A proto je tak krásná…

7.08.2010 | Žádné komentáře

Přeji všem hezký den a celý příští týden. To, co se u nás v Lužických horách odehrává, nepamatují ani ti nejstarší…voda, voda, voda…

V dnešním článku bych se rád vyjádřil k dopisu naší věrné čtenářky Evy. Eva je snad typický případ s indikací akvaristické infekce! Ačkoliv o infekcích často hovoříme jako o negativních stavech našeho organismu, tato infekce je pravým opakem. My všichni postiženi akvaristikou víme o čem je řeč.

Znáte tu větu: „Akvaristika je proto tak krásná, že není nikdy stejná…?“ Myslím, že tento výrok kdysi pronesl Dr. Stanislav Frank, jeden z našich nejvýznamnějších akvaristů poslední doby. Měl pravdu, a čím více se budete tímto oborem zabývat, tím více dáte významu této věty za pravdu. Již mnoho článků jsem na toto téma přečetl a napsal, ale je a bude stále aktuální, protože se týká vlastní podstaty akvaristiky. Situace: dvě stejně veliká akvária vedle sebe, stejné prostředí, voda, stejné technické a dekorační vybavení, stejná teplota a světelné podmínky, stejné rostliny, stejní živočichové…a hle, již po krátkém čase se život v každém akváriu začne ubírat jinou cestou…

Akvárium je zcela umělé prostředí vytvořené člověkem a vybavené přírodninami snad z celého tropického světa. Kdysi se mnozí z nás pokoušeli vytvořit akvárium biotopní. Ale po čase jsme přišli na to, že taková akvária jsou pouze napodobeninou určitého výseku přírody a nikdy se ani zdaleka nepřiblíží originálu. Mají tedy význam pouze pro vizuální představu prostředí, ve kterém ti kteří živočichové žijí. Již po nalití vody do akvária se začne hlásit o slovo příroda a zahájí svoji činnost. Pouze přírodní zákonitosti a jejich vzájemné působení dokážou tvořit takové prostředí, které je typické pro to které místo na Zemi, tedy i v akváriu. Problém je ale v tom, že příroda tvoří převážně v tu chvíli to, co nechceme a co se od naší představy mnohdy velmi odlišuje.

A tak se v krásně čistém prostředí nově zařízeného akvária začnou tvořit hned zpočátku biologické zákaly, různé druhy řas a sinic, svoji činnost zahájí též mnohé druhy bakterií a vše se přizpůsobuje právě tomu prostředí, které jsme stvořili. Jenže, my nechceme na sklech řasu a mazlavé potahy, nechceme kalnou vodu a naopak vyžadujeme vzorný a podle naší představy tvarovaný růst rostlin… My zkrátka teď hned nutně potřebujeme krásné akvárium se scenérií kouzelného vodního světa. Avšak…

A právě proto, abychom alespoň částečně dosáhli svého, používáme rozmanitou techniku všemožného použití, chemické prostředky, zázračné návody a předpisy ze zaručených zdrojů a já nevím co ještě. A bác ho! Ono to ne a ne fungovat a navíc, život v akváriu je po nedlouhé době na pokraji zhroucení. Existuje ale cesta! Je to jediný opravdu zaručený a fungující způsob, jak se k vytouženému cíli dopracovat. Jsou to zkušenosti a hlavně naše vědomosti. Čím více o přírodních vztazích budeme vědět, tím snadněji se přiblížíme pochopení přirozených vztahů i v akváriu. Rada je jednoduchá, s přírodou nebojujme, ale snažme se s ní spolupracovat.

A teď napíši něco, co může méně zkušeným připadat zvláštní, ale funguje to a navíc ve prospěch jak chovatele, tak akvária. Existují mnohé styly tvorby akvárií a většinou se vše řídí podle nátury, nebo podle potřeby akvaristy. Je možné zařídit dvěstělitrové akvárium klasicky, tedy za přítomnosti filtru, štěrkového dna, rostlin, dekorace a hlavně s přihlédnutím k potřebám obyvatelů akvária. To samé akvárium lze ale bez problémů provozovat i bez filtru a vzduchovacího kamene. Jen musíme vědět jak na to. Dodnes existují akvaristé, kteří se honosí tím, že provozují akvárium bez techniky. Ano, je to možné, ale jde o to, zda v době pokročilého vědění o nárocích na chov akvarijních živočichů, je zdravé kráčet cestou dávno překonanou. Tedy, až na osvětlení. Bez vhodného zdroje světla nepořídíme s akváriem nic a pokus velmi záhy skončí nezdarem.

