Filtrace a filtrace (3)

8.08.2007 | Žádné komentáře

O filtrech pří­davných, tedy o filtrech všech možných typů, které se přidávají­ do akvária jako technická pomůcka pro vyčištění­ a regeneraci vody, bychom mohli psát snad donekonečna. Jsou to mnohdy technicky velmi důmyslná zaří­zení­, ale pokud se začí­nají­cí­ akvarista ještě v podstatě a funkci filtrů dostatečně neorientuje, může se pro něj nákup tohoto zaří­zení­ stát doslova sázkou do loterie.

V dobách, kdy se na pultech akvaristik objevily první­ filtry, se mnoho spekulovat nedalo a když chtěl akvarista použí­t filtr pro speciální­ účely, byl zkrátka odkázán sám na sebe a na svoji zručnost. Akvaristé tedy vymýšleli filtry neskutečně rozmanité a když si vzpomenu na své vlastní­ pokusy s výrobou filtrů a s filtrování­m vody, jistě by z toho byla samostatná kní­žka.
Tehdy se prodávaly velmi jednoduché molitanové filtry. Postupem doby, tak, jak se začí­nal uskutečňovat export akvarijní­ch ryb směrem na západ, se začaly dovážet již profesionálně vyráběné filtry od firmy Tetra. Tyto filtry byly snad první­ vlaštovkou na našem trhu.

O co vlastně při filtraci vody v akváriu jde?

Je to zase o tom, co už jsem vlastně popsal v minulém pokračování­ tohoto článku. Zajistit, aby se co možná nejví­ce prodloužila cesta vody přes filtr. Zajedno, aby se ve filtru zachytily mechanické nečistoty a za druhé, aby se cestou přes filtrační­ hmotu znečištěná voda na co možná největší­ ploše a v největší­ možné mí­ře setkala s koloniemi baktérií­. Je tedy nutné, abychom v podstatě dali čas těm našim pomocní­kům k odbourání­ nežádoucí­ch látek ve vodě. Podle tohoto by bylo tedy logické, že čí­m větší­ plochou filtrovaná voda protéká, tí­m je lépe vyčištěná a regenerovaná. A to je vlastně také omyl!
Jasně tedy, řekli jsme si, že čí­m větší­ plochou voda protéká, tí­m větší­ je její­ očištění­. Ale proč tomu tak je? K tomuto účelu nám pomůže jednoduchý pří­klad.

Vezměme si, dejme tomu pro zjednodušení­, filtrační­ hmotu ve tvaru kvádru, její­ž účinná plocha je na délku jeden metr. Necháte-li tí­mto filtrem protékat vodu, tak dejme tomu již v jeho polovině, bude mechanicky vyčištěna. Další­ polovina bude tedy zbytečná. Ale podí­vejme se ještě na to, co se stane s biologickou regenerací­ vody, která je pro život v akváriu nejdůležitější­. V tu chví­li narazí­me na mnoho další­ch otázek. Tak napří­klad: Jak rychle by měla správně voda filtrem protékat? Jakou filtrační­ hmotu vlastně pro biologické čištění­ zvolit? Jak až si můžeme dovolit vodu zatí­žit před vstupem do filtru? Tí­m myslí­m, kolik živočichů můžeme do daného akvária umí­stit. To jsou právě ty otázky, na které nám nejlépe odpoví­ naše zkušenost, ale co s tí­m, když ještě žádnou nemáme? Rada je prostá, vytvoří­me si ji. Ano, k tomu vede právě ta základní­ a mnou stále zdůrazňovaná nejpotřebnější­ vlastnost akvaristy, trpělivost.
Z něčeho se ale přece vycházet musí­. A tak si teď pokusme názorně a jednoduše vysvětlit funkci baktérií­, při protékání­ vody filtrem. Upozorňuji vyspělé vědátory a zkušené akvaristy, že další­ pokračování­ tohoto článku je opravdu pouze pro základní­ představu.

