepidlo, které je pro tyto účely doporučené přímo výrobcem na kartuši. A pozor, existují lepidla a tmely, volte tedy lepidlo…
   Jiří Růžička

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Leden 2007
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Akvaristika dnes

Akvaristika dnes

Téměř vše máme nalajnované, téměř vše změřené, a dokonce i dosažitelné. Jinými slovy, nemusíte ani moc myslet, vše je vymyšleno, jen poslouchejte a bude vše v pořádku… Nepřipomínají vám tato slova něco? I když věřím, že mnohým ano, tedy hlavně těm dříve narozeným,...

Vzkazy 2023/11

Vzkazy 2023/11

Pozdrav pro všechny do krásného dne. V nočních hodinách se teploty pohybují tady u nás na severu sice kolem pěti stupňů, ale přes den se jaro snaží převládnout nad nízkými teplotami a tak se snad už dočkáme toho oteplování. Pozor, nemyslím tím tolik zdůrazňovaného...

Vzkazy 2023/10

Vzkazy 2023/10

Pozdrav chovatelům i do akvárií! Hned na začátku se musím v dobrém opakovat. DAJANA nemá své prodejny a hlavně, neprodává ryby. To, že píšu o konkrétních rybách, které odchovávám, neznamená, že je touto formou prodávám. Předávám tak některé ze svých zkušeností a...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

Zdánlivě snadná otázka, ale… Jde o to, jak a kdy nejlépe třídit ryby z venkovních nádrží. No, pokud se vytřou v přírodním rybníčku jakékoliv ryby, těžko je budeme třídit. Jejich odchyt je nadmíru problematický a pokud nemáme takový tvar a vybavení nádrže, nikdy se...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

V týdnu jsem měl rozhovor s paní, která měla problém se zákaly a po dořešení toho problému se mě ptala ještě na některé maličkosti z chovatelského prostředí, jako například jak často peru filtr, jak svítím, krmím atd., atd., jo, a že její dcerka se často máchá v...

Hodně věcí bylo jinak

Hodně věcí bylo jinak

Oč jde? Konkrétně v akvaristice je toho moc, co dělí začátky v akvaristice od doby jejího raketového vzrůstu do doby dnešní. Vezmu-li v úvahu téměř padesát let nazpět, kdy moje snažení v tomto oboru bylo už aktivní, musím si přiznat, že ten rozdíl je skutečně...