Nevyčerpatelné téma

7.09.2014 | Žádné komentáře

V akvaristice, zdá se, je nevyčerpatelné kde co, ale téma vnitřní podoby akvárií je téměř nekonečné. Je to podobné jako u umělců, kteří malují obrazy či sochají všelijaké skulptury. Vnitřní podoba akvária je zároveň i vnitřní podobou každého z nás, a pokud se zrovna nejedná o účelovou nádrž, lze z podoby akvária vyčíst i něco z povahy jeho majitele.

Jde o to, zda si zařizujeme akvárium pro tvory, nebo rostliny, které budeme chovat či pěstovat, nebo zda tento umělý vodní svět budujeme pro sebe. Ta věta je na první pohled dosti zmatečná a snad pro někoho i nepřehledná, ale pokusme se ji rozebrat v tom smyslu, jak jsem ji napsal a co tím vlastně míním. Akvarista s trochou filozofie v duši asi záhy sám rozpozná, oč jde.

V internetových bludištích najdete nádherné přírodopisné filmy i nejrůznější návody pro stavbu i vybavení akvárií. Ony filmy z přírody jsou ukázkou přirozeného, tedy původního místa, lokality, kde ty které ryby žijí, nebo kde rostliny rostou a jak se chovají. Bývají to zajímavé ukázky etologie nejrůznějších živočichů, nebo i lokalit, kde se objevují třeba nové druhy rostlin. Tam záleží na duši kameramana a pochopitelně i na jeho zkušenostech a citu pro věc. Velmi dobře je možné rozpoznat, filmuje-li přírodní snímek akvarista, nebo filmař profesionál. Ještě je třetí možnost a ta bývá nejzdařilejší, to když profesionálního filmaře vede zkušený akvarista.

Vnitřní stavba akvárií se však představuje, pokud jde o veřejnou prezentaci, buďto z důvodů reklamních, nebo jiných, ale téměř vždy se jedná o takovou podívanou, která je nějakým způsobem zajímavá či poutavá. Pramálo se setkáme, a zdali vůbec, s prezentací akvária pro zrak nepropustným z důvodu zakalené vody a třeba i prorostlé nevábnými řasami. Vždy se prezentuje téměř dokonalá „krajina“ bez zjevných vad. To vše ale musí též vyhovovat těm živočichům, kteří se do podobně naaranžované nádrže vpouštějí. Tyto překrásné scenérie by měly být zároveň poučné, není-li tomu tak, celá prezentace je k ničemu. Musí tedy vycházet z poznání a ze zkušeností.

Pokud budeme budovat akvárium pro potěchu duše a prostředí v něm nebude vyhovovat živočichům, které do něj vpustíme, tak jako tak se během krátké doby celé dílo zbortí. To pochopitelně souvisí se stupněm našich dosavadních poznatků.

Něco jiného je to však s pořizováním propagačních filmů ať se jedná o firemní či osobní prezentaci. V těchto případech se na monitoru objevují až neskutečně krásné a doslova umělecky propracované krajiny s dokonalými porosty a dekoracemi. To pochopitelně zaujme nemálo příznivců akvaristiky i lidi, kteří se akvaristikou nikdy nezabývali. Je to zkrátka paráda a všechna čest, některé prezentace jsou skutečně zdařilé.

Od těchto ukázek téměř dokonalých akvárií se mnohdy odrazí i touha člověka amatéra si pohrát ve svém nitru s tím, že se do podobných aktivit pustí též a onu krásu si doma pořídí také. Ještě horší nápad je to však v tu chvíli, když pojme s tímto myšlenku, že to vše uskuteční zejména z toho důvodu, že se bude s výsledkem chlubit návštěvám. V tu chvíli vlastně celý ten projekt zmaří. Moje zkušenosti praví, že podobné plány lze vytvořit pouze srdcem za nemalého přispění znalostí a praxe.

Z tohoto důvodu je zajímavé, že k podobnému úkolu lze přistupovat vícero cestami a dva podobně zkušení akvaristé nemusí mít na věc zpočátku totožný názor a přece se slušný výsledek u obou nakonec dostaví. Jde například o suchou a mokrou cestu. Co že to vlastně je? V poslední době jsou až neskutečné prezentace podob porostů dna. To zvláště potom, co se pro akvaristiku objevily nové druhy rostlin, které jsou schopné tohoto použití.

