Pozor na překrmování­ (3)

4.10.2006 | Žádné komentáře

Umělá, tj. sušená, gelová a jinak technologicky zpracovaná potrava pro ryby. Tak se ří­ká potravě, která prošla lidskýma rukama a byla jakkoli upravovaná. Do tohoto výčtu patří­ i potrava mražená. Není­ to zdaleka jen pří­rodní­ potrava, která se po vyčištění­ plní­ do různých obalů a hluboko zamrazuje. Jde také o různě zpracované masné komponenty. Jedná se napří­klad o hovězí­ a vepřové srdce, drůbeží­ a z toho hlavně srdce z krůt, filé, veškeré ryby(jsou bohužel podceňované) a mnoho směsí­ s pří­davkem vitamí­nů i barviv. Zamrazují­ se též rostlinné složky jako např. špenát, vařený hrách, fazole, kopřivy. Všechny tyto jmenované a ještě jiné složky rybí­ potravy se nakonec ještě různě kombinují­ a vznikají­ tak neskutečné směsi, na které jsou akvaristé ale právem hrdí­ a každý si myslí­, že svým rybám dává to nejlepší­! Je to pochopitelné protože tyto zaručené směsi jsou mnohdy výsledkem mnohaleté praxe. Zají­mavostí­ je to, že tyto směsi nemusí­ fungovat u každého stejně. Proč? Záleží­ na druhu chovaných ryb, na stylu krmení­ každého akvaristy a také na chemické i fyzikální­ kvalitě vody. A jsme zase na začátku. Je zkrátka nutné ří­ci, že u těchto směsí­ a jednotlivě vyráběných krmiv záleží­ na konkrétní­ch podmí­nkách a zvycí­ch každého akvaristy. Krmení­ s nimi je tedy ví­ceméně individuální­ záležitostí­.

Proto se profesionální­ výrobci snaží­ vyrábět stálá a kompaktní­ krmiva, která jsou použitelná, i když s malými výjimkami, pro každé akvárium. Stačí­ si potom vybrat podle druhu chovaných ryb. Je pravda, že v moderní­ch chovech dávají­ profesionálové též přednost průmyslově vyráběným krmivům. Je to proto, že moderní­, prodávaná krmiva, jsou kvalitní­ a chovatel tak nemusí­ ztrácet čas výrobou potravy, ale věnuje se plně chovu. Nedá se to ale ří­ci všeobecně. Je zcela pochopitelné, že snad každý akvarista si i v dnešní­ době čas od času vyzkouší­ nový nápad. Je to v pořádku a také proto vznikají­ nové druhy krmiv!
Všeobecně se dá ří­ci, že potrava, kterou lze v odborných obchodech zakoupit je vyráběná tak, aby opravdu „fungovala“. Stává se pravidlem, že se deklarované vlastnosti výrobku opravdu neliší­ od skutečnosti. Znamená to ale i to, že uměle vyrobená potrava rybám chutná. Prostě ji rády přijí­mají­. A zde je další­ nebezpečí­. Nebezpečí­ z překrmení­.
Akvarista profesionál má jistý režim či zkušenosti a ze své praxe dobře ví­ co to je překrmit. Překrmení­ pro něj totiž je zbytečná práce naví­c, kterou musí­ neodkladně vykonat.
Mnohdy to znamená zdlouhavou a nepří­jemnou piplavou práci, zvláště jedná-li se o potěr.

