Vzkazy 2012/4

12.02.2012 | Žádné komentáře

Nevím, kdy jsem o „tom“ psal naposledy, ale psal jsem o „tom“ snad již stokrát. Karanténa je nezbytnou součástí každého akvária a do vybavení akvaristy patří bez jakýchkoliv pochyb. V dobách dávno minulých, kdy se ještě ryby do našich akvárií získávaly pouze od tuzemských chovatelů, se při značné opatrnosti a znalosti původu, tedy i chovatele, daly zakoupené ryby vpustit do zaběhlého akvária rovnou, ale zkušení chovatelé tak nikdy nečinili. V tomto případě platí, že opatrnost je nezbytnou součástí každé manipulace s novými rybami a dokonce i s ostatními druhy živočichů, rostlin či dekorace. Karanténa je zkrátka ta nejbezpečnější a dokonce i nejlevnější prevence, kterou můžeme našemu chovu poskytnout. Karanténa chrání především utrpení a životy našich chovanců, ale i naši kapsu a starosti.

To platí stokrát více v době dnešní, kdy se ryby importují do našich akvárií z celého světa a jsou téměř ve sto procentech infikované nějakou tou byť zpočátku na první pohled zanedbatelnou či neznatelnou infekcí. Mimochodem, takové jsou zrovna nejzrádnější. Bohužel je tomu tak a musím napsat, že i ve specializovaných obchodech jsou akvária s infikovanými rybami, a že maximální opatrnost je tedy na místě. Znamená to jediné a bezpodmínečně nutné opatření – a to, že k vybavení akvária je bezpodmínečně nutné přidat ještě jedno, většinou menší a tzv. pracovní. Popis, jak pracovat a nakládat s nově opatřenými rybami, než je vpustím k ostatním rybám do již zaběhlého akvária, je již několikrát uveden v článcích a tak stačí pouze vyhledat ten správný. Doporučuji článek z 28.10.2008.

Jen se v krátkosti zmíním o vlastní praxi. Klasickou karanténu již téměř neprovádím, protože patřím k těm šťastnějším akvaristům a mám v líhni dosti místa i akvárií. Pro nové druhy ryb zřizuji tedy zcela nová akvária s kompletním vybavením, pouze techniku a dekoraci přizpůsobím jak jednotlivým druhům, tak i potřebě karantény. Do základně vybaveného akvária nevysazuji ani rostliny. Veškerou počáteční starost o ryby přenechávám kvalitě vody a její teplotě. U ryb, které snášejí vysokou teplotu, jsou to téměř všechny běžně chované druhy, nastavuji v prvních třech až čtyřech dnech teploměr na téměř 35°C a vodu silně provzdušňuji, protože při takové teplotě je obsah kyslíku ve vodě minimální a došlo by zcela jistě k úhynu ryb.

Pozor, pro takovou praxi JE NUTNÉ používat přesný teploměr a spolehlivé topné tělísko. Překročíte-li tuto teplotu byť o několik málo stupňů, může dojít k úhynu. To podle druhu karanténovaných ryb. Touto metodou ryby zbavíte mnoha infekcí i jiných problémů. Pokud ryby přijímají potravu, velmi opatrně a hlavně málo přikrmovat. Zvláště pak, jde-li o potravu umělou. Vodu udržujte neustále velmi kvalitní a hlavně nikdy nepoužívejte vodu zatíženou dusíkatými látkami! Používejte vodu čerstvou, ale odstátou, dobře prokysličenou a zbavenou mechanických nečistot.

