Denní světlo je denní světlo

30.01.2011 | Žádné komentáře

Tak se blíží konec ledna a s ním i jaro, které se sice ještě nechystá převzít vládu nad zimou, ale… To, co můžeme docela dobře již v současné době pozorovat, je prodlužování dne. Sice to není zatím nic moc, ale každá minutka je dobrá. Prodlužování délky denního osvitu je dobře patrné i na tropických rostlinách v našem akváriu. A nejen na rostlinách, touto dobou se v akváriích začínají tvořit zelené řasy z důvodu změny světelného režimu. Čím blíže je akvárium umístěné dennímu světlu, tím více a častěji se projevuje v tomto období bujení zelených řas.

Za zelené potahy v akváriích, za vláknité řasy, za „zelenou vodu“, což jsou jednobuněčné zelené řasy, za toto pochopitelně nemůže pouze zvětšování světelné intenzity, ale akvárium po zimním provozu je začasto doslova nabité organickými látkami. Děje se tak často i díky trvalému překrmování. Potom už stačí pokyn „shůry“ a je hotovo! Prodloužení a zvětšení intenzity denního osvětlení je tedy pouze impuls k tomu, aby se tam, kde jsou k tomu podmínky, začaly dít „zelené věci“, tedy, aby se začal projevovat růst všemožných druhů zelených řas.

Pro nás to tedy znamená jediné: vykonat tzv. jarní údržbu akvária. Pozor!!! Nemyslím tím destrukci všeho, co v akváriu je, včetně vyvaření štěrku, který pokrývá dno. Takové chyby se dopouští mnoho začínajících chovatelů. Za jarní údržbu akvária považuji běžné odkalení dna, propláchnutí filtrační hmoty pod vlažnou vodou, setření nánosu všemožných řas a nečistot z předního skla a odstranění starých či již odrostlých listů z vodních rostlin. Zkrátka, jak se lidově říká: „akvárium protrhat“. V tomto období je též dobré omezit dávky podávané potravy. Vždy krmím sice méně, ale zato tím nejlepším krmením, které zrovna mám. Ideální je strava živá. A to i z toho důvodu, že se zrovna v tomto období chystají v akváriu námluvy a samičky potřebují dost dobrou a vydatnou potravu. Děje se tak zvláště tam, kde do akvária, byť na několik minut zasvítí slunce.
Tato jednoduchá a nenáročná opatření postačí k tomu, aby v akváriu nenastalo „zeleno“.

Ještě bych doporučil všem, kdo mají s denním světlem a jeho zvýšenou intenzitou problémy, aby jednoduše zastínili tu stranu akvária, která je otočena k oknu. Je možné skleněnou stěnu buďto natřít tmavou barvou, nebo lépe – zastínit tmavým papírem či látkou, která je naopak v zimních měsících snadno odstranitelná. Dovolte mi jedno doporučení z praxe. U jednoho kolegy jsem kdysi viděl lehkou skládací stěnu z bambusu s východními motivy, jakýsi paraván, který majitel akvária posouval podle potřeby. Je to velmi nápadité, praktické a z estetického hlediska vhodné řešení. Jiné řešení: stolek s živými květinami, nikdy nic nepokazí…

Kdysi jsem napsal, že vnitřní vybavení akvária je doslova intimní věcí každého akvaristy. Tedy, myslím tím hlavně stránku estetickou. Je ale nadmíru důležité, aby vybavení akvária, které se týká biologického života v něm, odpovídalo potřebám chovaných živočichů a s tím souvisí i vhodné použití určitých druhů rostlin. Týká se to i výše popsaných dějů, které se v předjaří v akváriích objeví. Vrátím se tedy opět k podstatě chovatelství a základům akvaristiky a tím je odborné vybavení a zkušenosti každého chovatele.

Denní světlo a změny ročních období vůbec jsou pro akvárium v mnoha případech problém a je nutné je brát v úvahu. Na druhou stranu z vlastní zkušenosti ale vím, že pro některé druhy chovaných a pěstovaných druhů živočichů či rostlin je denní světlo téměř nenahraditelné. Vzpomeňme například sluneční svit v závislosti na tření některých druhů ryb. Zrovna tak mohu uvést, že denní světlo je velmi důležité pro pěstování některých druhů rostlin. Z mých článků si jistě vzpomenete, že se již mnohá léta zabývám pěstováním Barcayí a zrovna pro ně je denní světlo velmi důležité. Navíc všichni, kdo máme akvárium umístěné tam, kam zasvítí byť na chvíli denně slunce víme, jak v ten okamžik vynikne vybarvení ryb i rostlin. Je tedy jen na nás, jak s denním osvětlením našich akvárií naložíme a jak ho pro chov a pěstování dokážeme využít. Mimochodem, i růst řas ovlivněný intenzivním slunečním světlem se dá využít pro potěry některých druhů ryb, jakými jsou například živorodky.

Je možné se zabývat tím, že v dnešní době je na trhu poměrně rozmanitá nabídka zářivek speciálně pro akvaristiku, které výrobci doporučují jako náhražku denního či rovnou slunečního světla. Zmíním se o vlastních zkušenostech, je ale jisté, že jsem, byť za dlouhou dobu mé praxe, nevyzkoušel pochopitelně všechny. Mnozí z nás je více či méně pro tyto účely využíváme s menšími či většími úspěchy, ale zajímavé je, že například některé druhy rostlin se prostě ošálit nedají. Výše uvedené Barclaye, nebo například Aponogetony, konkrétně A.ulvaceus, jsou neomylné a použiji-li umělé osvětlení, deklarované coby náhražku osvětlení denního, urputně trvají na svém a v určitém stadiu růstu se prostě „zaseknou“ a „zlobí“ tak dlouho, než dosáhnou svého.

Nakonec bych se ještě rád zmínil o tom, že akvárium je zcela izolovaný biotop, který je ale ovlivněn právě denním světlem a veškeré děje v něm se snažíme řídit podle vlastních představ. Toto umělé prostředí vytvořené člověkem je nesmírně odlišné od přírodních lokalit už proto, že pro jeho vybavení používáme přírodniny z celého světa. Je nutné si uvědomit, že štěrk pro založení dna je přivezen z Polabí, kořen z okrajů pouště, ryby z Asie, rostliny z Jižní Ameriky… Myslíte, že je akvárium kousek živé přírody? No dobře, ale pěkně rozsáhlé a myslím, že právě z hlediska přírody jaksi dosti nekorektní. Když si ale uvědomím, že akvária zhotovujeme pro své potěšení a dokonce se s přírodou často doslova pereme s jejími projevy v nich, je nutné se o tento miniaturní biotop postarat opravdu po svém.

Možná namítnete: a co biotopní akvária? Odpovím jednoduše, biotopní akvárium není možné v běžných domácích podmínkách vytvořit. Snad napodobit, ale opět vytvoříme jakýsi hybridní falzifikát. Zkrátka, učme se nejen vztahům k přírodě, ale i vztahům v malých biologických útvarech, tedy v akváriích, které si vytváříme pro svou potěchu a jistě nechceme, abychom v nich týrali vše, co se v nich ocitne.

Foto: Přirozené dělení cibule rostliny Crinum calamistratum

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Leden 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...