Filtry

1.06.2014 | Žádné komentáře

Hezké pozdravení přeji, krásný den a přání k svátku všem, kdo se cítí být ještě mezi těmi, kteří si říkají děti. Jen bych rád uvedl na pravou míru mé přání, protože si nejsem tak zcela jist, komu se ještě říká dítě a komu už ne. Tedy všichni, kdo se cítíte být alespoň malým dílem v té krásné „kategorii“, si moje přání bez obav uložte do svého srdíčka bez toho, co si o vás myslí okolí. A abych pouze planě neoslovoval, patřím mezi ty, kteří až do soudného dne budou svou velkou částí patřit mezi „velké děti“a to velmi rád.

Dnes bych se rád zastavil u problematiky, která je v akvaristice důležitá a to u filtrů. Je to kategorie technického vybavení, která patří do základu vybavení téměř každého akvária a je pro něj velmi důležitá. Pokud jsem v minulosti několikrát pojmenoval filtr jakýmsi srdcem akvária, mělo to jistě svůj význam. Mnoho biologických systémů by se bez jeho činnosti zhroutilo a nebylo schopno vůbec existovat. A ještě hned v úvodu musím napsat vzkaz pro oponenty, že lze sice provozovat akvárium bez filtru, ale to pouze ve velmi specializovaném režimu. U některých druhů ryb by se akvárium bez filtru k jejich chovu vůbec nedalo použít. Záleží též na objemu nádrže. A mimochodem, provozovat s úspěchem akvárium bez filtrace vyžaduje poměrně značné znalosti a praxi.

Z mého pohledu jsou pro akvaristiku nejvhodnější ty nejjednodušší filtrační systémy, které se skládají z pouze několika částí, nejlépe ze dvou. Z pohledu výrobců zřejmě hraje velkou roli estetika a ucelenost výrobku a to z důvodu jeho prodejnosti. Jsou to ale začasto velmi nepraktické výrobky, které z nějakých důvodů tak jako tak za krátkou dobu skončí v koši a jsou nahrazené praktičtějšími filtry. To ale v době, kdy jejich majitel, tedy začínající akvarista, získá nějakou tu praxi a „prokoukne“. Již zkušený praktik by si takový výrobek totiž nikdy nekoupil. Jsou to často poměrně rozměrné „krabice“, v kterých to nejdůležitější, filtrační hmota, hraje nepatrnou roli, což je špatně.

Filtry používané v akvaristice by se jednoduše daly rozdělit na filtry vnitřní a filtry vnější. Dále bychom je mohli roztřídit na filtry poháněné vzduchem, nebo čerpadly. V poslední době se hojně začala používat čerpadla a ta vzduchovací zařízení pomalu nahrazují. Je to pochopitelně z důvodů ekonomických, protože jejich cena je dnes již velmi přijatelná. Co je lepší? Je to snad nejčastější otázka začínajících akvaristů, ale jednoznačně se odpovědět nedá, vždy je ale dobré vysvětlení – proč? Jen bych rád upozornil na to, že v menších akváriích musíme dát dobrý pozor na výkon čerpadel, který běžně přesahuje potřebu akvária a vytváří tak nepřijatelné prostředí. Bohužel se tyto systémy objevují v kompletních sadách na pultech obchodů.

V akvaristické praxi se za léta osvědčily nejvíce ty systémy, s kterými je při manipulaci nejméně práce. Velmi zkušení akvaristé si budují systémy, které se již při jejich čištění ani nevyndávají z akvária. Těch systémů funguje několik a jsou velmi důmyslně vymyšlené. A jejich podstata? Jednoduchost!!!
Ale abych byl konkrétní, sám již mnoho let používám ty nejobyčejnější vzduchové filtry a tam, kde je třeba přefiltrovat velké množství vody, použiju tzv. čerpací hlavy. Jejich cena je oproti dřívějšku téměř směšná a tak si je může dovolit téměř každý. Uvedu příklad z minulosti, kdy jsme si o podobných systémech nechávali pouze zdát. Bylo to v době, kdy se ještě platilo za rohlíky třicet haléřů a v odborných obchodech byly k mání tak leda náznaky filtrů poháněných vzduchovacím kompresorkem. Mimochodem, ten první, jestli si někdo vzpomíná, byl pojmenován WAD – 1.

