Vzkazy 2010/18

21.11.2010 | Žádné komentáře

Po dlouhé době opět Artemia salina (žábronožka solná)

Přeji Vám hezký zbytek neděle a celý příští týden. Pro všechny, kdo se poslední dobou zajímali o tohoto korýška, tedy o Artemii, uvádím některé údaje tak, jak jste se ptali. Jinak, další údaje o tomto tématu najdete na našich stránkách ve vyhledavači jak v Článcích, tak i v Poradně pod stejným názvem, tedy „Artemia“.

Kolik si myslíte, že je vajíček Artemií v jednom gramu? Můžete napočítat 240 000, ale také 260 000. Záleží na tom, jaký výrobce, tedy vlastně zpracovatel, Artemii prodává. Ti opravdu špičkoví uvádějí tento údaj na obalu. Akvarista se potom může podle velikosti vajíček zařídit a potřebuje-li k odkrmení potěru opravdu ty nejmenší nauplie, vybere pochopitelně ty, kterých je do jednoho gramu nejvíce. To je stará pravda a mnozí se jí řídí. Zkušenost Vás ale může poučit a po nějakém čase stráveném v líhni u svých čudel a u mikroskopu najednou zjistíte, že je sice stále dokola opakovaná pravda pravdou, ale ne tak zcela úplnou.

Zkoušel jsem odkrmit již mnoho druhů ryb a jejich potěru Artemií a asi nenapíši nic tak světoborného, když uvedu, že Artemii polyká většina rybího potěru bez problému, s chutí a co hlavně, velmi dobře po ní roste. Většina rybího potěru není ale všechen! Jsou druhy ryb, u kterých si musíte dát sakra pozor při odkrmení plůdku a hlavně na to, čím ho odkrmit. Zajímavý přitom je ten fakt, že nemusí jít vždy o přímou úměru velikosti plůdku vzhledem k velikosti potravy. Mnohé druhy akvarijních ryb jsou opravdu malé a zdolají Artemii bez problémů. Jiné jsou ale o poznání větší a mají s ní problém. Tak v čem je tedy ten pes zakopán?

Velikost a hlavně pak tvar Artemie jsem pozoroval delší dobu a zdaleka ne pouze počet vajíček na jeden gram. Velmi důležitý je totiž také tvar vylíhnutých nauplií. Delší dobu mi nešlo na rozum, že některé druhy akvarijních ryb mají s velikostí Artemie problém, tedy, pochopitelně jejich vylíhnutý plůdek. Právě vylíhnuté nauplie Artemie jsem zkoušel u problematického potěru, a i když se plůdek bez problémů zakrmil, další tření a následné odkrmení plůdku se opět z důvodu zakrmení nepovedlo.

Nemusel jsem být zrovna bystrý detektiv, abych si uvědomil to, že jsem vyměnil došlou Artemii za novou. Velikostí vajíček sice shodnou s tou předcházející, ale od jiné firmy a hlavně z jiné lokality.

Věděl jsem, že jsem na stopě, ale vysvětlení přišlo až s mikroskopem. Tehdy jsem přišel na to, že v nějakém případě dokonce i větší druh nauplií může být vhodnější, než menší. Ono totiž nejde až tak o samotnou velikost nauplie, jako o její tvar. Jednoduše řečeno, pro ten nejmenší potěr je jako potrava vždy vhodnější šiška, než balonek. Jde tedy o to, aby byl plůdek schopen nauplii uchopit a je-li tvar první potravy příliš objemný, nedokáže ho právě rozplavaný plůdek polapit, natož polknout. Po této zkušenosti jsem kdysi problém vyřešil jednou pro vždy. Mnozí akvaristé si totiž stěžovali, že ač použili pro odkrmení potěru tu nejmenší možnou velikost nauplií Artemie, potěr se nepodařilo odkrmit. Stačí si vždy první dávku z nového balení Artemie odzkoušet, prohlédnout pod mikroskopem, a hned je jasno.

