Filtrace a filtrace

31.07.2007 | Žádné komentáře

Možná jsem si při psaní­ článků často neuvědomil, že některé moje zkušenosti a nápady, psané a předávané po internetu, jsou určeny pro opravdu širokou akvaristickou veřejnost, a že ti skuteční­ začáteční­ci si mohou moje náměty a rady vysvětlovat ne zcela tak, jak je při psaní­ myslí­m. Proto hned na začátku vysvětlí­m některé pojmy, které jsou v akvaristice běžně použí­vané, a které se běžně v článcí­ch opakují­.

Odkalení­ a vyčištění­ akvária

Odkalení­ neznamená vypuštění­ akvária a totální­ předělání­ a desinfekce vnitřní­ho zaří­zení­. To je omyl, který bych rád tí­mto vysvětlil. Odkalení­ a vyčištění­ akvária je prakticky běžná údržba, která se provádí­ přibližně jednou týdně a netrvá ví­ce než půl hodiny. Rozhodně se při ní­ neprovádí­ žádná destrukce současného stavu akvária. Odkalení­ je prostě stažení­ kalu ze dna nádrže hadicí­ za pomocí­ např. odkalovací­ho zvonu. To je na jednom konci rozší­řený nástavec na hadici, kterým se probí­rá zanesené dno. Odkalují­ se jak zbytky potravy, tak exkrementy ryb. Většinou se provádí­ v přední­ch partií­ch akvária, kde by měla být právě z tohoto důvodu menší­ vrstva štěrku. Kal odsáváme pochopitelně i s vodou a právě tolik, abychom mohli doplnit vodu čerstvou.

Doplňovaná voda může být rovnou z vodovodu, ale pozor! Chladnou vodu doplňujte pouze v pří­padě, doplňujete-li nejvýš 20% objemu akvária. Děláte-li větší­ údržbu a odkalujete-li např. třetinu vody, musí­te doplnit vodu temperovanou na stejně teplotu, jakou má voda v akváriu.
Po odkalení­ se ještě provádí­ pravidelné očistění­ skel akvária a to jak uvnitř tak zvenčí­. Zvenčí­ je nejjednodušší­ očistit skla ironem či jiným prostředkem na leštění­ skel. Zevnitř se čistí­ pouze ta skla, která slouží­ k pohledu. Zkrátka, dí­váte-li se na akvárium pouze zepředu, vyčistí­te pouze přední­ sklo. Na ostatní­ch sklech necháme pracovat kolonie bakterií­, které nám pomáhají­ s údržbou čistoty vody. Skla uvnitř napuštěného akvária omýváme čistou houbičkou na mytí­ nádobí­. A hlavně bez chemie!

Pravidelně při této údržbě se ještě věnujeme filtru a to hlavně jeho náplni. Tu propláchneme pod tekoucí­ vodou a vrátí­me zpět do filtru. Pozor! Při této manipulaci nepouží­vejte žádnou chemii, žádnou desinfekci. Uvnitř filtrační­ náplně jsou užitečné bakterie, které byste tí­mto zničili a trvalo by několik týdnů, než by se nové kolonie bakterií­ ve filtru vytvořily. Properete-li filtr pouze pod tekoucí­ vodou, nemusí­te se o jeho biologii obávat. Nějaké bakterie sice odplaví­te oprání­m, ale zbude jich ještě dost na to, aby se plně v krátké době regenerovaly a biologická funkce filtru se obnovila.

Pochopitelně proveďte při každé týdenní­ údržbě kontrolu ostatní­ch technických zaří­zení­. Osvětlení­ a pří­padně i topného tělí­ska.
To je tedy vše, co se pod pojmem odkalení­ a vyčistění­ akvária všeobecně myslí­. Mimochodem, byl jsem dosti udiven zjištění­m, že se všeobecně dosti často praktikuje velmi složité a nesmyslné vymývání­ a desinfekce akvária. Zkrátka, mnoho lidí­ si myslí­, že se akvárium musí­ po nějaké krátké době(mnohdy i po měsí­ci) vypustit, komplet desinfikovat a potom znovu napustit a zaří­dit. Je tomu právě naopak a pouhá neznalost mnohdy dělá akvaristiku složitější­, než obyčejně je.
Tak ještě jednou připomí­nám: Jednou v týdnu, je dobré si určit pravidelný termí­n, stačí­ provést klasickou a na čas nenáročnou údržbu a je to vše. Žádná kouzla!

