Vánoce a neuvážené nákupy

28.11.2010 | Žádné komentáře

Tak tu máme první vytrvalejší pokrývku sněhu. Tady u nás v Lužických horách je prozatím toliko pocukrováno jako na babiččině vánočce, ale cítím ve vzduchu a v každé pídi země, že už to nebude dlouho trvat a po roce opráším opět hrablo. No co, Amazonka to rozhodně nebude, ale na jaře sníh roztaje, voda v sudu se jarním slunkem prohřeje a ve vodě se objeví mnoho lahůdek pro naše „čudly“. Co takhle komáří larvičku, dali byste si? Už se těším…

V tuto dobu mám ale jiné těšení a tím jsou blížící se Vánoce. Pro mne jsou to především svátky pohody strávené též v líhni u závojnatek a sumců, ale jasně, že strávím nemálo času nad úvahami, co pro všechny blízké obstarat, čím je potěšit, abych se v dobrém připomněl a možná tím i vyslal vzkaz, že bohudík nejsme v tomto obrovitém světě až tak sami. V souvislosti s těmito úvahami mám ale každý rok více a více starostí o dárky, které jsou…, no abych to nazval tím pravým jménem, které vlastně nejsou „na místě“. Píši o tom každý rok a tedy ani letos si nedám pokoj.

Je to ve své podstatě prosté, ale mnozí lidé to stále jakoby nechtějí chápat. Chov každého zvířete klade na jeho majitele nároky nejen z oblasti ekonomické, ale hlavně z oblasti vědomostní a chcete-li i duševní. To poslední slovo předcházející věty je velice důležité a kdo zcela náhodou neví, co jím myslím, rád se o to podělím. Jde mi hlavně o srdíčko…tedy o srdíčko chovatele. Nemyslím tím zrovna kardiacký stav onoho člověka, který se chystá chovat zvíře. Myslím tím ono pověstné srdíčko, o kterém se mluví vždy, když chceme vystihnout povahu někoho, kdo má k něčemu kladný, tedy až srdečný vztah, tedy vlastně nadání, chcete-li – talent.

Darovat někomu hmyz, žížalu či exotického pavoučka s plnohodnotnou výbavou je, pokud se nejedná zrovna o hororový dárek v tom pravém slova smyslu, omluvitelný a hlavně asi nikomu neškodící čin. Pozor ale, sáhnu-li výš na žebříček chovatelských záměrů, musím zvážit každý moment onoho dobře míněného a hlavně milého vánočního překvapení. Zvažuji-li „co“, musím se také pochopitelně ptát „komu“? Několikrát jsem se v různých článcích zmiňoval, že neuznávám pojem nenáročná zvířata. Obstaráme-li si jakéhokoliv živočicha a umístíme-li ho v alternativních podmínkách, to jsou ty, které nejsou pro chovaného živočicha přirozené, musíme mu poskytnout veškeré potřeby, aby v nouzi nestrádal, natož abychom ho jakkoli týrali.

V odborném slangu se jedná o slovní spojení Animal welfare. V překladu jde o pohodový stav zvířat, umístěných v alternativních podmínkách. Myslím, že správnější a též často užívaný překlad zní „dobré životní podmínky zvířat“. Protože, a to mi promiňte, myslím, že stálý pohodový stav není možné zajistit. Když tak půjdu v myšlenkách s úsměvem do větší hloubky, myslím, že bych asi nebyl sám, kdo by se ze stálé pohody brzy pomátl.

V tomto článku ale pominu zákonná opatření, jde mi hlavně o podstatu věci, tedy o nákup dárků v následujícím období. Dále se zmíním o akváriu a základních náležitostech takového daru, ale rád bych ještě jednou apeloval na všechny, kdo hodlají cokoliv živého, pozor, nemyslím tím zrovna božíhodovou husu, darovat svým blízkým. Zvažte každý takový dárek, a když už, tak bez jakýchkoliv rizik! Jde o Vaši radost a radost podarovaného, ale ono zvíře slavnostní okamžik ani netuší. V případě převáženého zvířete jde v první řadě o stres a pochopitelně i o strach. V tu chvíli, kdy lidé prožívají euforii a radost nad otevřenou krabicí s čímkoliv živým, ono živé se bojí! Neví nic, co ho v příštích chvílích očekává a hlavně se v dané situaci vůbec neorientuje. Berte tedy v úvahu i tento moment předávání dárku. Jsou tu ale další chovatelské náležitosti, jako je socializační náročnost toho kterého zvířete, náročnost potravní a v neposlední řadě též nároky na chovný prostor. Nechám už ale mentorování, i když si myslím, že je opravdu na místě a vrátím se k akváriu.

Když se již rozhodneme pro darování akvária, neudělejme hned v počátcích tohoto kroku chybu a zvolte správný postup. Neboť i zařizování akvária má svá pravidla. Vzkažte Ježíškovi, že pod stromeček může nadělit akvárium, potřebnou literaturu, veškerou techniku i dekoraci včetně štěrku pro zakládání dna, ale v žádném případě ne ryby!!! Nemáte-li jasno s umístěním akvária a nevíte-li přesně, že budete mít hned druhý den čas na jeho kompletaci, neobstarávejte hned ani rostliny. Ty vydrží v sáčku několik málo dní a poté je již na jejich vysazování pozdě.

V podstatě jde o to, abychom nejprve připravili pro život v akváriu ty správné podmínky a až tehdy můžeme uvažovat o umístění jakýchkoliv tvorů. Chápu, že hotový a ucelený dárek má tu správnou hodnotu a účinek na obdarovaného, ale v případě zvířat je jejich darování bez řádné přípravy velká chyba a má velmi brzy nevratné a žalostné dopady.
Měl-li bych uvést opravdu správný a jediný postup, doporučím Ježíškovi, aby věnoval jako dárek nejprve knihu s tím, že se obdarovaný poučí a až poté si vybere akvárium podle svých představ. Zdá se Vám to zdlouhavé a téměř nemožné? Ano, v případě mechanické hračky či elektronického vybavení možná, ale i tam je nutné se nejprve obeznámit s podrobnostmi a se správným zacházením. Stokrát to platí u živých zvířat, protože rozhodujete o životě tvorů, kteří se nemohou nijak bránit a jsou odkázáni právě jen a jen na naše vědomosti. To platí pochopitelně i o ostatních zvířatech.

Založit akvárium na tom správném místě, vybavit ho dekorací, napustit vodou a zapojit techniku můžeme opravdu ještě týž večer, co akvárium věnujeme. Pozor ale, pro ryby opravdu až nejdříve po týdnu a to ještě musíme dát velký pozor, abychom hned zpočátku neosídlili nádrž velkým počtem ryb. Již fungující a právě založené akvárium prozatím bez živých tvorů osidlujeme velmi obezřetně. Nesmíme zapomenout, že tolik potřebný biologický život se v něm teprve probouzí a nesmíme tedy celý, ještě „syrový“, prostor hned zpočátku zatížit. Jedná se hlavně o dusíkaté látky, které se tvoří rozkladen organické hmoty, tedy hned s umístěním ryb v akváriu a hlavně také s podáváním potravy.

To jsou ale již konkrétní kroky, a pokud se budete opravdu chtít zabývat založením akvária a jeho dalším provozem, vyhledejte si v Článcích potřebné informace. Je jich tam opravdu dost a nenajdete-li přesto všechny potřebné údaje, napište.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2010
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...