Cesta „suchá“

A jde právě o to, jak začneme a jak jsme chovatelsky vyspělí. Je možné založit v prázdném akváriu „trávník“ a po několik měsíců se k němu chovat tak, jako se to běžně dělá na našich zahrádkách, tedy, stříhat a stříhat. Pokud zvládnete základy podobného pěstování rostlin, do půl roku budete mít na dně akvária nádherně zelený porost, který pak již pouze zaplavíte opatrně vodou a je hotovo! K tomuto je možné hned zpočátku naaranžovat jediný vhodný kamen a ona nádhera bude jako ze žurnálu.

No a je to tak jednoduché, co to tam ten Růžička píše, vždyť to zvládnu jedna dvě. Rostliny není v dnešní době problém sehnat, téměř jakékoliv, a pak už záleží pouze na tom, kolik si jich můžu dovolit koupit a jak rychle onen prostor zaroste. No, a když použiju nějaké to vhodné hnojivo… A rozhodnutí je na světě. Ale ouha, ani po půl, ani po roce se porost nekoná a v suchém akváriu živoří několik rostlinek, které ne a ne vytvořit onen kýžený a krásný porost.

Z kdysi nadšeného začátečníka se stane skeptik, který začne na nejrůznějších internetových stránkách zpochybňovat veškeré návody a doporučení, až ho to zcela přestane bavit a do akvária si koupí křečka. A nebo?!, z toho samého človíčka se stane človíček zvídavý až šťoura a ozve se v něm ona velmi potřebná věta, která stojí na počátku mnoha úspěchů, tedy: „Jak ono to vlastně je?“, a začne se skutečně věnovat tomu, po čem touží, začne studovat. To je právě ten okamžik, kdy do snažení člověka vstoupí to, čemu říkáme „srdce“. Tento způsob lze použít pouze při zakládání nového akvária a jak sami můžete posoudit, je sice zdlouhavý, ale při dodržení všech pravidel je skutečně velmi efektní.

A jako mnohdy i dnes musím napsat, že snadná cesta k úspěchu v našem oboru neexistuje, téměř vše je podloženo trpělivou a mnohdy až nezaslouženě zdlouhavou prací, a až s přibývajícím věkem si stále častěji připomínáme, jak málo času člověku pro poznání zbývá.

Cesta „mokrá“

Další cesta vedoucí k cíli je posázet již založené a nějakou dobu fungující dno akvária jednotlivými rostlinami. Je to práce ukrutně piplavá a pouze skutečný hrdina dosáhne cíle. Ono není vždy zcela jasné, zda ta či ona rostlina bude v našem akváriu jevit známky života, zda se jí tam bude skutečně dařit. A tak až za několik týdnů až měsíců teprve zjistíme, který z porostů tedy vlastně použijeme, a až tehdy je možné se pustit do díla. Pro podobné nadšence (to prosím v tom dobrém slova smyslu) mohu doporučit osobní zkušenost. Do akvária použiji zpočátku několik druhů rostlin a až ty, které skutečně jeví známky životaschopnosti, můžeme použít. Co to pro nás tedy znamená? Pěkně objemný pytel trpělivosti.

Po podobných zkušenostech, které mohou trvat i několik dlouhých měsíců až let, se dopracujeme k poznání a to potom můžeme dále šířit a doporučovat dalším a dalším začátečníkům v tomto překrásném oboru to, co jsme již poznali. Je ale dávno již známé, že každý si musí oním začátkem projít sám, a že v akvaristice neplatí žádná zaručená pravidla, protože pracujeme se stále se měnícím prostředím a výslednice poznání se tedy neustále mění.

A tak vezměte v úvahu, že Vaše poznání v místě, kde bydlíte, je neopakovatelné a předávat lze pouze základy těchto dovedností. Na tomto místě je nutné upozornit na to, že akvária takto prezentovaná je téměř nemožné v podobném stavu udržet donekonečna, protože se neustále vyvíjejí a mění a pokud jsem na začátku tohoto článku přirovnávat vybudované akvárium k výtvoru malíře či sochaře, teď musím napsat, že po nějakém čase se toto přirovnání velmi rozchází, protože socha je téměř neměnná po staletí i tisíciletí, akvárium se v krátké době promění k nepoznání a tak je nutná neustálá údržba a pozornost.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Září 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...