Vzkazy (51) – Jaké rostliny?

5.10.2008 | Žádné komentáře

Jestliže jsem psal v minulém článku o rostlinách a o jejich volbě do akvária, je zcela logické, že se v posledním dotazu objevila tato slova: „Jestliže jste napsal A, napište i B.“
Rád bych tedy dnes upozornil na rostliny vhodné do nově založeného akvária. Budou to hlavně ty, které nemají, vzhledem k jejich povaze, s růstem pod vodou potíže, tedy rostliny převážně vodní a záleží už pouze na nás, zdali jim vytvoříme pro růst vhodné podmínky.

Věřte, že přesné hodnoty vody pro růst jakékoliv rostliny jsou v tomto případě nepodstatné a při zakládání akvária je důležité vybírat spíše formou selekce. Myslím tím, a to už bylo zmiňováno ve článku minulém, zkušebně zasadit několik níže zmiňovaných druhů rostlin a podle jejich projevu následně nádrž osadit. Napsal-li jsem, že hodnoty vody nejsou v tomto případě podstatné, mám tím na mysli běžné hodnoty vody vodovodní. Je pravda, že v různých oblastech republiky teče voda z vodovodu s rozdílnými hodnotami, ale myslím, že rozhodně alespoň nějakým skupinám rostlin bude vyhovovat. Pozor ovšem na vodu studniční, ta může být mnohdy extrémně tvrdá a to už může dělat některým rostlinám při růstu zásadní potíže. Doporučuji tedy vodu ze studny nejprve přeměřit a potom volit druh rostlin.

Sám mám ale s rostlinami letité zkušenosti a věřte, že jsem se vícekrát za svoji praxi nestačil divit tomu, jak si některé druhy rostlin skvěle vedou ve vodě jež je pro ně teoreticky nevhodná. Uvedu jeden příklad, který mluví za všechny. Už mnohá léta se zabývám rostlinou z čeledi leknínovitých. Její jméno je Barclaya longifolia. Tato nádherná rostlina(foto) je uváděná v odborných časopisech a knihách jako problematická a velmi citlivá na tvrdou vodu. Pravda je, že v doslova tvrdé vodě jsem ji nikdy nepěstoval, ale v běžné pražské vodovodní vodě rostla velmi dobře a nedá se říci, že by zrovna pražská voda byla vzorem vody měkké. To samé mi potvrdili i moji tehdejší kolegové z akvaristického klubu. Tedy pravda ne všem se její pěstování dařilo, ale myslím, že to nebylo zrovna vodou, protože šlo například o tentýž pražský dům, pouze o jiné patro.

Po přestěhování do severních Čech jsem obdržel od akvaristického osudu vodu velmi měkkou, teče mi přímo z vodovodu. Byl jsem velmi zvědav, jak si Barclaya povede a po několika letech nové zkušenosti musím napsat, že též velmi dobře. Hlavně výsevy jsou bohatší, ale zkušenost z Prahy mi jasně říká, že se nejedná o rostlinu striktně závislou na vodě velmi měkké. Tato rostlina je ale značně závislá na teplotě vody. Doporučuji od 24°C s tím, že maximální teplota pro její pěstování je závislá ještě na kombinaci mnoha faktorů. Jedním z nich je obsah kyslíku ve vodě. Delší dobu ale vydržela i ve vodě teplé 30°C bez jakýchkoliv problémů. Minimální teplota pro její pěstování se dá ohraničit 16°C. Krátkodobě snese i méně, ale potom se z toho dává dlouho dohromady. Šok z nízké teploty tyto rostliny snášejí velmi špatně. Co je ale ještě velmi důležité pro tuto krasavici, je roční období a intenzita denního světla. Musím napsat, že denní světlo je pro ni velmi vhodné, i když se nesnadno, z důvodu tvorby zelených řas v akváriu, reguluje.

