Vzkazy 2014/19

9.11.2014 | Žádné komentáře

Nejprve musím všechny pozdravit a poděkovat za zájem na těchto stránkách i v nově otevřeném Facebooku. Tím, že jsme tyto dvě internetové stránky propojili, vznikla velmi silná komunikační kombinace a dotazů v mé poště přibývá. Přiznám se, že rozhodování komu dřív odpovědět, již není tak snadné jako v začátcích naší aktivity. V letošním roce překročíme již 80 000 exkluzivních přístupů a to si myslím je vzhledem ke specifikaci našeho oboru slušný počin. Náš cíl je, jako už od počátku, být k dispozici zvláště začínajícím akvaristům a z části i teraristům.

Proto jsme se rozhodli otevřít na Facebooku seriál o umístění zvířat nejen v obchodech, ale i v soukromých chovech.

To, abychom krom našich www stránek stihli pokrýt i dotazy se širším „záběrem“. Každou středu zveřejňujeme pokračování o umístění zvířat v alternativních chovech a vždy v neděli se svěřuji se svými zkušenostmi z chovu a zvláště pak s podáváním potravy ze širokého spektra DAJANY, kterým už krmím vytrvale a pravidelně devátý rok. Krom těchto příspěvků vychází průběžně i jiné informace a též zajímavá ilustrační fota ze života v akváriích.

Tímto rozdělením snad zvládneme reagovat na stále přibývající korespondenci. A ještě něco, mnoho dotazů se z pochopitelných důvodů opakuje a tak se jednou za čas objeví souhrn základních údajů o akvaristice tady na těchto stránkách. Lze ale většinu odpovědí na dotazy vyhledat i ve vyhledavači nad články s použitím stručného popisu problému, například: „zákaly vody, výtěry ryb, lepení akvária, živorodky, neonky, osvětlení…“

Echinodory a jejich rozpoznávání

V nedávném článku jsem psal o Echinodorech a o jejich velmi významné úloze v akvaristice. Dnes bych rád vyhověl těm, kteří mi průběžně píšou a žádají identifikovat podle fotky konkrétní rostlinu. Pokud jde o rostlinu, která je botanickým druhem, není to povětšinou problém, ale…

O Echinodorech jsem zde psal již vícekrát, ale musím znovu upozornit na tu skutečnost, že konkrétní druh, až na výjimky, lze určit až po celém růstovém cyklu rostliny. Rozumí se tím pochopitelně i květenství a vytvořená semena. Veškeré odhady podle tvaru či zabarvení listu jsou skutečně pouze odhady a i člověk s dlouholetou praxí se může snadno zmýlit, zvláště pak, jde-li o fotografii.

Napovědět nám může tvar listů, délka řapíku a čepelí, množství žilek, zabarvení, velikost a ještě více konkrétních znaků, ale to jsou pouze dílčí ukazatele. Již jsem se mnohokrát zmiňoval o tom, že rostliny si vytvářejí svoje podoby podle prostředí, ve kterém rostou, podle fyzické čistoty vody, její chemické a biologické hodnoty, teploty, osvětlení…

Dokonce i ortodoxně známé druhy lze touto omezenou metodou zaměnit a proto znovu opakuji, budeme-li chtít znát skutečnou pravdu o jednotlivých pěstovaných rostlinách, musíme je nechat projít celým cyklem a následně určit taxonomické (taxon je jednotka jednotné biologické nomenklatury) znaky, které nás podle klíče dovedou k cíli. Jiná možnost je značně nepřesná a pouze informativní.

A ještě něco, názvy rostlin v obchodech nemusí být též odpovídající a mnohdy se objevují i tzv. obchodní názvy a to se děje jak u rostlin, tak i u ryb. Echinodory prošly za posledních třicet let až neskutečnou proměnou jak v pěstování, tak v rozmanitosti jednotlivých druhů i jejich kultivarů. A musím napsat, že kultivarů je už více než samotných přírodních druhů. Jsou na trhu sytě zbarvené, červené, modré, nažloutlé, kropenaté, mramorované i s všelijak pokroucenými tvary listů a další a další. Dnes již původ těchto náhodně vzniklých kultivarů asi nikdo nerozluští, protože tak jako existuje v biologických druzích celosvětová vědecká registrace, o rostlinách náhodně vzniklých křížením v zájmových pěstírnách bohužel žádná podobná registrace neexistuje.

