Vzkazy 8/2014

11.05.2014 | Žádné komentáře

Honza se pokouší o odchov některých druhů teter a nejde mu to. Některé živorodky již má „za sebou“ a tak zkusil i tetry. Neví, zda jsou samičky skutečně zaplněné jikrami, nebo pouze „při těle z potravy“, kdy oddělit pár ke tření, jak ho odlovit, když to není mezi rostlinkami téměř možné, a jak udržet čistou vodu ve vytírací nádrži, když se za krátký čas zakalí. Těch problémů má Honza více a otázek mi poslal nepočítaně, ale je z nich poznat odhodlání a to je důležité. Věřte, že jsme si tím prošli všichni a pouze pílí a trpělivostí tyto nezdary člověk překoná. Je nutné se neustále poučovat z nezdarů a další kroky již přijdou samy. Na konci dopisu propadá Honza zoufalosti z toho, že tolik složitá příprava vody pro vytírání se doslova v několika minutách zvrtne a je třeba začínat znovu od začátku…

Honzo VYDRŽTE!!! To, že se Vám momentálně nedaří, to nic neznamená. Akvaristika a některé její dovednosti jsou během na dlouhou trať. Jen pozor na chované ryby, aby Vaše pokusy nekončily jejich poškozením! A mám-li se zmínit o vytírání ryb, budete potřebovat ještě mnoho podobných zklamání, než přijdete sám na to, že v akvaristice je mnoho věcí za odměnu. Čím více druhů ryb budete mít vytřených, tím snadněji budete přidávat další a další, až se dostanete k těm skutečně problematickým druhům ryb a ty Vám připomenou, že je třeba začít opět znovu a třeba odjinud. Tak je to stále dokola.

V tomto oboru platí snad víc než v jiných, že úspěch přijde skutečně až tehdy, dojdete-li k poznání. Tedy až na náhodné dílčí úspěchy. A ještě jednu důležitou věc musím připomenout. Stačí potom se přestěhovat a mnoho poznatků se změní, protože změníte velmi důležité věci v chovu. Například jiné hodnoty vody, umístění akvárií…

Jinými slovy, nic si nekoupíte, i když budete mít sebevíc prostředků! Je nutné pracovat, dívat se, učit se a pěstovat v sobě cit pro věc. A jak jsem již mnohokrát napsal, tento cit je pro práci akvaristy velmi důležitý a je závislý, tak jako i v jiných oborech, na nadání. Několikrát jsem již popisoval příklady, kdy se ryby v běžně zařízeném pokojovém akváriu třely a jejich majitelé o tom vůbec nevěděli, nebo si mysleli, že je to jakási nemoc. Ano, i zde je potřeba jistá míra vrozeného talentu, který máme, jak známo, někteří více a jiní méně nadělen. Probudit tuto schopnost, znamená tedy u každého z nás více či méně času a to právě podle dávky nadělených vloh pro věc.

Akvaristickou dovednost je nutné neustále „pilovat“ a doplňovat, než přijde chvíle, kdy se Vám rozsvítí. Toto staré pořekadlo tady platí v pravém slova smyslu. Sám totiž v určitou chvíli poznáte, že jste u konce jisté etapy, a že už víte. Tyto chvíle bývají krásné až opojné a jsou za odměnu, ale pozor na uchlácholení, vždy se tím naplní pouze ona jedna etapa a s ní se objeví další a další. Nikdy nebude konec. To je právě na tomto oboru tak nádherné.

S pokročilejším poznáním se na Vás pohrnou další a další otázky, až Vás akvaristické poznávání přivede do oblasti zcela jiných otázek a to k otázkám z oblasti filozofie. V určitém stadiu poznání si totiž začnete říkat, že život lidský je příliš krátký na to, abyste se dočkal všech odpovědí na všechny otázky. A tak Vám i ostatním začínajícím přeji velkou dávku odvahy a trpělivosti, budete ji potřebovat. A rozhodně se je na co těšit. V akvaristice není sice nic zadarmo, ale odměny za poznání jsou skvělé!!!

Dále bych rád upozornil na to, že téměř veškeré základní pokyny k této problematice jsou již uvedené jak v Článcích, tak i v poradně Ing. Slávka Filipa. Je ale pravda, že našich rad, zkušeností, odpovědí i doporučení je již tolik, že má málokdo tu trpělivost se k nim v tom ohromném množství informací „prohrabat“. Honzo, posílám tedy osobní dopis, kde uvedu podstatné věci, shrnutá vodítka a předám Vám některé zkušenosti, ale znovu upozorňuji na to, že všechny návody, a zvláště pak ty zaručené, si musíte tak jako tak ověřit a prožít ve Vašem prostředí a vyzkoušet osobně. A ještě jednu zkušenost: pozor zvláště na ony zaručené rady z internetu…, bývají velmi ošidné. Jinak, bez váhání klidně znovu napište, jsme tady pro Vás.