Představme si tedy mí­sto filtrační­ hmoty akvárium dlouhé jeden metr s další­mi rozměry deset na deset centimetrů. Tedy, akvárium svým rozměrem totožné s tvarem filtrační­ hmoty. Pomyslné akvárium tedy tvoří­ jakýsi žlab, kterým protéká voda. Vaši představivost ještě zatí­ží­m tí­m, že do akvária vpustí­me sto neonek. Dále si pomyslně připraví­me vločkové krmení­ a pokus může začí­t.

Znovu upozorňuji, jde pouze o názornou představu, nikoliv o skutečné akvárium. Je to pouze virtuální­ představa toho, co se děje s vodou a biologickými nečistotami ve filtru, když jí­m protéká.

Máme tedy akvárium v roli filtrační­ hmoty, neonky v roli bakterií­ a vločkové krmení­ v roli biologického znečištění­ vody.
Co se stane v pří­padě, že na začátek toku vody v akváriu začneme pomalu sypat vločkové krmení­. Neonky se soustředí­ u zdroje potravy, tedy v našem virtuální­m filtru u zdroje znečištění­, a začnou ji konzumovat. Budeme-li sypat stále stejné, přiměřené množství­, neonky stačí­ potravu(tedy znečištění­), průběžně likvidovat. A teď přijde ten důležitý okamžik: Jak až si můžeme dovolit zatí­žit neonky potravou? Do jaké mí­ry je to ještě únosné?

Vezmeme v úvahu tedy tři základní­ možnosti:

1. Budeme krmit málo. (Minimální­ znečištění­ vody.)
Neonky se soustředí­ v první­ polovině akvária, tedy pomyslného filtru, a budou stačit odebí­rat krmivo. Druhá polovina akvária je tedy zbytečná.
2. Budeme krmit středně vydatně. (Střední­ znečištění­ vody.)
V našem pří­padě jde tedy o střední­ znečištění­ vody. Neonky budou sice ještě stačit odebí­rat krmivo, ale bude ho tolik, že se rozptýlí­ na plochu celého akvária.
3. Budeme překrmovat. (Nadbytečné znečištění­ vody.)
Systém se zhroutí­, protože neonky nebudou stačit odebí­rat krmivo, to se začne v akváriu hromadit a nakonec se celý biologický systém zhroutí­, protože zahní­vají­cí­, zbylé krmivo, neonky v akváriu otráví­.

A zrovna tak je to s bakteriemi ve filtrační­ náplni filtru. V pří­padě, že budete mí­t ve stolitrovém akváriu deset neonek, dva sumečky a několik plžů, postačí­, že v akváriu zajistí­te nepatrný pohyb vody. Bude-li nádrž osázená rostlinami, vytvoří­ se po nějakém čase rovnováha a ta postačí­ k tomu, aby si akvárium žilo svým vlastní­m životem. Pozor ale! Přidáte-li do takového, a třeba delší­ dobu prosperují­cí­ho akvária další­ hejno teter, nestačí­ prostě systém, tak jak je prozatí­m nastavený, spotřebovávat nově nahromaděné výkaly ryb a zatí­žení­ krmivem a začnou se v akváriu dí­t jistě nepří­jemné věci. Zakalí­ se voda, začnou růst řasy(nadbytek živin), a mohlo by dojí­t i ke kolapsu celého biologického systému. Dobrá tedy, pomoc je jednoduchá, s novými rybami přidáme filtr. Ten je schopen vyrovnat svou činností­ deficit regenerační­ch faktorů a uvede akvárium zase do té podoby, jakou potřebujeme.

Tak to ale nejde pochopitelně donekonečna a každé akvárium má i při použití­ té nejlepší­ techniky své kapacitní­ maximum. Jedná-li se ale o akvárium pohledové, tedy domácí­ či okrasné, doporučuji ten zlatý střed. Volte tedy obsádku akvária vždy s rozumem a použijte k tomuto účelu vhodnou techniku.

Nebude-li Vám tento článek přesto vodí­tkem, nebo pokud jsem něco vynechal, ozvěte se. Volba typu filtru se dá totiž docela dobře, podle velikosti akvária a početnost jeho obsádky, určit na dálku.

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Srpen 2007
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...