Rody některých druhů rostlin vhodných pro zakládání akvária

Vallisneria, Hygrophila, Microsorium, Bacopa, Sagittaria, Echinodorus, Cryptocoryne, Aponogeton, Elodea, Myriophyllum, Egeria, Anubias, Alternanthera, Ceratopteris, Cabomba, Ludvigia, Nymphaea, Eleocharis, Rotala, Limnophila.
Z rostlin plovoucích mohu doporučit Limnobium, Ceratopteris a v letním období též Piscii.
Toto jsou některé rody rostlin, které můžete použít při zakládání akvária. Jistěže není žádná jistota, že zrovna tyto rostliny se ve Vašem novém akváriu ujmou a bez problémů porostou, ale je poměrně velká pravděpodobnost, že právě rostliny těchto rodů mají šanci.

Budete-li sázet rostliny do zcela nového akvária a zároveň v něm umísťovat i ryby, není nutné do vody přidávat hnojiva. Ta se používají v akváriích, kde jsou dominantní rostliny a ryby jsou pouze doplňkem. Jsou to tzv. holandská akvária. Musím ale napsat, že i malý počet ryb v akváriu zajistí rostlinám dosti živin k tomu, aby se zdravě vyvíjely. Další důležitou složkou pro jejich růst je kysličník uhličitý. Ten se v běžně zařízeném akváriu vyskytuje v dostatečném množství, ale musíme vědět, jak s ním hospodařit. Jednoduše se dá napsat, že není dobré používat příliš výkonná čerpadla ať vodní, tak vzduchová. Přílišné víření vody totiž urychluje odstraňování CO2 z vody a způsobí tak jeho deficit. V poslední době se na trhu objevily různé systémy od mnoha firem, které dotují akvárium CO2 a tím vylepšují stabilitu růstu vodních rostlin v akváriu.

Je dobré se také zmínit o fotkách ve všelijakých brožurách či návodech na pěstování rostlin. Jsou to povětšinou naaranžovaná akvária a slouží pouze k demonstraci vzorně zařízeného a osázeného akvária. Budete-li se držet takového vzoru, mějte na paměti, že se může docela dobře stát, že se Vám nebude dařit, a i když osadíte své akvárium stejnými druhy rostlin, Vaše snaha vyjde naprázdno. Už jsem se o tom mnohokráte zmiňoval, jakékoliv návody či přesné postupy jsou v akvaristice pouze doporučením a tak je také musíme vnímat.

Neroste-li v akváriu nějaká rostlina z jakýchkoliv důvodů, vyzkoušejte jinou! Je mnoho rostlin, které jsou si velmi podobné a tak je nevhodnou rostlinu téměř vždy čím nahradit.
Měl jsem akvaristického přítele v Plzni a ten pěstoval rostlinu jménem Aponogeton madagascariensis(syn.fenestralis). Mimochodem, tato rostlina je dodnes problematická a každý zkušený akvarista si již její pěstování asi vyzkoušel. Je to překrásná rostlina, která je zajímavá tím, že jí chybí mezižebrová výplň. Její čepele tak vypadají jako jemná krajka. Některým akvaristům se její pěstování nějaký čas dařilo a když předali hodnoty vody třeba svým kolegům, skončilo to fiaskem. Můj plzeňský přítel ale měl s touto rostlinou trvalý úspěch a dokonce se mu dařilo ji rozmnožit. Když se po létech svěřil, že každý týden jezdí s kanistrem pro vodu do vzdáleného lesa, tajemství bylo odhaleno. Pouze tato voda byla pro pěstování vhodná! Někteří kolegové z Plzně jásali a ejhle, i přes to, že si vodu dovezli ze stejné studánky, rostlina zašla. To je příklad toho, že v akvaristice je nejkrásnější právě to objevování a myslím, že uplyne ještě hodně vody, kdy budeme moci říci, že se nám u nějakého živočicha či rostliny opravdu podaří pěstování či chov přesně podle návodu.

Foto: Barclaya longifolia

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Říjen 2008
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...