Rád bych ale připomenul, že je dobré si přece jenom přečí­st sem tam nějakou tu odbornou literaturu, nebo alespoň článek. Ono jde v podstatě o to, zí­skat alespoň to minimum poznatků, které nám později pomohou právě s tou běžnou údržbou našeho akvária. Věřte, že dejme tomu tří­setlitrové akvárium nemusí­te nijak složitě udržovat. Zvolí­te-li správnou filtraci a správný biologický režim akvária, bude fungovat takřka samo. To slůvko samo je malinko nadnesené, ale v podstatě je to tak. Každý ví­, že je nutné ryby v akváriu krmit a sem tam vyměnit žárovku či zářivku, ale rozhodně nemusí­te nic pracně uvnitř akvária předělávat a už vůbec ne každou chví­li předělávat kompletně.

Zmí­nil jsem pojem „biologický režim akvária“. To je právě to, čemu byste se měli postupně naučit pročí­tání­m odborné literatury a vlastní­ praxí­. Je to právě ten akvaristický fortel, který Vám umožní­ provozovat tzv. bezúdržbové akvárium. Před slůvko bezúdržbové bych měl asi ještě připsat to slůvko téměř.
Jde právě o ten cit pro vyváženost počtu a druhu živočichů vzhledem k množství­ vody, kvalitní­, vhodné a funkční­ filtraci, osvětlení­, množství­ rostlin, teplotě, krmení­ a celkovému pojetí­ Vašeho akvária.

Vhodný filtr

To je v akvaristice snad nejví­ce diskutovaný problém. Ještě než se pustí­m do vyjmenovávání­ různých typů filtrů, rozdělí­m tuto problematiku na dvě části. Ta první­ je pohon filtru a ta druhá jeho filtrační­ náplň.
Kdysi to bylo velmi jednoduché. Použí­val se pouze pohon vzduchový a zpočátku, jako médium, vata, nebo obyčejný pí­sek. To rozhodně dobré nebylo a pro mnoho účelů se takový filtr vlastně ani nehodil. Ale tak jak se oteví­rala naše republika světu a svět jí­, přišly na náš trh neskutečně rozmanité druhy filtrů od všech možných výrobců. Ti se předhánějí­ ve svých nabí­dkách a doslova zahrnují­ trh novými typy výrobků. V mnoha pří­padech se jedná o velmi důmyslná zaří­zení­ a je opravdu z čeho vybí­rat.

Tento stav je bez diskuse lepší­ než v minulosti, jen je prostě pro začí­nají­cí­ho akvaristu daleko složitější­ a nepřehlednější­. Je tedy dobré, než uděláte nákup, si něco ří­ci o filtrech a jejich funkci. Jsem přesvědčen, že se v tzv. odborných prodejnách zákazní­kům neří­ká vždy až tak úplná pravda o tomto zaří­zení­ a tak bych rád uvedl na pravou mí­ru některé smyšlenosti a bohužel již léta předávané nepravdy.
Musí­m ale uvést, že zajisté existují­ prodejny, kde Vás obslouží­ opravdový akvarista. Tam potom je radost nakupovat a o akvaristice a její­ch zákoutí­ch si popoví­dat.

Na těchto stránkách připravujeme zají­mavý projekt, který se Vám zanedlouho představí­. Doví­te se v něm o některých zají­mavých prodejnách, kde také seženete kompletní­ nabí­dku našich výrobků.

Pří­ště něco o filtrech a filtraci vody v akvaristice.

Foto: Mladé závojnatky

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červenec 2007
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...