Vraťme se ale k běžné pokojové nádrži a našim rybám. Zvolili jsme nenáročné ryby, které naví­c neznečišťují­ tolik vodu, jako jiné, náročnější­ druhy a tak se budeme věnovat jim.
Všeobecně se dá ří­ci, že potrava univerzální­, která se zřejmě prodává nejví­ce, je vhodná, ale…
Je pravda, že i při největší­ snaze výrobců vyrobit potravu kvalitní­ s kompletní­ nutriční­ hodnotou, se stále vyplatí­ nekrmit pouze jí­. Z mé vlastní­ zkušenosti můžu navrhnout krmný plán na celý týden asi takto: V první­ řadě si řekněme, že krmný týden má šest dní­. Sedmý den věnujeme údržbě, nekrmí­me! Jak jsem již uvedl, požehnání­m pro Vaše akvárium je pravidelný odjezd celé rodiny na ví­kend. Neděje-li se tak, zvolte si kterýkoliv den v týdnu. Při údržbě stačí­ vyprat filtr ve vlažné tekoucí­ vodě a vyměnit část vody v akváriu za vodu čerstvou. (Musí­m opět upozornit, že při praní­ filtrační­ hmoty nesmí­te použí­t v žádném pří­padě jakoukoliv chemii!) Vodu můžete doplňovat hadicí­ rovnou z vodovodu, ale potom vyměňte maximálně 15% obsahu nádrže. Je to z toho důvodu, aby nepoklesla pří­liš teplota vody v akváriu. Rozhodně by to nemělo být o ví­ce než o 2 °C. Doporučuji jeden tip: před tí­m, než začnete vodu z vodovodu točit pří­mo do akvária zkontrolujte v čisté sklenici její­ průzračnost. Zdá-li se vám zakalená či jinak zabarvená, výměnu odložte!
Doplňujete-li vodu hadicí­, zvolte pomalé doplňování­. Nejlépe je vodu nechat pouze kapat. Potom ryby ani nepoznají­ rozdí­l teploty.
Při takové údržbě, jednou týdně, se nemusí­te bát katastrofy ve vašem akváriu. Nebudete-li krmit např.celých 14 dní­ z důvodu dovolené, nemusí­te zajišťovat ani výměnu vody a proprání­ filtrů. Celé akvárium to bez úhony přečká.
Přistupme ale ke krmení­. Máme tedy šest dnů. Zvolí­me si základní­ kvalitní­ druh univerzální­ potravy. Jsme-li na stránkách fy.Dajana Pet, použil bych základní­, dobře vyvážené krmivo TROPICA. Tí­mto krmivem je třeba krmit každé ráno, ale přiměřenou dávkou. Mějme na paměti, že krmí­me umělou stravou a je dobré dohlédnout, aby podanou dávku ryby pozřely co možná nejdří­ve. Vůbec už není­ dobré krmit celou dávku najednou. Udělejte si dvě minutky času a počkejte, až ryby pozřou první­ špetku vhozenou na hladinu a potom krmte dále. Rozdělte si ranní­ krmení­ např. na tři části a pokuste se o podávání­ krmiva stále v jednom mí­stě. Ryby se ji tam naučí­ přijí­mat. Jde o to, aby co nejméně krmiva zapadlo mezi kameny. Proto jsem dále zvolil do společenství­ sumečky z rodu Corydoras a Ancistrus. Ti se totiž o zbytek spadlé potravy na dno postarají­.

Protože ale jakkoliv kvalitní­ umělá potrava podávaná výhradně se stává jednotvárnou, je dobré ji stří­dat. Můžeme proto využí­t široké nabí­dky a pro odpolední­ krmení­ zvolí­me speciální­ umělou, mraženou či jinak upravenou pří­rodní­ potravu. Tou budeme krmit odpoledne, co možná nejdří­ve. Proč? Jde o to, aby ryby v akváriu stačily potravu pozří­t do setmění­, či zhasnutí­ osvětlení­ nad akváriem. Ještě bych se chtěl vyjádřit k potravě mražené. Není­ pravda, že přemražení­ likviduje veškeré nemoci, ale drtivou většinu jich eliminuje. Rozhodnete-li se pro mraženou pří­rodní­ stravu, uděláte jen dobře. Tato potrava si zachovává téměř veškeré nutriční­ hodnoty, jako potrava živá. Rozhodně svým rybám jí­delní­ček zpestří­te! A opět zdůrazňuji, pozor na překrmení­. Budete-li krmit mraženými komáří­mi larvami, napřed je properte v čajovém sí­tku pod tekoucí­ vodou!
Bude dobré zvolit doplňují­cí­, odpolední­, stravu na každý den jinou. Je na mí­stě stří­dat pří­rodní­ mraženou potravu s potravou umělou, vyrobenou pro tyto účely. Z pří­rodní­ch krmiv bych rozhodně nevynechal mražený Cyclops(buchanky). Tyto bych ještě doplnil lyofilizovanými nitěnkami. Pozor! Nikoliv mraženými. Mražené nitěnky rybám vůbec nepodávejte! Souvisí­ to s jejich úpravou před mražení­m. Ještě jsem bohužel neviděl prodávat v odborných prodejnách profesionálně upravené zamražené nitěnky. Na třetí­ den připravte svým miláškům lyofilizované komáří­ larvy, čtvrtý den vločkové krmivo pro vybarvení­ ryb Dajana COLOUR. Dále nesmí­ chybět krmivo s rostlinnou složkou Dajana FLORA. Jeden malý tip: tato složka je pro ryby dosti důležitá a chcete-li si, i svým rybám, občas udělat radost a mimo termí­m výjimečně přikrmit, přikrmte zrovna potravou s rostlinnou složkou. Znovu opakuji, výjimečně!
Poslední­ den můžete podat rybám některé z kondiční­ch krmiv napří­klad Dajana IMMUNAL, které můžete vystří­dat s krmivy obsahují­cí­mi řasy Spirulina a Chlorella.

Upozorňuji, že tento krmný kalendář je pouze pro Vaší­ představu a můžete po vlastní­m uvážení­ zvolit pro jiné druhy ryb zcela jiný. Zvláště bude-li se jednat o ryby, pro které je vyrobeno speciální­ krmivo. Např. terčovci, africké cichlidy, mořské ryby, sumci…..

Možná se Vám zdá, že jsem varují­cí­ větu o překrmování­ použil ví­cekrát než je zvykem, ale věřte, že to je nejnebezpečnější­ zlozvyk začí­nají­cí­ch akvaristů.

Přeji tedy Vám i Vašemu akváriu hodně štěstí­ a co nejméně nemocí­.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Říjen 2006
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...