Skaláry a vysoká nádrž

30.06.2013 | Žádné komentáře

O významu jednoho rybího druhu pro akvaristiku, a to skalárů amazonských, není třeba se zvláště rozepisovat. Skaláry zná i člověk, který nemá s akvaristikou nic společného a jejich typický profil dává mnoha odborným i neodborným firmám námět k použití pro svá loga. Zkrátka, skaláry amazonské jsou na jednom z prvních míst světové akvaristiky. Jiná otázka je, zda to přináší také tolik kladů samotným skalárům…

Dnes bych se ale rád zmínil o jedné nepravdě, spíše ne zcela přesném tvrzení, že skaláry potřebují vysoké akvárium. Bez debat mohu napsat, že jim vysoké akvárium rozhodně nevadí, ale to zároveň mnoha jiným druhům chovaných ryb. Budu-li porovnávat skaláru například s Bettou, které stačí sloupec vody několik málo centimetrů, tak jistě nepochodím. Skaláry však již výškou svého těla naznačují, že extrémně nízká akvária nebudou pro ně zrovna to pravé. Na druhou stranu tvrzení, že skaláry bez extrémně vysokého akvária živoří a nejsou schopné reprodukce, je mylné.

S touto nepravdou jsem se setkával i v dávné minulosti. Bylo to v době, kdy jsem s akvaristikou začínal a o chovu skalár jsem neměl ponětí. Jasně, říkal jsem si tehdy, vysoké tělo, vysoký sloupec vody a připadalo mi to zcela logické. Kolegové se předháněli v tom, kdo postaví vyšší akvárium pro skaláry, protože v těch nízkých se skaláry nejenže přece chovat nedají, ale jakákoliv reprodukce je již předem zapovězena. Byla to doba rámových akvárií a lepená akvária byla ještě v plenách. A tak jsem zažil mnohá překvapení, kdy jsem na návštěvě u svých zkušenějších kolegů vídal neskutečné tvary akvárií, ve kterých se vznášela krásná těla majestátních skalárů. Konec konců, s těmito akvárii měli v té době moji kolegové spoustu provozních problémů a byl jsem při tom, když je řešili na schůzích.

Ta akvária byla tak výjimečná, že si na jejich tvar v interiérech bytů kolegů pamatuji dodnes. Ono se to ne zrovna dobře představuje, ale snad nejvíce pitoreskně na mne působilo akvárium kolegy, který měl doma pomálu prostoru a přece se rozhodl pro chov skalár. „Podívej“, povídal, „nepotřebuju přece délku, ale výšku a tam je místa dost!“ A toto bral jako velkou výhodu. Vybudoval v místě mezi skříní a komodou akvárium, které bylo vysoké jistě k metru, ale jeho délka nebyla podle mého odhadu více než šedesát centimetrů. Připadalo mi, že postavil docela slušné akvárium na bok. On se řídil zkrátka návodem, že čím vyšší, tím lepší a zároveň tím větší možnost rozmnožení. Tehdy to na mne udělalo velký dojem, jen dodnes nevím, zda obdivuhodný v tom pravém slova smyslu.

Dnes již vím, že to není pravda, a že chov a odchov skalár není závislý na výšce akvária, (je však pravda, že musíme přihlédnout k jejich vysokému tvaru těla), ale že se skaláry dají docela dobře chovat i v akváriích běžných rozměrů. Jen bych rád upozornil na objem nádrže. A to ve smyslu: padesátilitrové akvárium a v něm několik druhů ryb, včetně skalár. To je špatně! Skaláry mají všeobecně rády volný prostor a je též nutné vzít v úvahu jejich způsob života. Jsou to dravci, a pokud potřebují, například když se chystají ke tření, dokážou velmi spolehlivě zlikvidovat ostatní druhy ryb v malém akváriu. V tu dobu se projeví jejich agresivita v plné síle. Pozor, jistě nevystačíte s tvrzením, že mají malou tlamku na to, aby ublížily třeba větším živorodkám. Oni je nekousnou, oni je doslova ubijí!

Ještě bych rád upozornil na to, že i když někoho napadne si doma vybudovat „hluboké jezero“, nemělo by přesáhnout výšku 65 centimetrů a i to je již maximum toho, co bych považoval za vhodné. Nejenže do takového akvária je při údržbě velmi špatný přístup, zkrátka nedosáhnete na dno, ale poměrně hluboká voda nepropouští dostatek světla na dno akvária, kde se většinou sází rostliny a ty jsou následně v tmavém prostředí a všichni víme, co to pro ně znamená. Navíc, je pravidlem, že se po čase začne dno potahovat hnědými rozsivkami a ty nejsou žádoucí. Tyto nedostatky se většinou projeví po nedlouhém čase a to zrovna v tu dobu, kdy už už si myslíme, že všechna doporučení byla chybná a že i vysoká nádrž funguje.

