V minulém článku jsem popisoval důvody, proč bychom přítomnost rostlin v akváriu neměli podceňovat. Zmínil jsem se též o dusičnanech a dusitanech. Dopis, který jsem obdržel, mimo jiné připomněl, že bych se měl o těchto důležitých veličinách zmínit podrobněji.
Činím tak ihned, i když se v budoucnu budu vším co a jak se v akvaristice měří, zabývat podrobněji.
Dusíkaté látky
Nerad bych z tohoto článku dělal chemickou studii, pokusím se ale jednoduše a srozumitelně pojednat o nebezpečí, které v akváriích hrozí a které není vidět. Jeho záludnost je proto tak velká, že se zjistí většinou když už je pozdě a těžko se napravuje.
V prvním díle o akvarijních rostlinách jsem uvedl, že dusičnany a dusitany jsou v akváriích pohromou, vymknou-li se kontrole. Protože je akvárium uměle vytvořené prostředí, měli bychom tyto veličiny hlídat a často kontrolovat zvláště, když máme více ryb v nádrži než je běžné.(Četné potěry, přerybněná nádrž generačními rybami, karanténa.) Nebezpečí hrozí zvláště v takovém akváriu, kde je málo rostlin a slabé osvětlení. Zkázu můžeme navrch způsobit tím, že ryby překrmujeme. Byť v dobré víře jim dopřát….
Rozdíl je také v krmení přírodní nebo umělou stravou. Oba druhy potravy mají své a od nepaměti se mezi akvaristy vedou spory, zda je dobré to či to. Nechme nyní tento problém stranou a věnujme se krmení v závislosti na chování celého uzavřeného ekosystému akvária při překrmení a přerybnění nádrže.
Chtěl bych varovat chovatele, zvláště začátečníky. Tam nejvíce hrozí katastrofa. Nově zařízené akvárium je velmi zranitelné! Jde o to, že v něm ještě nefungují biologické procesy. Rostliny nejsou zakořeněné, bakterie se teprve začínají projevovat a jejich kolonie jsou nepatrné. O takové nádrži říkám, že je syrová. Vše v brzké době začne fungovat, ale zkáza z výše uvedených příčin může být rychlejší.
Výrobci umělých krmiv uvádějí, že je správné zkrmit pouze takové množství, které ryby spotřebují do několika minut. To je pravda, ale platí to v nezatížených podmínkách. Myslím tím akvárium, které není přerybněné a kde již fungují biologické procesy. Protože tím, že ryby potravu pozřou zdaleka nekončí cesta potravy v řetězci návazností. Ryby prakticky ihned začnou potravu zpracovávat a vylučovat odpad. A tady je pokračování. Exkrementy a moč se dostanou do vody a začnou se rozkládat. Problém je na světě. Důležité je také, jaké ryby chováme. Jinak se chová trus závojnatek a jinak trus teter. O tom bude ale pojednávat samostatný článek. Budeme brát též v úvahu technické zařízení akvária.Záleží tedy také na filtraci a vzduchování. Ideální pro stále čisté prostředí je tzv. průtočné akvárium, ale to je spíše v dnešní době sen, protože cena za vodu je dosti vysoká. Existují též speciální biologické filtry, které svým objemem daleko přesahují objem samotného akvária, ale jejich nárok na provoz, prostor a cenu je poměrně velký.
Při nesprávně voleném režimu krmení můžeme začínající problémy sledovat již za několik hodin. Většinou to začíná masivním rozmnožením jednobuněčných živočichů, nálevníků. Projeví se bílým či šedavým zákalem. To ale ještě nemusí být ten hlavní problém. Tzv. nálevníkové zákaly se projeví téměř v každém nově zařízeném akváriu a dají se odstranit omezením podávání potravy a výkonným filtrováním. Postupně sami zmizí po několika dnech. Důležité je ale zase – nepřekrmovat a včas vymývat filtry! Zvláště u nově zařízených akvárií.
