Poznání nikdy nekončí – hororové chvíle v akvaristice

27.05.2017 | Žádné komentáře

„Vždycky jsem si myslel, že samička „živorodek“ pomáhá svým dětem na svět, když v jejich útrobách v jikrách „dozrají“…“

 

Pan Honza napsal dopis o tom, jak se v poslední době věnuje živorodkám, a jak ho „to baví“. Řešili jsme spolu proces porodu Xiphophor a následného umístění potěru. Ten dopis byl ale podnětem k dnešnímu článku, protože, jak je všeobecně známo, poznání a nejen v akvaristice nikdy nekončí! No, pan Honza jistě není sám a musím přiznat, že jsem se po téměř celoživotním chovu i odchovu mnoha druhů ryb opět vrátil na začátek tam, kde jsme vlastně téměř všichni začínali.

 

Živorodky, tedy ryby ovoviviparní, tedy vejcoživorodé, to pro ty, kteří žijí v omylu o svých rybách, které se všeobecně nazývají živorodky, ale nejsou jimi. Jsou to ryby, o kterých si myslíme, že je za krátký čas poznáme a většinou tím jedna etapa našeho poznávání v akvaristice končí. To je ale velký omyl!

 

Pokud se někdo z nás vrátil k těmto krásným stvořením po mnohaleté praxi s jinými rybami, jistě mi potvrdí moje poznatky a v mnohém i rozpaky. Během mé celoživotní praxe jsem zažil v akvaristice mnohá překvapení, ale poslední zážitek je neskutečný. No však posuďte sami.

 

Stalo se koncem roku 2016 u Poecilia reticulata a myslel jsem, že to asi nepřežiju… Tato nadsázka je na místě, protože to, co se mi stalo je téměř z oblasti sci fi hororu. Jednoho dne jsem zaznamenal v jedné elementce, že uhynula samička, která měla mít porod již několik dní za sebou, ale u pavích oček je pozdržení porodu samičkou běžné a tak jsem nebyl nikterak překvapený. Tato samička měla rodit poprvé a věnoval jsem jí poměrně dost času, protože byla skutečně nádherná a hlavně výjimečná svoji podobou.

 

Uhynulou samičku jsem tedy umístil i s elementkou na kraj stojanu s tím, že ji po práci ještě prohlédnu. Nevím jak u vás, ale stalo se mi to, co se prostě stává. V kalupu dne jsem na celou příhodu zapomněl a večer pouze už litoval, že se tak stalo, protože uhynulá samička je již po celodenním pobytu v teplé, již šedě zakalené vodě ve stavu, kdy není takřka možné nic zjistit.

 

Ráno jsem přišel do líhně a chystal se celou záležitost ukončit. Uhynulé ryby většinou zabalím do papíru a hodím do pece na spálení. Již jsem chtěl síťkou vyndat samičku z elementky, když tu náhle… To je nervák, co???

 

V elementce se kolem uhynulé a již velmi zbídačené samičky pohybovalo cosi, co jsem na první pohled v kalné vodě nerozeznal a upřímně, v první chvíli jsem si myslel, že jsou to kousky nečistot. Ale byl jsem velmi, a to je slabé slovo, překvapen, když jsem zjistil, že to je potěr. V elementce plavalo dvanáct mláďat. Zděsilo mě to tím víc, když jsem si uvědomil, že včera, po tom, co jsem zjistil, že samička uhynula, v elementce žádná mláďata s určitostí nebyla!

 

Vždycky jsem si myslel, že proces porodu u těchto ryb probíhá za účasti samičky, tedy, že samička pomáhá svým potomkům na svět tím, že stahuje břišní dutinu a svaly vypuzuje mláďata do volné vody. Tato příhoda však změnila pohled na tuto etapu života pavích oček. Čeká mě tedy další bádání a v tomto případě doslova záhadného projevu ze života pavích oček. Již jsem přečetl desítky odborných i zájmových knih, byl na snad stovkách přednášek a moje dlouholetá praxe přinesla i mnohá překvapivá poznání, ale porod mrtvé samičky je skutečně věc neobvyklá. Víme, že samičky dokážou skutečně porod pozdržet a to v případech ohrožení či nevyhovujícího prostředí, tak jak je možné, že se mláďata dostala z těla samičky sama, bez její pomoci!?

 

Znamená to tedy, že proces porodu u těchto druhů ryb je řízen jiným biologickým mechanismem? Že se porod stane v tu určitou chvíli je souhra několika faktorů a věřím, že se tak děje součinností samičky i právě vykulených mláďat, ale co je nejpřekvapivější je ta skutečnost, že si zřejmě v kritické situaci dokáže plůdek pomoci sám z těla již uhynulé samičky.

 

A další záhada je posmrtná ztuhlost těla samičky, kdy průchod urogenitální papilou není téměř možný. To je sice možné objasnit částečně tím, že samička byla umístěna v teplé vodě, a tedy její tělo zachovalo jistou míru elasticity, ale nevím nevím, zda se tím pouze neutěšuji…

 

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (5)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2017
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...