Vzkazy 2014/14

14.09.2014 | Žádné komentáře

Reakce na dopis z minulého týdne

V tom dopisu stálo, že vnější filtr, který paní Vladka zakoupila na internetu, a který byl již použitý, není téměř k potřebě. Teče a zatím se nepodařilo zjistit proč. Paní Vladku čeká výměna všech těsnění, které již ale jednou měnila a filtr tekl stále. Zkusí to tedy ještě jednou… Slíbil jsem jí, že v dnešním článku zveřejním mé stanovisko k podobným nákupům a ještě přidám zkušenosti z praxe.

To je asi tak podstata problému, který není žádnou výjimkou. Starší akvarijní technika je v drtivé většině velmi špatná investice a jde o to, v jakém stavu je a od koho ji kupujeme. Asi teď nebudou mít radost ti, kteří se zrovna chystají starší techniku nabídnout k odprodeji, ale musím důrazně upozornit na to, že levná či průměrně nákladná akvarijní technika není technické zařízení, které je vyráběno pro dlouhodobý provoz, a dokonce si myslím, že začasto záměrně – a ještě navíc, když je již delší dobu použitá. Nemám rozhodně v úmyslu tvrdit, že každé použité technické zařízení je určeno k brzkému odpisu, ale rozhodně to na první pohled nepoznáte a už vůbec ne na dálku při zakoupení na internetu. Děsí mě například ty inzeráty, kde je nabízeno starší akvárium i s technikou za skvělou cenu!!!

Už jsem také mnohokrát upozorňoval na to, že se dodávají nevhodné filtry například s akvarijními sadami. Ne až tak z důvodu časté poruchovosti, jako proto, že svým nadměrným čerpacím výkonem jsou pro menší akvária nevhodné. Není tedy vůbec možné tyto sady doporučit zákazníkům a odpovědný majitel obchodu by je neměl tedy do prodeje objednávat. To ale zároveň souvisí s odbornou erudicí majitelů i zaměstnanců ve specializovaných obchodech.

Tak trochu jiné je to s filtry značkovými, ale pozor! I u značkových filtrů dochází v konstrukci k tomu, že je začasto složitá a samotná filtrační komora je zbytečně dělena na mnoho komor a tím se zcela zbytečně zmenšuje účinnost. Ve filtrační komoře by mělo být vždy dostatek místa pro základní filtrační hmotu v podobě nejrůznějších hmot typu kompaktních plastových buněk. Je to zřejmě z toho důvodu, že výrobce, a doufám, že tito mají dostatečně znalé poradce, počítají s ideálním stavem, kdy se jejich aktivní sestava ve filtru chová skutečně podle jejich doporučení. To bychom ale museli všechna akvária stavět podle konstrukce filtrů a ne naopak.

Teď asi napíšu pro někoho něco trochu „kacířského“, ale je tomu skutečně tak. Jedny z nejvíce fungujících a jednoduchých filtrů jsou prosté a přiměřeně velké kompaktní kusy filtrační hmoty na způsob akvavitu, opatřené tou nejjednodušší filtrační hlavou, tedy vhodným čerpadlem, které zajistí pohyb vody. Kvalita čerpadla se řídí povětšinou podle ceny a značky, ale dnes již máme tyto pro nás zázračné motůrky dávno vyzkoušené a každý asi ví, co od jaké značky může čekat. Těm začínajícím mohu poradit do začátku, aby vyzkoušeli nějaký z těch levnějších. Konec konců, záruka je na tyto hlavy také dva roky, jako na téměř všechny podobné výrobky a za tu cenu, i kdyby skutečně pouze dva roky fungovaly, je to i tak dostatečné.

Pokud mám napsat konkrétní čísla, tak hlavu pro dvěstělitrové akvárium je možné zakoupit od dvou set korun do dvou tisíc korun a to se stejným výkonem. Je to jako s trabantem a mercedesem. Z toho jasně plyne, že i nová technika není vždy nákladná a je rozhodně spolehlivější než ta, o níž nevíte nic.

Živorodky kladou jikry na dno…

No jasně, živorodky mají také jikry a celou dobu po jejich oplodnění je nosí v břišní dutině. Vyhledejte si o živorodkách v Článcích některé pojednání. Je to tak, že živorodky nejsou vlastně živorodky, ale to bych také po tomto výroku mohl od někoho inkasovat, že? Tedy v krátkosti. Veškeré ty ryby v našich akváriích, kterým tak znale říkáme živorodky, se řadí do skupiny vejcoživorodých (ovoviviparních) ryb a skutečně to pravé živorodky nejsou. Pravé živorodky (viviparní), rodí skutečně živé rybky, kdežto vejcoživorodé ryby rodí vajíčka, tedy již „zralé“ jikry, a bezprostředně po vypuzení jikry z těla samičky se její obal protrhne, plůdek ji opustí a je ihned schopný samostatného života. Proč? Prosím, zalistujte, už jsem o tom psal a myslím, že ne jedinkrát.

U skutečných živorodých ryb jsou vyvíjející se potomci napojené přímo na živný systém matky a od oplození se vyvíjejí samostatně v těle samičky. Asi tak podobně, jak to známe u nás, lidí. Naproti tomu u vejcoživorodých ryb se v těle samičky vyvíjí plůdek v jikře a po celou dobu vývoje je živen ze zásob v jikře.
A teď vlastně k věci…, pan Karel se mě ptá, jak je možné, že jeho živorodky kladou jikry na dno akvária a nikdy se z nich nic nevylíhne? To je rébus, co!?
Po krátkém telefonátu jsem byl doma a podezření se vyplnilo. To, co Karel považuje za výtěr, je vlastně potrat a jikry z těla jeho živorodek byly vypuzeny mrtvé. Proč? To ještě budeme zkoumat, ale ona podstata věci je v tom, že u živorodek pravých se toto stát nemůže.

Pokud naleznete na dně akvária u živorodek jikry a pokud si budete jisti, že jsou skutečně od nich, nemáte něco v akváriu v pořádku. Může to být z několika důvodů a dokonce i v genetických předpokladech ryb samotných. Je docela dobře možné, že nechováte ryby ve správné teplotě, nesprávně krmíte a hlavně nevhodnou potravou a třeba i opomíjíte některé signály, které dávají samy ryby najevo. Překontrolujte jejich zbarvení a vitalitu, všímejte si, zda jsou aktivní při podávání potravy, či nemají problémy s pohybem. Těch důvodů může být mnoho a dokonce může jít i o nevhodně sesazené variety.

Z mé praxe mohu uvést, že se mi podobný případ stal před mnoha lety. Trápil jsem se několik měsíců s chovem oček, a až když jsem vyměnil celý chov za jiný, bylo vše v pořádku. Tehdy jsem zřejmě zakoupil geneticky špatné ryby.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Září 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...