Vzkazy 9/2013

28.04.2013 | Žádné komentáře

Nejprve musím poděkovat všem, kdo mi poslali blahopřání k svátku. Děkuji tedy a ještě si dovolím touto cestou odpovědět všem našim příznivcům, že Články i odpovědi na Vaše dopisy jsou a budou stále aktivní, a i když se odpověď někdy zpozdí, odpovíme vždy na všechny! Jen z pochopitelných důvodů upřednostňuji ty naléhavé, tedy ty, v kterých jde například o zdraví ryb v akváriu či o náhlé a většinou neplánované výtěry ryb a to ponejvíce ve smyslu, „co s tím?“.

Hned zpočátku bych rád odpověděl na jeden dotaz paní Ilony, z kterého jsem byl zpočátku tak trochu rozpačitý, leč po chvíli uvážení mě napadlo, že to nemusí být až tak bezvýznamný problém. Jde totiž o zcela běžnou akvaristickou praktiku. Pravda ale je, že když někdo hned zpočátku neporadí, můžeme zbytečně pohřbít několik výtěrů, než na „to“ přijdeme sami. Tedy jen v krátkosti. Nejmenší potěr se nepřelovuje jakoukoliv technikou, ale přelévá. Při přelovování tak malých tvorečků by vzniklo mnoho škody na jejich životě. Já osobně si odsaju z elementky téměř všechnu vodu, je-li potěr ještě skutečně nepatrný, odsávám za pomoci molitanu nasazeném na odkalovací hadici, někdy můžete použít i vzduchovací kamínek, to abyste neodsáli potěr, a potom zkrátka všechnu tu drobotinu přeliju s nepatrným zbytkem vody do jiné nádrže.

Tak se slévá i několik elementek s potěrem do tzv. rozplavávací nádrže, rybáři by řekli na „žlab“. A kdy je vhodné potěr přelovit, tedy umístit do větší, rozplavávací nádrže? Na to není pravidlo a každý akvarista tak činí podle potřeb a také podle instinktu, ale měl-li bych předat něco ze svých zkušeností, můžu napsat, že se jedná vždy o ten který druh. Všeobecně ale dodržuji tu zásadu, že nejprve, tedy ještě než potěr přeliji, ho v elementkách několikrát zakrmím. Za tuto krátkou dobu zbavím elementku s potěrem zbytků plísně, jiker a ostatních nečistot. Znám ale praktiky kolegů i takové, kdy hned po rozplavání potěr slévají.

K tomuto již nelze nic dále poradit jen snad to, abyste si dali pozor, do jaké vody plůdek z elementek přeléváte. Jde o to, aby měla ne-li stejné, tak alespoň přibližně stejné hodnoty. Mám tím na mysli teplotu a chemické složení vody. Vždy při této „operaci“ dochází u potěru k šoku a záleží jen na nás, jak velký šok těm našim miminům připravíme. Přelovení nejmenšího potěru není tedy zrovna ten nejpřesnější výraz, spíše by se dalo říci, že potěr přeléváme.

Síla skla a zpevňující lišty

O lepení akvárií je v Článcích již napsáno poměrně dost informací a tak dnes pouze stručně k věci. Na tyto dotazy odpovídám poměrně často a tak si myslím, že by mohla odpověď zajímat více našich čtenářů. Tloušťka skla vzhledem k velikosti akvária se určuje podle všech možných ukazatelů a dokonce existují i tabulky. Celý tento problém není ale až tak bezvýznamný, jak se na první pohled zdá, aneb, budu-li akvárium usazovat na rovnou plochu s měkkou podložkou, je možné zvolit běžnou tloušťku skla.
Mám však zkušenost s ukládáním akvárií pouze „na patky“. Znamená to, že akvárium je umístěno pouze na okraji dna na bocích či na jeho přední a zadní části. V takovém případě volím pro dno akvária větší tloušťku skla, než na jeho boky. V případě takto usazených akvárií, která jsou větších rozměrů, je nutné použít k zesílení slepů dna podélné lišty. Vždy ale počítejte s tím, že tlak roste s výškou vodního sloupce.

Lišty na horních okrajích akvária volíme, pokud se nejedná o speciální záměr, zásadně podélné. Tedy, nikoliv přes akvárium, ale podle horních okrajů skel. Použijeme-li příčnou lištu, tedy lištu mezi předním a zadním sklem akvária, bude nám vadit při odlovování ryb a při manipulaci v akváriu vůbec. Pomocné lišty se lepí běžně podél předního a zadního skla přibližně jeden centimetr pod jeho vrchol. Pozor ale, nikdy nepoužívejte lišty dlouhé až k bočním sklům. V rozích ponechávám alespoň dva centimetry mezeru. Tyto podélné lišty slouží jednak pro zpevnění konstrukce celého akvária a další důležitý účel je, že brání průhybu skla.

Na zpevňovací lišty se velmi pohodně usazují i krycí skla. Ale nedoporučuji krycí skla položit přímo na lišty, ale podložit je třeba tenkými gumovými špunty. Tedy, nechat mezi skly byť nepatrnou mezeru. Dělá se to z toho důvodu, že se mezi skly během krátkého času vytvoří velmi aktivní bakteriální zóna, která není rozhodně žádaná i vzhledem k typickému zápachu.

A nakonec ještě jedno upozornění. Budu-li se v tomto článku zabývat všemi variantami lepení akvárií, nebudu dělat dlouhou dobu nic jiného. Budete-li tedy potřebovat jakoukoliv radu z této oblasti akvaristiky, napište prosím konkrétní dotaz s konkrétními údaji. Vše je možné vyřešit a nebojte se toho. Jen pozor na neuvážené kroky, v akváriích bývá přece jen více vody, než zrovna potřebujeme doma na podlaze…
Chemické přípravky v akvaristice

Dnes posílám pouze upozornění pro některé naše čtenáře, kteří rádi používají pro svá akvária „chemii“.
Psal jsem o tom již mnohokrát a upozorňuji na to opět. Nepoužívejte nikdy léčiva či jiné chemické přípravky, pokud si nebudete jisti, proč je vlastně do akvária lijete!!! Právě tyto praktiky zaviní mnoho trápení a nakonec i zmaru. Nesprávné a zbytečné aplikace chemických přípravků téměř vždy naruší biologii i chemii akvarijní vody a to v konečné podobě může zavinit oslabení imunity živočichů a tím vlastně ještě více zhoršíte jejich stav. Pozor též na zbytečné používání kuchyňské soli. Ta, krom jiného, náhle zvyšuje vodivost vody a to je pro mnohé ryby z velmi měkkých vod nebezpečné. Mimochodem, tato praktika je v poslední době začasto praktikovaná a zcela bezdůvodně. Kuchyňská sůl není rozhodně všelék!

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...