Abych byl konkrétnější, akvárium bez pohybu vody je dosti omezující a nelze v něm chovat všechny živočichy. Mám-li psát o rybách, platí to stejně. V takovém akváriu je též omezen pohyb vody, tedy i přirozená vyrovnanost teploty v různých vrstvách jak dna, tak vody v prostoru akvária. To omezuje i výběr některých druhů rostlin. Dále, množství ryb se musí redukovat na minimum z důvodu nadměrné tvorby dusíkatých látek a celkové kondice akvária. Nejsou výjimkou též povlaky na hladině.

Pro akvárium bez použití filtrační techniky a vzduchování platí stonásobně poučení, že je to jeden organismus. Akvárium NESMÍME dělit na ryby, rostliny a vše ostatní! Akvárium je nutné pochopit jako jeden živý organismus, který funguje pouze za naší asistence. Veškerý život v něm je závislý pouze na nás. V déle zařízeném a fungujícím akváriu stačí pozměnit jednu část z celku a během krátké doby to poznáme na celém akváriu. Myslím tím například přidat k dosavadnímu hejnu několik nových ryb, odebrat rostliny, změnit osvětlení…, a vracíme se na začátek. Příroda si začne formovat prostředí v akváriu po svém právě podle nově vzniklé situace. Je to proces biologický, chemický i fyzický. Mimochodem, postačí změny teploty během různých ročních období. Teplota má vliv na mnoho dění v akváriu. Mohu zmínit chování ryb, růst rostlin, funkci bakterií tedy s tím spojený i biologický rytmus celého akvária.

K tomuto bych ještě rád dodal, že při takovém režimu akvária musíme být velmi opatrní při podávání potravy a to jak přírodní, tak umělé. Překrmení se rovná nadměrné tvorbě dusíkatých látek a není-li v akváriu dostatečný rostlinný porost, můžeme tím zavinit zkázu celého biologického systému. V mnoha článcích je možné se dočíst o biologické rovnováze v akváriu. Tento pojem považuji v akváriu bez techniky jako jeden z nejcitlivějších. Biologická rovnováha v akváriu, a to v jakémkoliv, je velmi potřebná, ale křehká a narušitelná veličina! Mimochodem, za mnohá léta mé praxe jsem si ověřil, že pohyb vodě bez jakýchkoliv pochybností svědčí. Jen musíme zvolit pro každý případ tu správnou intenzitu a způsob.

Přes toto vše lze takové akvárium s úspěchem provozovat. Svědčí rostlinám a dáme-li pozor na výše uvedené skutečnosti, jistě nám udělá mnoho radosti. Na druhou stranu se ale musím svěřit se svým názorem. Akvarista, krom své potěchy a potřeby, by hlavně měl hledět na pohodový stav zvířat. A je jedno, který styl a směr akvaristiky si vybereme. Akvárium bez techniky ale rozhodně není pro začátečníky. Pro úspěšné provozování je třeba mnoho zkušeností a hlavně vědomostí!

Myslete vždy na to, že jakýkoliv živočich v akváriu je striktně závislý na kvalitě vody a hlavně na naší péči, což spolu neoddělitelně souvisí. A ještě něco, akvarijní technika, dnes již na vysoké úrovni, rozhodně napomáhá k pohodovému stavu zvířat a zlepšuje jejich prostředí, ať biologické, tak chemické či fyzické. Neodmítejte tedy nenáročné pomocníky v podobě techniky k tomu určené, ušetříte si mnoho starostí, ale co hlavně, ušetříte mnoho životů, které bez Vaší starostlivosti nemají šanci.

Pamatujte ale, že ať budete zařizovat akvárium za jakýchkoliv podmínek, dokonalý návod či předpis neexistuje. Je prostě nutné „vychytat“ neduhy a nevítané události právě na tom místě, kde akvárium postavíte. A proto je tak krásná…!

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Srpen 2010
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...