Vzkazy 11/2015

16.05.2015 | Žádné komentáře

Na minulý článek reagovalo několik našich čtenářů a rád bych ještě tedy doplnil některé údaje o zacházení s vodou a jejím použití v akvaristice.

V dopise od paní Oliny mi přišel dotaz na vodu ze studny. Skutečně jsem se o této možnosti v minulém článku nezmínil a tak to dnes napravuji. Je to ale velmi podobné, jako s vodou z vodovodu, i když teče-li ze studny voda dobrých hodnot, považoval bych to za výhru. Je to voda přírodní, a pokud ji máte ověřenou jako nezávadnou, nemůžete mít pro akvaristiku lepší počinek. Jen je nutné znát její hodnoty. Je totiž docela dobře možné, že zrovna ve Vaší studni je voda nadmíru tvrdá, nebo plná železa, nebo plná znečištění od hnojení či použití chemických přípravků pro úpravu či ochranu polních plodin. Je ale také možné, že se zrovna trefíte a voda bude v toleranci, nebo dokonce ve výborné kondici s dobrými hodnotami.

To co bylo v minulém článku popsáno jako měření základních hodnot vody pro akvaristiku bych ještě v případě studny rozšířil na základní test pro pitnou vodu. Je to test, který dnes provede kdejaká laboratoř, není až tak nákladný a budete mít v ruce spoustu dalších potřebných údajů například o výskytu jak kterých bakterií, ale i případně jiných biologických výskytů. Je též důležité, máte-li studnu hlubinnou či pouze povrchovou. Je-li studna vydatná či pouze sezonní atd, atd. Pozor na to, když je v létě studna bez vody a na podzim se voda začne objevovat. Je to možná známka splachu povrchové vody a může být kde čím kontaminovaná.

Abych vyčerpal další možnosti, uvedu též vodu dešťovou. Je to voda velmi dobrá pro výtěry některých druhů problematických ryb, ale!!! A i zde platí že: „NENÍ VODA JAKO VODA“. Dešťová voda je voda měkká a jako taková se, až na výjimky, nehodí pro trvalý provoz akvária. A i zde platí, že i vodu dešťovou musíme měřit a znát její hodnoty. Na tomto místě je dobré se zmínit o tom, že základům znalostí o měření potřebných hodnot tak jako tak neunikneme. A k tomu je dobré dodat, že tyto znalosti jsou sice velmi potřebné, ale nikoliv složité.

Asi bych nepodal kompletní informace o vodě, kdybych neuvedl též použití vody z přirozených přírodních zdrojů. Potoky, rybníky, prameny… A jsme znovu u základu, tedy měření vstupních hodnot vody. Zde bych ale rád upozornil na jednu problematickou věc z vlastní zkušenosti. Jeden čas jsem se vydal cestou použití přírodní vody z potoka u nás v Lužických horách. S přírodní vodou je to jako na houpačce a je nutné si dělat zásoby na dny, kdy začne pršet a voda se zakalí k nepotřebě.

Začal jsem odebírat vodu z potoka a velmi se osvědčila. Počítal jsem z mnoha eventualitami a tedy i s tím, že voda o víkendech a krátce po nich je daleko více znečištěna než v půli týdne, i když to není na první pohled vůbec patrné. To se děje z důvodu „náletu“ rekreantů. Nic proti rekreantům osobně nemám, ale v tomto případě je nutné s tím počítat. A mimochodem, v zimních měsících je voda v potoce při příhodných podmínkách jako křišťál!

Ještě před odběrem jsem vodu vždy překontroloval i z pohledu senzorické čistoty, to jsem dělal pochopitelně čichem a zrakem. Pozor na to, je to velmi důležité. Začasto se totiž stane, že z vody je i při zdánlivé vizuální čistotě cítit žumpa, tedy velké množství bakteriálního znečištění a logicky i nadměrné množství dusíkatých látek. Dovolte osobní poznámku. Pamatuji tento potok jako malý kluk a velmi se nám kdysi při Bukovských výpravách osvědčil coby nápojový bar, ale dnes bych se asi s chutí přímo z něj nenapil.

Pokud se voda po všech těchto zkouškách osvědčí, můžete si dělat zásoby. Osobně jsem používal 800 l akvárium, kde bylo skvěle patrné, zda je voda již k použití. Ještě jsem ji den dva přefiltroval a vytemperoval na potřebnou hodnotu.

Po několika týdnech používání v chovu se vše zdálo v pořádku a nachystal jsem tedy vodu pro první odchovy. Jak je známo, příprava vody pro odchov náročnějších druhů ryb je akvaristická „latina“ a velmi na ní záleží. Voda byla ale skvělá, měla slabounce bronzový nádech a skvěla se křišťálovým třpytem. Každá akvaristova dušička by poskočila radostí. O to větší jsem dostával následující dny „do zubů“. Výtěry červených neonek se ne a ne dařit. Po vyzkoušení mnoha fint a doporučení jsem popadl mikroskop a začal jednat.

Co myslíte? Znalejší již jistě tuší, ale já byl tehdy velmi zklamán a až když jsem přišel věci na zoubek, teprve potom jsem si poradil. Jednalo se o prvoky z rodu Tetrahymena. Malé vejčité potvůrky, které okem nespatříte, ale pod mikroskopem se projevily. A ty celý i velmi početný výtěr do několika málo hodin zlikvidují. Zkrátka, provrtají se do jiker a ty s chutí konzumují. Pozor ale, tito kulovití nálevníci dokážou napadnout i dorůstající plůdek ryb. Z vyprávění kolegů vím, že se dostanou i do těla dospělých ryb. No a to je také vlastní zkušenost. Zkrátka, akvaristika je krásný obor, ale dosti složitý. Rozhodně se ale nebojme postupovat krůček po krůčku, každý úspěch to velmi všem vynahradí, to mi věřte. A to je moje další a velmi pozitivní zkušenost.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...