Tím nechci rozhodně říci, že atypická výška nádrže není možná! Pouze upozorňuji na problematiku s její údržbou. Zkušený chovatel, například afrických cichlid, si s dnešní technikou a znalostmi etologie ryb dokáže poradit i s vyšší výškou akvária. Jde ale již o speciální pojetí a je nutné vzít v úvahu mnoho konkrétních okolností. Pohyb vody je v takto netypické nádrži důležitý už z toho důvodu, aby se vyrovnala teplota vody u dna s její hladinou. To ale za použití techniky není žádný problém.

Kdybych začínal od začátku (otázka z pošty)

Tato věta je pro mne velmi inspirující, ale také jsem při pomyšlení na její smysl tak trochu zoufalý. Nepláču tím nad rozlitým mlékem a nad stárnoucím tělem… Jen bych tím rád upozornil na to, že čas snad nikomu neutíká tak pod rukama, jako právě chovateli všemožných pišišvorů. U akvarijních ryb to platí stokrát, protože variabilita všech možných druhů ryb je na tak rozsáhlé úrovni, že není možné všechny za jeden život dopodrobna poznat, zvláště pak na úrovni chovu a reprodukce.

Ať vzpomenu na chovatele závojnatek či specialisty „beťáky“, chovatele afrických cichlid a ti se dále dělí na určitá jezera, jihoamerických cichlid, dále dělené na malé, velké…, teter, živorodek, z nich vzpomeňte třeba na neskutečně krásný a obsáhlý svět pavích oček, halančíků, ryb labyrintních, sumců z kategorie Loricaridae, Corydoras… a mohl bych jistě jmenovat dále (opomenutí prominou), vždy si jenom povzdechnu a hned se snažím zapudit „hříšnou“ myšlenku, která se mi dere do mozkové kůry vždy, když například na burze, nebo u známého akvaristy spatřím nějaký ten zajímavý plovoucí objekt…, no však všici dobře víte, o čem píšu. Dnes jsem se již přiblížil k dvoustému rozmnoženému druhu a stále si myslím, že ještě musím dále, že vím děsně málo. Ale záhy si uvědomuji, jak málo času nám zbývá a jak zběsile pádí.

Nejen čas, ale i prostorové a fyzické možnosti neustále omezují touhu po dalším a dalším poznání nového druhu. Snad si mohu dnes již přiznat, že jsem mohl více práce a času věnovat závojnatkám, ale záhy vzpomenu na ostatní druhy ryb a jsem tam, kde jsem byl. O závojnatkách bych asi mohl psát od rána do večera a i tak bych ani z části nevyčerpal potenciál jejich chovu. Je to neskutečně zajímavá ryba a za ta tisíciletí jejich chovu se zřejmě nějakým způsobem vyrovnala s člověčí péčí více, než její výchozí druh, karas zlatý východní. Jejich socializace je na velmi vysoké úrovni a každý, kdo se jimi zabývá delší dobu a nejen z hlediska odchovu a získání co možná nejpočetnějšího potomstva, mi dá za pravdu. To ale asi mohou říci všichni, kdo se specializují na určitý rybí druh.

Pro akvaristiku a chov ryb všeobecně platí, že systematická a odborná práce, která je cílevědomá a trvanlivá, bez diskuse přispívá k posunutí chovu akvarijních ryb dopředu.

Je to tedy asi otázka pro každého, kdo má za sebou tisíce a tisíce hodin u akvárií a čím dál více zjišťuje, jak málo mu zbývá času k tomu, aby dokončil to, co rozdělal. V mém případě jde konkrétně o některé variety závojnatek. Teď jsem si ale vzpomněl na paví očka, skaláry a ještě jeden druh mě velmi zajímá a tím jsou platy ve varietě „koral“. Jo a Betty…a ještě Nannostmy a zrovna ty nové druhy a ještě sumci. Já Vám řeknu, není nad to, když se vytřou Brochisi! Akvárium je doslova poseto jikrami. Jo a ještě něco, Ancistrusi! To je paráda! Jejich jikry jsou mezi jikrami od ostatních druhů ryb doslova zlatými perlami. A co potom skvělí Panaque!? Musím také vzpomenout na jezero Tanganjiku a skvělé druhy překrásných cichlid. A teď mě napadlo, a co takhle malé ramirezi, zrovinka teď mají houf mimin, jo a … Prosím omluvte mě, už musím jít nakrmit…

Ohodnoťe, prosím, článek

4.7/5 (30)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...