Skaláry a jejich jikry

Pan Michal má problém se skaláry, konkrétně s jejich odchovem. Asi to mnozí z nás znají. Skaláry po nějaké době v akváriu nakladou jikry a většinou je i dobře střeží a ošetřují, jenže po krátké době začnou některé z nich bělat. To jsou jikry, které nebyly oplodněny a ty v podstatě ohrozí zaplesnivěním ostatní zdravou snůšku.

Pokud je pár zkušený a umí jikry při hlídání ještě vytřídit a očistit, máme vyhráno a takový pár dokáže vyprodukovat během jednoho roku mnoho tisíc potomků. To záleží na tom, jakou péči jim věnujeme. Ale to, že se skaláry starají o svoji snůšku jiker zdaleka nebývá pravidlem a tak akvaristé čím dál víc vyznávají tzv. náhradní cestu. Znamená to, že jikry i s podkladem odeberou chovnému páru a starají se sami. A právě na toto se mě ptá pan Michal. Mramorové skaláry mu jikry již po několikáté pozřely a tak se snažil je odchovat sám, ale vždy mu ty bílé jikry zaplesnivěly a plíseň zachvátila i ty zdravé. Tím o celou snůšku přišel opět. (Je dobré se zamyslet nad tím, proč vlastně skaláry jikry likvidují. Nemusí jít zrovna o špatné ryby!)

Z mé praxe mohu poradit zcela běžný postup. V základu jsou dvě alternativní cesty. Jedni chovatelé se o oddělené jikry starají po vzoru jejich rodičů, to znamená pečlivě a s téměř neskutečnou pečlivostí oddělují mrtvé jikry od ostatních. Je to práce skutečně velice piplavá a sami brzy zjistíte, že jde při ní o zdraví. Na tento styl je potřeba vrozená trpělivost a bezmezná odpovědnost.
A druhá možnost je ta, na kterou jsem přišel záhy, protože zkrátka dostatečně trpělivý od přírody nejsem. Pokud jde o pár, který skutečně jikry likviduje, po oddělení je dobré přidat podle potřeby ACRIFLAVIN a hlavně zajistit přísun čerstvé a odpovídající vody. Vždy při obměně části vody přidejte poměrně i ACRIFLAVINU. Skaláry se líhnou poměrně brzy a již po třech dnech uvidíte živé projevy okem.

V tu dobu je dobré zachovat rozvahu a ponechat snůšku v klidu. Plíseň z neoplodněných jiker se sice bude rozrůstat, ale pomaleji, než kdyby rostla ve vodě bez ACRIFLAVINU. Ten její růst téměř pozastaví na potřebnou dobu. Abych byl konkrétní musím připomenout, že k ošetření jiker používám velmi dobře fungující chemii od DAJANY. Když se již pohyblivé rybí larvy tzv. zvednou, tedy oddělí od zaplísněné podložky, na kterou byly sneseny, máte vyhráno. Je velmi důležité, kolik ACRIFLAVINU použijete a musím napsat, že ty dávky by měly být citlivě odměřeny a jednu vlastní zkušenost: je nutné si dávkování odzkoušet ve vlastním prostředí, záleží hodně na kvalitě použité vody. A všichni zkušení potvrdí, že nejlepší je odpovídající voda z přírody. A ještě jednu radu, vložený vzduchovací kamínek by měl generovat jemné vzduchové bublinky a hlavně vodu u jiker „nevařte“, jak se mnohdy v literatuře uvádí! Chce to velmi citlivé zacházení tak, jako se všemi miminy.

A nakonec se ještě musím zmínit o tom, že nejlepší odchovy zajistí tak jako tak samotný pár. Jeho starost o potomstvo nic nenahradí a pokud se skutečně povede, zažijete krásné chvíle u akvária. A po nějakém čase budete svědky, jak se drobečkově kolem svých ustaraných, ale hrdých rodičů vznášejí. V tu dobu jsou dospělé skaláry výrazně zbarveny a ukážou se Vám ve své největší parádě.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...