Začátky a konce

20.10.2013 | Žádné komentáře

„Akvárium je umělé prostředí vytvořené člověkem za účelem jeho snahy vytvořit podle svého vkusu a představy přírodní svět, který je závislý pouze na něm.“

Není Vám tato téměř definice povědomá? Jistě, již jsem ji napsal v podobných obměnách mnohokrát a plně si za touto větou stojím. A dnes bych rád opakoval již poněkolikáté to, co vzkazuji všem, kteří si hodlají splnit jakýsi sen o biotopním akváriu. Není možné splnit veškeré předpoklady k tomu, abychom vytvořili tzv. biotopní akvárium! A přece dostávám stále nové a nové dotazy na toto téma. Odpovídám začasto jednotlivě, ale dnes se opět k tomuto tématu vrátím v článku a promiňte, že se budu v některých jeho částech opakovat.

Prvně bych rád uvedl na pravou míru ono pověstné a téměř básnické přirovnání jednou dávnou definicí, tak trochu nešťastně použitou autorem knihy o akvaristice, že: „Akvárium je výsek živé přírody.“ Začínající chovatel si pod tímto představí kde co, ale ve skutečnosti je to vlastně omyl. A právě ten „výsek živé přírody“ si mnozí představují jako zcela reálný projekt, ke kterému se lze uchýlit. Tato představa je ale nereálná a přesto jí věnují mnozí spoustu času a úsilí.

Ve svých představách je možné si biotopní akvárium zobrazit jako výsek skutečného vodního světa z jakékoliv lokality na této Zemi. A už hlubší zamyšlení nad touto skutečností nás přivede nazpět do reálu a ani nemusíme dlouho uvažovat a zjistíme, že všechna doporučení a zaručené návody nevedou k vytouženému cíli, ale ke konečnému zklamání, že naše představy nelze realizovat.

Jde o to, že i kdybyste si obstarali veškeré potřebné a konkrétní složky, mám na mysli složení dna ze zamýšlené lokality, vodu, živočichy rostliny a tak dále, nikdy nenapodobíte změny ve stavu vodního toku ani výšku hladiny, podnebí, změny teploty vody a tak bych mohl pokračovat. To jsou ale pouze fyzické vlastnosti věci. Musím též poukázat na další a rozhodně ne méně důležité věci a to biologické vlastnosti té které lokality. Toto prostě není možné vybudovat ani v dokonale vybavených laboratořích.

Podobná zařízení existují a říká se jim fytotrony. Existují malé, laboratorní fytotrony, ale i obří skleníky, do kterých se vejde případně celá přírodní lokalita i s tekoucím potokem. Tyto velmi sofistikované stavby i jejich chod hlídají počítače. Ale i taková velice nákladně vybudovaná zařízení přírodu NAPODOBUJÍ pouze v určitých aspektech! Existuje jediný způsob, jak spatřit vysněnou lokalitu či biotop a tím je cesta přímo k ní.

Tedy pro všechny opakuji, konkrétní biotop v domácích podmínkách lze pouze velmi chatrně napodobit, nelze ale vybudovat přesně odpovídající kopii. Už jsem psal o tom, že nejrůznější, více či méně zdařilá podobenství biotopů, lze s řádným popisem vystavit buďto na dočasných výstavách, nebo pro výukové účely ve školách, ale i tam je třeba na výše uvedené skutečnosti upozornit. Tímto rozhodně nechci odradit všechny, kteří se snaží pochopit a zjistit vše o biotopech chovaných živočichů či pěstovaných rostlin. Právě naopak, čím více budeme vědět o všem, co v našich akváriích chováme, tím bez pochyb posunujeme chovatelství dopředu k ještě většímu poznání.

Lidová tvořivost a akvárium, aneb: ze života prodavače

Situace: Maminka s holčičkou si v obchodu kupují akvárium menších rozměrů.

Úryvek z rozhovoru, zákaznice (drží za ruku malou holčičku): „Víte, my si tam dáme mušličky od moře, přivezly jsme si je z dovolené a holka má už od dovolené schovaného potápěče…“.

