Vzkazy 6/2013

9.03.2013 | Žádné komentáře

Dnes se budu věnovat některým restům z pošty, ale nutné jsem již vyřídil osobní korespondencí, další vyřídím v dohledné době. Je též potřebné vysvětlit, že naše stránky se staly skutečně hojně navštěvovanými a to zdaleka nejen pasivně. Četné dotazy od Vás nás nejen těší, ale i zavazují. Věřte, že odpovídáme na každý dotaz a mnohdy velmi trpělivě. To zvláště tehdy, jde-li o začínající akvaristy a odpovědi vyžadují skutečně obšírné a detailní informace. Jsme všici na jedné lodi a tak si musíme, tedy alespoň bychom si měli, pomáhat.

Stručně: Pan Pavel sleduje své akvárium skutečně odpovědně a hlavně rád, což je ten nejlepší případ. V nedávné době si zakoupil v obchodě pět skalár a prakticky dodnes se v akváriu nedělo nic zvláštního. Skaláry si vedly v novém domově skvěle a dokonce se neprojevila v akváriu žádná infekce. Je pravda, že to, že pan Pavel neměl nové skaláry v karanténě, jsem velmi zkritizoval, protože taková „loterie“ je velmi nebezpečná a ohrožuje všechny živočichy v akváriu. Naštěstí vše ale dopadlo dobře.
V akváriu, které má objem 250 l, má některé druhy menších jihoamerických cichlid, přísavné sumce Ancistruse, pancéřníky z rodu Corydoras a malé hejno živorodek z rodu Xiphophorus. Všeobecně vzato, taková poměrně běžná pokojová nádrž. Do poslední doby šlo vše jako po drátku, až jednoho dne hned po ránu…

Pan Pavel vstal a nestačil se divit, ryby v akváriu byly „naskládány“ do jednoho kouta a dvě skaláry do nich řezaly hlava nehlava. Několik ryb má již sice nepatrné, ale přece jen oděrky na povrchu těla a jsou spolu s ostatními doslova natěsnány v rohu a nesmí se hnout, jinak jsou ihned napadeny. Nejhorší na tom je, že Pavel našel na podlaze již zaschlou cichlidu Aeguidens maronii, která musela asi hrůzou vyskočit nepatrnou škvírkou mezi skly.

Z jeho dopisu bylo patrné zoufalství a tak jsme si záhy zatelefonovali. Vše je poměrně snadno vyřešeno, ale slíbil jsem si, že o tomto problému musím napsat do Článků, protože se to může stát každému, kdo nemá za sebou potřebné zkušenosti. Zkušenější prominou, protože zajisté již vědí o co jde a mnozí si domyslí, ale přece…

Pokud si zakoupíte v odborné prodejně hejno ryb či jedince, v drtivé většině případů se nedovíte, odkud jsou. Jejich původ je Vám tedy neznámý a tím přicházíte i o velmi důležité informace o dosavadním chovu. Mnozí si pomyslí, že je ryba jako ryba a původ už není až tak důležitý, ale pravý opak je pravdou. Vezmu-li v úvahu například neznalost stáří ryb, což je pro další chov velmi důležitý údaj, můžete tím pohřbít i naděje na jejich reprodukci. I mnohé jiné údaje jsou důležité, ale v tomto případě jde právě o stáří ryb, tedy již výše zmiňovaných skalár a jejich umístění v dosavadním chovu.

Budu-li mít ve třistalitrovém akváriu deset mladých jedinců, například měsíčních skalár, do roka z nich odchovám krásné obry, připravené na další zdravý a plodný život. Dejme tomu, že se skaláry budou třít v jednom roce života, i když tomu tak skutečně není, ale dejme tomu, tak po roce a při zachování všech důležitých ukazatelů, začnu odchovávat velké množství potěru.