Další a dosti důležitá otázka je v krmení samotném. Ona totiž Artemie, i když je pro akvaristiku téměř z nebe seslaná, přesto vyžaduje při krmení náležitou pozornost. Je pravda, že s ní zakrmujeme jako s živou potravou, ale po několika málo hodinách, záleží na chemických hodnotách prostředí, ve kterém zakrmujeme, se z nauplií stává mrtvý tvor, který podléhá velmi rychle zkáze. Těm zkušenějším nemusím asi vysvětlovat, co to v elementce s právě rozplavaným potěrem znamená. V tu chvíli jsou torza mrtvých těl nauplií zrovna tak pro plůdek nebezpečná, jako voda plná nebezpečných látek. Mrtvá těla nejenže zvyšují velmi rychle obsah dusíkatých látek ve vodě, ale dobře podporují nadměrný výskyt různých druhů mikrobiologických organismů ve vodě.
Jde hlavně o některé nebezpečné druhy nálevníků, z nichž nejeden druh je dravý. Stačí několik hodin a z křišťálově čistého prostředí se stane do běla zakalená, biologicky silně znečištěná voda. V tu dobu je bez velmi rychlého zásahu akvaristy život plůdku již zpečetěn.

Tento problém znají rozhodně všichni, kdo se kdy o reprodukci akvarijních ryb pokoušeli a odkrmovali při tom plůdek Artemií. Podávání právě vylíhlých nauplií vyžaduje zkušenost a opravdovou opatrnost. Zpočátku je velmi NUTNÉ zakrmovat malým množstvím a jednotlivé nauplie téměř odpočítávat na kusy. Je vždy lépe posléze přidat, než překrmit. To patří ostatně k nejvýznamnějším zásadám akvaristiky všeobecně.
Artemie, tito pamětníci dinosaurů, jsou zajímaví po mnoha stránkách a údaje o nich překračují v mnohém chápání. Spící embrya ve vajíčkách jsou až neskutečně odolná a jejich líhnutí je závislé na mnoha okolnostech.

Nejhorší pro vajíčka Artemií a pro jejich uchování je však vlhko, protože jejich přirozená vlhkost je od 6 do 10%. Při větší vzdušné vlhkosti vajíčka napadají různé druhy plísní a bakterií. Z toho důvodu se také vajíčka uchovávají ve vakuu. V plechovkách, ve kterých je Artemie distribuována, by mělo tedy být vakuum a poznáte to podle toho, když při otevírání plechovky uslyšíte charakteristické zasyčení od toho, jak do plechovky bez atmosféry vnikne vzduch.

Jsou-li vajíčka Artemie takto uchována a správně při balení ošetřena, jsou schopna se líhnout až za neuvěřitelných 50 let. Některé studie uvádějí, že tato doba může dokonce být mnohem delší. Pro správné líhnutí Artemie je zapotřebí určité množství soli, běžně se používá vrchovatá polévková lžíce na 1 l vody. K tomuto bych ještě rád dodal, že je dobré si nový druh Artemie vždy vyzkoušet z hlediska salinity vody. Tedy, když přeženete obsah soli, některé druhy se líhnou obtížněji. Vždy je dobré si tedy vyzkoušet určitý kompromis, při kterém jsou ještě vajíčka schopny líhnutí.

Teplota vody by měla být při líhnutí kolem 28°C, ale nauplie se vylíhne i při nižší teplotě. Trvá to však déle. A dále je nutné zajistit pohyb vody. To se jednoduše provede vzduchovací hadičkou bez kamínku umístěnou v líhnoucí nádobě.
Jako jeden z impulsů líhnutí Artemií se též používá intenzivní osvětlení. Z vlastní zkušenosti bych rád uvedl, že toto jsem nijak zvlášť nikdy neřešil a Artemie se mi vždy líhla bezvadně.
Ze zkušeností kolegů ale vím, že u některých druhů Artemií je intensivní osvětlení podmínkou ke zdárnému líhnutí. Je ale pravda, že intenzivní osvětlení je v přírodě jasný impuls k líhnutí Artemie a to z toho důvodu, že při delším působení intensivního osvětlení se začnou množit ve vodě jednobuněčné řasy, které jsou hlavní potravou právě pro nauplie Artemie.

A nakonec ještě vzkaz pro Dášu. Posílal jsem odpověď na uvedenou adresu, ale nepřišla mi Vaše reakce, i když jsem se ptal na další podrobnosti. Máte-li ještě zájem o řešení problému s chovem grindalu, napište prosím opět na moji adresu.

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2010
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...