Tehdy si nějakou zázračnou cestou nechal přivézt jeden kolega ze západu filtrační čerpací hlavu značky Turbelle. Střídalo se nás u něj habaděj a všichni jsme si přáli, abychom se k podobným výrobkům mohli také dostat. Závist to v tom pravém slova smyslu asi nebyla, zkrátka podobné systémy byly s rozvíjející se akvaristikou a novými druhy biologických systémů potřebné a nutné. Snad nejvíce po ní toužili chovatelé velkých a zvláště pak afrických cichlid. A pro představu, tehdy byl průměrný měsíční plat kolem dvou tisíc korun a ono čerpadlo stálo právě tolik. Dnes stojí podobná zařízení od dvou set korun výše…

Čerpadla vyráběná pro akvaristiku, jsou velmi jednoduchá, spolehlivá a hlavně snadno pochopitelná zařízení, která se používají v kombinaci s filtrační hmotou a to v mnoha provedeních a kombinacích. Snad nejjednodušší jsou čerpací hlavy, které se snadno nainstalují do akvária, na jejich vstup se navlékne filtrační hmota a je hotovo. Podobné systémy mám osobně v oblibě už z toho důvodu, že při jejich poměrně časté údržbě nic nerozebírám a pracně potom neskládám zpět. Zkrátka, filtrační hmotu vysunu do připravené nádoby, propláchnu a vracím zpět do akvária bez toho, abych filtrační hlavu vypínal. To je velmi jednoduchá manipulace a při větším počtu akvárií ušetří spoustu času. A hlavně, téměř neruším a nijak negativně neovlivňuji život v akváriu.

Čerpadla používaná v akvaristice jsou též součástí tzv. jezů. Jsou to zvenčí závěsné komorové filtry v menší či větší podobě. Při jejich údržbě nezasahujeme vůbec do vnitřního prostoru akvária a vše obsloužíme zvenčí. Nerušíme tak vůbec biologickou část akvária.

Podobné je to s tzv. filtry vnějšími. Dnes jsou to již velmi sofistikovaná zařízení s mnoha stupni filtrační mocnosti. Tyto filtry jsou v některých modifikacích vybaveny topením a například i UV lampou. Jen si myslím, že u většiny z nich výrobce počítá s ideálním stavem akvária a tak jsou též tyto filtry vyráběné pro určité systémy a je dobré se jejich výběru věnovat s pečlivostí. V různě velkých filtračních nádobách těchto filtrů se nachází několik komor, ve kterých jsou umístěné nejrůznější filtrační materiály. Najdeme tam bioakvacit nejrůznější hrubosti, aktivní uhlí, keramické bio válečky a třeba i rašelinu upravenou pro tyto účely. Někteří výrobci přidávají vláknité hmoty nejrůznějších, přírodních i umělých, materiálů.

Pro filtraci vody v akváriu je nutné vzít v úvahu nejen typ pohonu filtru, ale i typ filtrační hmoty, kterých je také mnoho druhů. Výslednicí pak je kombinace těchto dvou důležitých částí filtru. Filtr se skládá ze dvou podstatných částí. Je tedy nutné vzít v úvahu, že filtr je vlastně zařízení, u kterého je nutné posoudit části obě, tedy jak výkon a typ pohonné jednotky, tak typ filtrační hmoty. Ať ale použijeme jakýkoliv typ filtru, vždy je dobrá rozvaha, pro jaký účel filtr vlastně potřebujeme použít. Je to velmi podceňované a v každém případě je dobré se poradit s pokročilým akvaristou, nebo v obchodu, kde mají s tímto zkušenosti.

Filtrů existuje mnoho druhů i velikostí a nerad bych zapomněl na filtry půdní, nebo vzduchové, o kterých se zmíním příště.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...