Dnes trochu akvaristického „opáčka“

20.05.2012 | Žádné komentáře

Na začátek bych se rád svěřil s humornou příhodou ze života. Dnes ráno jsem v rozhlase zaslechl tato slova: „Je dobré si získané informace ověřit a při práci s internetem být opatrný. Ne vždy se zakládají na pravdě a mohou spíše uškodit. Doporučovala bych sáhnout po odborné literatuře nebo se poradit u skutečných odborníků…“. Tak trochu ve mně hrklo, ta slova se mi zdála velmi povědomá…, ale následující slova mě rozesmála. Šlo o poradnu pro nastávající matky! No, nejen u rybiček máme podobné starosti. Kolikrát jsem se již v článcích o tomto zmiňoval v souvislosti s akvaristikou…

Již jsem se v minulosti zmiňoval o neblahé změně hodnot vody v neudržovaných akváriích. Nemusím být ani tak zkušený akvarista či specialista na vztahy pod vodní hladinou, abych si uvědomil, že voda umístěná v jakékoli nádrži se časem mění, zvláště pak její chemické hodnoty. S těmito se mění i hodnoty fyzické a s tím vším pochopitelně i biologie. Jinak je tomu ale, když se o vodu staráme a udržujeme její stabilitu, což je v našem případě, tedy v souvislosti s chovem, velmi potřebné a dokonce nevyhnutelné. S tou údržbou je to někdy skutečně namáhavé a zvláště tam, kde pracujeme s vodou měkkou a to v závislosti na její „zatížení“.

Do nového akvária, předpokládám, že tedy po všech stránkách neznečištěného, napouštíme běžně vodu z vodovodu. Je ale pravda, že jako první vkládáme do akvária dekorační prvky, jako jsou nejrůznější štěrky, kameny, kořeny a mnohé jiné předměty. Už tento první krok je důležitý pro další vývoj akvária a nejrůznější druhy materiálů by neměly, až na výjimky, ovlivňovat kvalitu a hlavně stabilitu vody. Pouze pro představu uvedu, že stačí jeden nevhodný oblázek velikosti menší než krabička od zápalek a v akváriu můžeme čekat nejen změny chemické, ale například šedavé zákaly vody, s nimiž si nebudeme vědět rady, protože nás ani nenapadne, že jsme do akvária s ostatní dekorací vložili například některý z dobře rozpustných vápenců.

Z vlastní zkušenosti vím, že mnoho začínajících akvaristů toto nebere téměř v úvahu a spíše se řídí tvarem a vybarvením dekorace, což je zásadní a mnohdy nešťastná chyba! Zkrátka, nestačí, že se nám oblázek přinesený z vycházky líbí, je nutné ho také rozpoznat a tím zjistit, zda je pro naše účely, tedy do akvária, vůbec vhodný. To samé platí o kořenech a jiných předmětech.

Je tedy nutné vzít v úvahu, že voda je velmi dobré rozpouštědlo. A teď pozor, jedna frázovitá, leč potřebná definice. Rozpouštědlo je označení pro látku se schopností rozpouštět látky, přičemž vznikají roztoky, tedy jinak, rovnoměrně v sobě rozptylovat částice jiných látek, přičemž vznikají homogenní směsi. To je tedy v našem případě voda. A ještě něco důležitého, čím je voda měkčí, tím je „hladovější“. Tím myslím, že čím je voda měkčí, tím je lepším rozpouštědlem. V přeneseném slova smyslu je tedy možné napsat, že měkká voda do sebe absorbuje daleko více a rychleji ostatních látek než voda o poznání tvrdší a tím se ale též její hodnoty logicky více a rychleji mění. Tedy podle výše uvedeného pravidla, stane se z ní poměrně dost odlišný roztok než ten, který jsme vzali jako výchozí pro naše akvárium. Vodu měkkou označujeme v akvaristice jako vodu nestabilní.

Prakticky

Vezmeme tedy v úvahu, že použijeme pro zařízení našeho akvária měkkou vodu, která nám teče z vodovodu. Voda ve vodovodních řádech je v různých oblastech našeho státu různá a její hodnoty se začasto velmi liší a tak by každý akvarista měl rozhodně znát alespoň základní hodnoty vody, které z vodovodu používá pro své akvárium. Je dobré si měřit občas alespoň pH, celkovou a uhličitanovou tvrdost, to platí zvláště tam, kde provádíme odchovy a hodně důležitý je ještě obsah dusíkatých látek, v tomto případě stačí měřit dusičnany, tedy NO 3. To platí též o vodě již starší, tedy o vodě nejen vstupní, ale již delší dobu v akváriu použitou. Změny hodnot pH, tvrdosti a dusíkatých látek nám mnohé napovídají a hlavně nás varují před nastávajícími problémy.

Použijeme-li tedy vodu měkkou, velmi vhodnou pro mnoho druhů ryb, musíme počítat s jejími vlastnostmi. Jako rozpouštědlo je tedy přímo vzorová a dáme-li jí možnost, rozpouští! Použijeme-li měkkou vodu v kombinaci s rozpustnými materiály, které upotřebíme třeba v nevědomosti jako dekoraci, ihned se začne její vlastnost měnit a její vhodnost pro ty které druhy ryb, byť jako výchozí byla vhodná, se záhy změní na nevyhovující prostředí a začátek maléru je na světě! A jak již z mnoha článků víme, neblahý dopad špatného životního prostředí na živočichy může nezkušené oko začínajícího zjistit, až když už je pozdě na jakákoliv nápravná opatření.

Vodu a její hodnoty v akváriu ovlivňujeme nejen nevhodnou dekorací, ale též podáváním krmiva, osvětlením, množstvím živočichů a jejich výkaly, rostlinami, teplotou a též použitou technikou a její činností. Průběžné měření hodnot vody není tedy pouze výsadou a nutností všech, kdo se zabývají odchovem ryb, ale mělo by být samozřejmostí pro každého, kdo se akvaristikou zabývá byť třeba pouze v amatérském provozu.
Je dobré si zpočátku zařízení nového akvária pravidelně, tak po dobu dvou až tří měsíců, měřit vodu a při stoupající tendenci dusíkatých látek v ní, nebo prudkých výkyvů pH, upravit režim akvária tak, aby k tomuto nedocházelo, nebo docházelo pouze v únosných hodnotách. Dobrým a jednoduchým systémem je pravidelná údržba, tedy údržba filtrační hmoty, odkalování a výměna části vody, kterou musíme provádět tím častěji, máme-li k dispozici vodu měkkou. S tím souvisí i odstraňování zbytečné organické hmoty z akvária, jako jsou například odehnívající listy rostlin.

Prostředí, ve kterém naše ryby, ale i ostatní vodní živočichové žijí, je velmi rozdílné od prostředí například v teráriích tím, že prakticky celé akvárium tvoří jeden organismus, jeden biotop, který je ale závislý pouze na naší starostlivosti. Bezprostřední styk a závislost všeho živého na vodě a její kvalitě je striktní. Je tedy nutné kontrolovat a pravidelně udržovat a úzkostlivě hlídat její hodnoty a naučit se je kladně ovlivňovat. Fungující akvárium je zkrátka závislé jenom na nás a na našich vědomostech.

Buďme tedy odpovědní a hlavně srozuměni s tím, že na nás samotných závisí osudy těch, které si přineseme ať už odkudkoliv do akvária. Neberme na lehkou váhu tu skutečnost, která je začasto slyšet i z úst některých akvaristů: „Vždyť je to jenom ryba“!!!

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...