Hemigrammus rhodostomus – novoroční­ rybka

29.12.2006 | Žádné komentáře

Tato nádherná hejnová rybka, velikosti něco málo přes čtyři centimetry, je známa již ví­ce jak osmdesát let. Pochází­ z dolní­ho toku řeky Amazonky.
Její­ krása vynikne v hejnu, ve kterém je její­ projev přirozený a vybarvení­ nejintenzivnější­. Jednotlivě chované ryby se skrývají­ a jsou méně vybarvené. Stalo se mi, že jsem zapomněl jednu rhodostomu v akváriu mezi jinými rybami. Než jsem si jí­ všiml, bylo to druhý den při krmení­, adoptovala ji již skupina ryb Nannostomus marginatus. Proplouvala s nimi zarostlé akvárium a dělala, jako že k nim patří­. Je to pochopitelné a z tohoto pří­padu se dá odvodit, jak je pro hejnové ryby splolečnost důležitá.
Sameček je menší­ a podstatně ští­hlejší­. Vyhovuje jim voda teplejší­. Dobré je zvolit 25 – 26 °C. Pro výtěr se může teplota zvýšit na 28 – 29 °C.
A proč novoroční­? Když jsem před lety dostal od kamaráda několik těchto ryb, zpočátku jsem měl problém s výtěrem. Tedy, výtěry se dařily, ale vývojová voda ne. Až jsem zvolil vodu velmi měkkou, vodivost 22mS (mikrosiemens) a téměř nulovou uhličitanovou tvrdost. Kyselost 6,2 pH.
Je dobré dodržet kyselost max. do 6,5 pH. Při vodě s hodnotou blí­ží­cí­ se k 7pH, tedy k neutrální­ hodnotě, se jikry též lí­hnou, ale podstatně nenší­ množství­.

Potom se výtěr i s normální­m vývojem jiker zdařil. No a první­ potěr se z jiker lí­hnul právě na Nový rok. Od té doby jim ří­kám novoroční­.
Ještě bych se rád zmí­nil o jedné osobitosti, která je pro tuto rybku typická. Tetra červenoústá, to je její­ správný český název, se tře zásadně těsně před rozednění­m. Je to důležité vědět i pro její­ druhou, již ne tak typickou vlastnost. S velkou chutí­ poží­rá své jikry. Je nutné vložit do elementek třecí­ rošty, jinak o snůšku přijdeme. To se děje právě při rozední­vání­. Stačí­ nepatrné světlo a snůška bez třecí­ho roštu je pozřena.
Jiker má poměrně malé množství­ a tak není­ rozhodně tak plodná jako např. tetra neonová či neonka červená. Jikry jsou čiré. Na rozdí­l od tetry neonové, u které jsou zbarveny slabě čajově.

Tato tetra má ráda čerstvou, čirou vodu. Zvláště její­ potěr. Z vlastní­ zkušenosti můžu napsat, že častá výměna čerstvé vody potěru velmi prospí­vá. Pozor ale, voda musí­ být stejné teploty a neměla by mí­t pří­liš rozdí­lné hodnoty chemické. Pochopitelně, že můžeme postupně přilévat vodu tvrdší­ tak, jak to děláme u jiných ryb vytí­raných v extrémně měkké vodě.
Potěr je poměrně odolný a dá se velmi dobře odkrmit Artemií­. Roste zpočátku rychle, ale později jeho růst stagnuje a dorůstá pomaleji.
A jako vždy, pozor na překrmování­ potěru. Jak jsem již napsal, potěru vyhovuje čirá a čerstvá voda. Je pravda, že tělní­ stěna je oproti ostatní­m problematickým tetrám odolnější­, ale vše má své meze. Přemnožení­ dravých nálevní­ků je těžko kontrolovatelné a v určité fázi potěru již nepomůžete. Je tedy lépe udržovat vodu čirou a neriskovat tak zmar potěru.
Je nádherné sledovat hejno dorůstají­cí­ch teter červenoústých jak proplouvají­ čirou vodou mezi rostlinami. Velmi se mi osvědčila kapradina rodu Microsorium.
Zvláště, když použijeme efekt bodové lampy, která osvětlí­ určitou část akvária. Tetry potom dokonale dokreslují­ celý obraz pralesní­ho břehu.
Doporučuji tyto nádherné ryby k jiným mí­rumilovným rybám či jiným hejnovým tetrám. S různými druhy neonek tvoří­ potom neproblematickou obsádku akvária. Hemigrammus rhodostomus patří­ k rybám, které jsou tzv. čistotné a neovlivňují­ tak významně chemizmus vody. Můžete si tak dovolit větší­ hejno těchto rybek. Nebude tak pouze hezčí­ při pohledu, ale bude to mnohem ví­c vyhovovat samotným rybkám.

Přeji tedy mnoho štěstí­ v Novém roce při chovu i odchovu těchto nádherných hejnových, novoroční­ch teter.

Jiří­ Růžička

Foto: Hemigrammus rhodostomus

Ohodnoťe, prosím, článek

4.75/5 (4)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Prosinec 2006
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...