Po tomto opatření nastavím termostat na potřebnou teplotu, to podle nároků určitých druhů ryb, a pozvolna teplotu snížím. Do vody v karanténním akváriu nikdy nepřidávám chemické přípravky. Je to důležité, protože při výskytu infekce by léčiva mohla tuto potlačit a neprojevila by se v celé své síle. Mnoho druhů infekcí nemusíme tak vůbec zpozorovat a zvláště pak začínající chovatelé. Potom by mohlo dojít k tomu, že do již fungujícího akvária vpustíte ryby po karanténě nemocné s přesvědčením, že jsou zcela v pořádku. Chemické přípravky je možné přidávat do vody až tehdy, projeví-li se u karanténovaných ryb konkrétní infekce, až bude zcela jasné, co vlastně léčit! Nikdy nepřidávejte do vody s rybami „vodičky“ podle náhodného výběru. Vždy je lepší se poradit, informovat a hledat pomoc třeba na internetu v Článcích, nebo v Poradně u Dajany.

Mějte též na paměti to, že ryby ve Vašem akváriu nejsou NIKDY mimo nebezpečí. Stačí dlouhodobější pokles teploty, překrmení či jiný podnět způsobující oslabení rybího organismu, případně ztrátu přirozené imunity a zdraví ryb v akváriu se začne zhoršovat. Po prvních dvou měsících, je-li vše v pořádku, akvárium s rybami zařídím podle potřeby a vybavím ho rostlinami. Až po půl roce potom, není-li výjimečně nutné jinak, s rybami teprve nakládám podle potřeby, případně připravuji na výtěry.

Výběr ryb do nového akvária

Tato otázka není na první pohled až tak složitá, protože většinou se řídíme tím, co se nám líbí, nebo pro co vlastně akvárium zařizujeme. Je též důležité, že povědomost lidí je již od dob minulých pokročilá a všeobecně je známo, že ne všechny naše požadavky a vrtochy se se skladbou živých organismů v akváriu slučují. Je tedy nutné se poradit, případně se svěřit do rukou specialistů v obchodu či na chovatelských burzách. To, že oni specialisté mohou být z různého „těsta“ a jejich skutečná odbornost nemusí být zrovna na výši, dnes pominu.

Vždy je ale dobré posoudit konkrétní okolnosti a podle nich se orientovat. První ukazatel je vždy důležitý z důvodu nároků ryb na jejich životní prostředí. Tedy, pořizuji-li akvárium pro známé cichlidy z afrických jezer, bude zcela jasně potřeba vodu upravit do zásaditých hodnot a je vše dáno. V takovém akváriu nebudu mít rozhodně úspěch s chovem neonek. S chovem ne, ale jako krmivo by posloužily jistě znamenitě! Zrovna tak je tomu s chovem ryb z povodí Amazonky, které všeobecně vyžadují vodu kyselejší až zásaditou a měkkou. Zkrátka, je vždy dobré vědět, jaké prostředí ty které druhy ryb vyžadují, a potom se můžeme rozhodnout pro druhovou skladbu ryb v akváriu. Přidejte nároky na teplotu, pohyb vody, osvětlení, potravu, velikost nádrže, technické vybavení…

Jednoznačně se tedy řídíme etologií jednotlivých druhů živočichů a jejich nároky.
Vezmeme-li v úvahu všechny tyto ukazatele, posuzujeme dále chování jednotlivých druhů a to hlavně z důvodu biologického dopadu na chov v tom kterém akváriu. Jako příklad mohu uvést běžně pořizované stolitrové akvárium s malými druhy teter, které proplouvají celým prostorem akvária, dále druhy, které sbírají potravu na hladině a po většinu dne se tam i zdržují a například velmi potřebné sumečky, kteří neustále probírají a rozrušují dno, tím ho vlastně očišťují a zároveň prokysličují a dále spotřebovávají zbylou potravu. Dbejte na to, aby celá sestava ryb v akváriu nebyla pouze ku prospěchu vaší podívané, ale také ku prospěchu celého akvária, a aby ryby svou činností přispěly též k jeho blahodárnému vývoji.

A nakonec jednu velmi krátkou vsuvku. Otázka: Kdy je dobré s akvaristikou přestat? Odpověď: NIKDY!!!

Foto: Paví očka – Poecilia reticulata var. Galaxy „red“

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...