Vraťme se ale opět na začátek… Do té samé nádrže vpustím ty samé skaláry ve stejném věku, ale vpustím jich tam dvě stě. Po roce, ať budete dělat vše potřebné, odchováte hypoteticky sice dvě stě zdravých skalárů též schopných reprodukce, ale budou podstatně menší. Jejich fyziologie bude ale stejná, jako u oněch deseti, chovaných ve stejných podmínkách po tu samou dobu. Tedy, po jednom roce se začnou páry oddělovat a vytírat. V tom prvním případě to snadno poznáte podle…, a teď jsme se dostali na začátek příběhu pana Pavla.

Ačkoliv jste přesvědčeni o tom, že skaláry jsou dravé a robustní ryby poměrně velkého vzrůstu, nemusí tomu tak být vždy. Vždy si ale obhajují své trdliště a vždy poměrně energicky, to je od případu k případu. Najdou se ale skutečně agresivní jedinci či dokonce celé páry, které si svoje třecí teritorium hájí opravdu agresivně. Známe to všichni, kdo jsme skaláry chovali. Ostatně, je to dobře známý projev u většiny ryb z čeledi Cichlidae.

A nakonec bych rád celý „případ“ pana Pavla shrnul. Podle zralé úvahy jsem, po vzoru Sherlocka Holmese, vydedukoval toto. Skaláry zakoupené panem Pavlem byly zřejmě z tuzemského chovu od dobrého akvaristy. To proto, že byly v dobré zdravotní kondici a jak sám Pavel psal, hned od začátku se v jeho nádrži bez problému zabydlely. Tyto skaláry byly odchovány v poměrně velkém množství v jedné nádrži, protože již v krátké době po zakoupení se stala ona příhoda s obhajobou teritoria, která je spojena právě s tím, že ostatní ryby jsou nahnány do určitého místa v akváriu a tak musí zůstat, jinak jsou velmi znatelně třecím párem upozorněny na to, že teď je akvárium z důvodu tření právě jejich.

To, že skaláry nebyly v dostatečné a očekávané velikosti, ukazuje právě na to, že rostly ve velkém hejnu v neodpovídající velikosti nádrže. Ale mimochodem, ony skaláry se po čase dostanou na tu samou velikost a do té samé kondice, jako kdybyste odchovali pouze oněch deset, zkrátka je po této stránce doženou. Je mylný názor, že ryby velkého vzrůstu stejného druhu, mají i větší počet potomstva. Je tedy možné, že se i ryby malého vzrůstu budou třít v době, kdy to nebudete očekávat. A k tomu právě dobře poslouží zkušenost, anebo rada kamaráda akvaristy. U skalár je třecí aktivita velmi viditelná z již výše popsaných důvodů a dokonce se dá samotné tření odhadnout na několik hodin dopředu.

Konkrétně u skalár je možné již den před třením spatřit vysunuté urogenitální papily, to jsou tzv. kladélka v řitní oblasti ryby. Samci mají tento orgán zakončený do špičky, samičky mají tvar kladélka souběžný, tedy jakousi krátkou trubičku. Souběžně s tím lze pozorovat intenzivní čištění třecího místa a přípravu na akt samotný. Během této přípravy se oba rodiče velmi starají o to, aby se do blízkosti třecího místa nedostaly jiné ryby. To se právě stalo problémem u pana Pavla a spíše než starost o zdraví z hlediska infekce, by měl pan Pavel mít starost o zdraví ostatních ryb z hlediska ubití třecím párem, což se v případě malého akvária bohužel stává. Sám jsem kdysi pozoroval, jak se mladá a velmi nešťastná samička snažila zahnat Ampulárii, velkou téměř jako ona sama. S ostatními rybami si v akváriu poradila s partnerem velmi dobře, ale co ten obrněný tank? Šnek si lezl v klidu kolem a pranic ho nezajímalo, že do něj skalárka žďuchá rypáčkem. Nakonec si ale skvělý mladý pár pomohl navzájem a společnými silami obrovitou Ampulárii doslova odtlačili.

V našich akváriích se děje mnohé zajímavé, je jen třeba posbírat ony zkušenosti a využít jich k vylepšení dalšího chovu a hlavně k vylepšení života všech našich chovanců. A k tomu můžeme též přispět i zde na našich stránkách.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...