To je důležité i z mnohem nebezpečnějšího důvodu a tím jsou právě dusičnany. Dusičnany se hromadí všude tam, kde je nedostatečně fungující biologický proces. Jako příklad vezmeme novou nádrž, ve které máme již zasazené rostliny a kde funguje běžný vzduchový filtr.
Takto zařízené akvárium s čistou vodou a rybami je prostředí velmi labilní a musíme se k němu nějaký čas chovat vyloženě jako k miminu. Stále sledovat jeho projevy a hlavně nepřekrmovat. Proč to neustále zdůrazňuji? Již jsem uvedl cestu krmiva při jeho vložení do vody akvária. Nepozorný, nebo začínající akvarista většinou překrmuje a tím zaviní, že mnoho krmiva zapadne mezi dekoraci a do dna. Navíc, i krmivo, které ryby spolknou se po chvíli změní v podobě detritu v organickou hmotu, která začne zatěžovat vodní prostředí v nádrži. V akváriu, které již delší dobu bezproblémově funguje, začnou postupně organickou hmotu zpracovávat nitrifikační bakterie. Tento proces se nazývá nitrifikace.
Jenže, v novém akváriu ještě potřebné bakterie nejsou namnožené a organická hmota se začne rozkládat. Ve vodě se hromadí dusičnany. Dusičnany umějí spotřebovávat jako svou potravu rostliny, ale ty jsou také ještě nezakořeněné a jejich funkce je velmi omezená. Co se stane dál? Jestliže tedy nefungují nitrifikační bakterie, mohou se z organických hmot dusičnany nahromadit tak, že se začnou redukovat na dusitany. Ty pak na ryby působí jako jed! Co že umí tak zlého? Dusitany se totiž začnou vázat na červené krevní barvivo ryb a postupně a zákeřně je vlastně udusí. Je to ten případ, kdy se díváme na zdánlivě křišťálovou vodu s fungujícím filtrem a přesto se ryby u hladiny dusí!
Je dobré také sledovat často pH. Stává se totiž, že ještě před katastrofou se pH prudce sníží do kyselých hodnot.
Pozor ale, katastrofa může nastat i v akváriu, které je již déle v provozu. To se stane tím, že delší dobu nevypereme filtr a neodkalíme dno. Dusíkaté látky se nahromadí na filtrační hmotě a potom udeří. V tomto případě je otrava velmi rychlá.
Ideální je, když Vaše akvárium zatížíte rybami jen tak, aby vytvořily jakousi rovnováhu a bakterie s rostlinami aby stačily dusíkaté látky „konzumovat“. Potom mluvíme o tzv. biologické rovnováze, která je ale v akváriu velmi, velmi křehká. Návod ale neexistuje. Je to také tím, že se každý rybí druh chová jinak, hlavně při zpracování potravy. Toto je závislé na vyspělosti a citu akvaristy. Je ale možné se držet určitých zákonitostí, které vlastně právě čtete a mnoho dalších podnětů na údržbu a provoz Vašeho akvária si můžete přečíst v příštích dílech.
Jaký je lék proti takovým katastrofám? Je to vlastně jednoduché. Prevence a čistota! Budete-li pravidelně Vaši nádrž odkalovat a vymývat filtrační hmotu, nestane se, aby Vaše ryby pošly udušením na chudokrevnost. Pochopitelně také záleží na množství ryb v akváriu a jejich krmení, počtu rostlin, technice……., ale to jsme si již řekli.
Skutečnosti uváděné v tomto článku jsou dalším důvodem k tomu, abychom ocenili význam rostlin v akvaristice.
V poslední době firmy, zabývající se výrobou potřeb pro akvaristiku, vyrábějí tzv. startéry do akvárií. Jsou to většinou tekutiny obohacené o dobré bakterie. Firma Dajana vyrábí podobný přípravek pod názvem BIOFILTR.
Takový výrobek můžeme použít i při výměně většího množství vody, či generálním úklidu akvária a protrhání velkého množství rostlin.
Teď již víme proč.
Omlouvám se tedy, příště již opravdu holandská akvária.
Foto: Botia macracantha
Vzkazy 2023/22
Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...
0 komentářů