Něco o bojovnici pro paní Věru

Betta splendens, po našem tedy bojovnice pestrá, pochází z východních krajin Země a to z Asie. Je to ryba labyrintní a to znamená, že je od přírody vybavena přídavným orgánem, který jí umožňuje přijímat i atmosférický kyslík. Jednoduše řečeno, při nedostatku kyslíku ve vodě si umí „loknout“ vzduchu na hladině. Betty jsou velmi proměnlivé ve stavbě těla a hlavně pak ploutví. Chovatelé vyšlechtili skutečně mnoho variet. Dříve se dělily bojovnice na barevně odlišné, tedy na modré, zelené, červené… Dnes je na trhu již tolik všemožných tvarů i barev jejich těl, že se staly specializovanou akvaristickou oblastí.

Betty staví při dosažení pohlavní dospělosti pěnové hnízdo a vzhledem k jejich velikosti poměrně velké. Pro představu by se dalo přirovnat velikostí k průměrné lidské dlani. Jako stavební materiál pro pěnové hnízdo používají samečci bublinky vzduchu obalené sekretem z ústní sliznice. Tyto „sliny“ dokážou udržet po nějakou dobu bublinky kompaktní a tak se pěnové hnízdo nerozpadne a dobře drží pohromadě. Na první pohled vypadá jako světlá pěna plovoucí na hladině.D
Z praxe: v týdnu přiběhla do obchodu paní a s vyděšeným výrazem mi sdělovala, že u jejich „beťáka“ se v akváriu na hladině dělá jakási plíseň a co že s „tím“ má dělat…?

Typické pro tyto rybky je, že se dva samečci v jedné menší nádrži nesnesou a tak dlouho spolu bojují o teritorium, až jeden druhého doslova utopí. Je možné chovat dva samečky pohromadě v jedné nádrži, ale akvárium by mělo být větší, s nižším sloupcem vody a bohatě zarostlé plovoucími rostlinami. Samečci si pak utvoří svoje teritorium a to si pečlivě střeží. Je známa jejich džentlmenská povaha v tom smyslu, že jeden sameček ctí území druhého. To je ale závislé na odpovídajícím prostředí, jaké jim vytvoříme. Vzhledem k ostatním rybám v akváriu jsou Betty téměř nevšímavé, ale pozor na dlouhoploutvé formy např. pavích oček. Ty by mohl udatný sameček Betty považovat za konkurenci a mohl by být agresivní.

Nejvhodnější potravou je přírodní živá, ať je to plankton či nitěnky, nebo larvy hmyzu. Budete-li podobnou potravou krmit, potěr Bett bude početný a silný. Jinak je možné podávat potravu umělou v podobě plovoucích granulí. Velmi dobré je, když má chovatel na zahradě sud s vodou a v letních měsících může alespoň sem tam odlovit larvičky černých komárů. To Bettám velmi prospívá.

Betty je možné chovat na rozdíl od většiny akvarijních ryb v poměrně malých akváriích, i když to vzhledem k nepatrné setrvačnosti těchto prostředí nedoporučuji. Čím menší akvárium, tím musí mít chovatel větší zkušenosti. Pozor na teplotu vody. Bude-li akvárium umístěno v bytě, kde se teplota přes den neudržuje nad alespoň 22°C, Betty nebudou ve své kůži a při nižších teplotách brzy dojde k úhynu. Počítejte s tím, že v malých akváriích bez potřebné techniky dochází k rychlé změně teploty vody a to je pro tyto ryby velmi špatně.

Betty žijí přibližně dva a půl roku a tak pozor při nákupu, kdy je možné zakoupit již starší jedince a tak se můžeme dočkat pouze několika měsíců jejich života. Betty jsou profesionálně chovány v největším množství v Asii, kde jsou na velkých plochách umístěné vedle sebe skleněné lahvičky, tzv. placatice o obsahu pouze dva dcl. a je jich mnoho tisíc. Takto odchované Betty se posílají do celého světa a putují od jednoho velkoobchodu k druhému, až se dostanou na pult obchodů, kde si je zákazníci kupují v miniaturních plastových kelímcích.

O Bettách je možné psát snad do nekonečna, jejich etologie je velmi zajímavá a pestrá, ale budete-li potřebovat nějaké zkušenosti například s rozmnožováním, napište konkrétní dotaz. Odpovím buďto osobním mailem, nebo zde v Článcích.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...