Prodavač: „No, já nevím, ale ty mušličky rozhodně do akvária nedávejte, protože tam nepatří…“, prodavač se nadechl k dalšímu vysvětlování, ale…

Zákaznice: „Jé, a my se na to tolik těšily, viď! Víte, ona je má schované už od léta v krabici a…“, její pohled sklouzl k milovanému dítěti.

Prodavač: „No to je hezké, ale do auta na benzín nemůžete přece lít naftu a tohle je podobné, do sladkovodního akvária přece nelze použít vápenaté ulity, to nebude fungovat a ještě zmaříte život téměř všemu, co v akváriu budete chovat.

Holčička (vyděšený pohled na maminku)

Maminka (poučena): „Ahá, no jsme nevěděly, viď Terko…“, chlácholí dítě a pokračuje: „Tak to ještě budeme muset změnit naše představy, ale toho potápěče můžeme ne?“, tázavý pohled na prodavače.

Prodavač: „No asi jo, ale odkud ho máte? Z akvaristického obchodu?“

Zákaznice: „To ne, ale je takovej hezkej, z umělé hmoty… a má červenou helmu…, viď“, podívá se znova na holčičku.

Prodavač: „No to je právě ono, je důležité, aby se v té vodě nerozpouštěl!“, volil prodavač nesmlouvavé přirovnání.

Zákaznice: „Nerozpouštěl? No to asi ne, vždyť je z umělé hmoty, holka ho měla u moře a tam byl ve vodě pořád, viď… a nic se s ním nestalo.“…

Omlouvám se, ale to je zcela reálná část rozhovoru z akvaristického obchodu. Je nutné si uvědomit, že akvária zakládají lidé, kteří o této činnosti nevědí nic než to, že akvárium je nádoba na vodu, kam se „dávají“ rybičky. Těší se na krásné barvy a rozmanitou zábavu při tvorbě a jejich představy jsou často velmi scestné. Je proto zcela jasným úkolem všech prodávajících v tomto oboru podat vyčerpávající, leč zcela jasné instrukce pro začátek všem, kteří se o založení akvária pokoušejí.

Přirozená tvořivost zavede mnohdy tvůrce akvária k nesmyslným nápadům a pramálo uvažuje nad tím, že svoji činností ovlivňuje zásadně hodnoty vody, tedy přirozeného prostředí všech tvorů v akváriu žijících. Rybám je asi jedno, zda proplouvají mezi poklady z umělé hmoty či všelijakými fantastickými dekoracemi z čehokoliv. Nic proti gustu, ale všechny tyto nápady nesmí ovlivnit odpovídající vlastnosti vody, ve které žijí v akváriu živí tvorové.

Akvárium není smetiště, kam si můžeme dát, co se mám zlíbí, nebo zamane. I akvárium, a měl bych napsat spíše, právě akvárium, má svá důležitá pravidla, která jsou poměrně snadno pochopitelná, ale dosti přísná a je nutné je při jeho zařizování dodržet. Nebudeme-li se řídit pokynu zkušenějších, ať již z knih či v reálu, naše první pokusy s vybudováním vodního světa skončí téměř jistě katastrofou. Ovšem ta katastrofa se bude ponejvíce týkat živočichů, které do akvária vypustíme, nikoliv nás. Tedy, až na těch pár korun, které do vybudování akvária investujeme. A to je zřejmě i důvod, proč k podobným situacím stále dochází.

Tato situace je ale o to horší, že první pokus bývá zároveň i ten poslední a prázdné akvárium poslouží nakonec jako obydlí pro křečka, což je další omyl, ale to sem již nepatří. Tímto způsobem, i když zpočátku s dobrým úmyslem, odradíme mnoho dalších mladých adeptů od velmi zajímavého způsobu využití volného času a v budoucnu třeba i od směru studií. Není se čemu divit, že školáci používají k zábavě ponejvíce prst k zapnutí počítače v jakékoliv formě. Akvárium v počítači nezahubíte…, a když, restart je přece tak snadný…

Promiňte mi to přirovnání, ale platí snad pro každou situaci v životě, že: Jak se rozdají karty, tak probíhá i hra, ale pozor, začasto se hraje i s kartami „cinknutými“, tedy falešnými!

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...